Przegląd Lotniczy – kwiecień 2015

Spis numeru:

W kwietniowym Przeglądzie Lotniczym polecamy:

Na dalekie trasy – S4 Sting
Najnowsza wersja Stinga prezentuje się na niebie specjalnie dla PLAR i jego Czytelników. Warto bliżej się przyjrzeć konstrukcji z czeskich zakładów TL Ultralight, bo coraz częściej można ją spotkać także w Polsce – zarejestrowano już 25 sztuk. O wrażeniach z lotu Stingiem opowiada Dave Unwin.

Słuchawki – Twoja głowa, twoja sprawa
Instruktor Marek Masalski dzieli się swoim doświadczeniem oraz wiedzą i radzi, jak dobrać „dobre” słuchawki i czym powinny się one charakteryzować.

Mogę do TMA, czy nie?
Wlot w strefę kontrolowaną jest obarczony pewnym ryzykiem, dlatego należy się zawsze upewnić, że w danej chwili jest możliwy. Incydent z rejestru PKBWL omawia Andrzej Rutkowski.

Meridian pełen czarów
Przedstawiamy najnowszy produkt Piper Aircraft – Meridiana M500. Dave Unwin jako pierwszy dziennikarz na świecie został zaproszony na lot nową maszyną, która będzie miała swoją premierę dopiero w kwietniu. Zdjęcia i wrażenia z lotu tylko w Przeglądzie Lotniczym.

Służba alarmowa – gdy pojawiają się kłopoty
Magdalena Rekść-Kopyłowicz – Informator FIS Gdańsk – przypomina, jakie możliwości ma służba alarmowa i w jakich sytuacjach może nam pomóc.

Odwiedziny u Orlika
Prezentujemy unikalną sesję air-to-air odrzutowego myśliwca – Miga 29, stacjonującego na Litwie i pełniącego służbę w ramach Baltic Air Policing. Gorąco zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Wypadek – i co teraz?
Kontynuując temat zgłaszania zdarzeń lotniczych, Michał Setlak opisuje, jak wygląda zbieranie materiału dowodowego po wypadku i przygotowanie informacji niezbędnych do badania zdarzenia.

Śmierć w CAVOK-u – analiza wypadku
Wypadki polegające na zderzeniu z terenem w locie zdarzają się z reguły przy złej pogodzie. Analizowany przez Michała Setlaka wypadek zdarzył się w piękny, słoneczny dzień, który nie zapowiadał tragedii.

Przedawniony wyczyn
Ułańska fantazja sprzed 30 lat wciąż robi wrażenie… W jakich okolicznościach zrodził się pomysł holowania kilku narciarzy wodnych za Mi-2?

Procedura holdingu w praktyce cz. 3
Publikujemy ostatnią część artykułu poświęconego jednej z podstawowych procedur, których pilot uczy się podczas szkolenia IR, czyli holdingowi. Na koniec omawiamy praktyczne aspekty tej procedury.

Radość ochotniczenia
O wolontariacie na Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Lesznie opowiada Grzegorz Świderski.

Odrodzenie Akara
Na stulecie Politechniki Warszawskiej Koło Naukowe Lotników odbudowuje szybowiec SL-1 Akar. O postępach prac opowiada Arkadiusz Wójcik.

Na deser: Druga młodość Kardinalki
Fotograficzna impresja Andrzeja Rutkowskiego z Cessną 177RG Cardinal w roli głównej.

Szczególnie polecamy zwłaszcza artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o medialnej wrzawie wokół katastrofy A320 oraz felieton Piotra Długiewicza o metodach i trikach lotniczych, czyli o tym na ile ufać powinniśmy naszym sposobom na różne lotnicze problemy.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2015

Spis numeru: We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – znów w PolsceŚmigłowcowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski