Przegląd Lotniczy – wrzesień 2016

Spis numeru:

We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Ile może Quattrocento?
Rzadko się zdarza, żeby na potrzeby publikacji testować czteroosobowy samolot przy pełnym obciążeniu. Tym razem redaktor naczelny postanowił sprawdzić gdzie leży granica między deklaracjami producenta a rzeczywistością. Skompletował załogę i postanowił sprawdzić jak się zachowuje włoski Pioneer P400 z czterema mężczyznami na pokładzie. Do tego zdjęcia air to air Romana Peczki

Druga młodość Tobago
Rynek wtórny oferuje wiele typów w stosunkowo niskiej cenie. Przy niewielkim nakładzie można 30-letni samolot doprowadzić do stanu idealnego i dać mu drugą młodość. Dave Unwin odkrywa na nowo Socatę TB10.

J – jak Janowski
W sierpniu br. zmarł Jarosław Janowski, wybitny polski konstruktor, pionier ruchu lotnictwa amatorskiego, twórca rodziny udanych i znanych samolotów spod znaku „J”. Przypominamy Jego historię, która inspirowała twórców filmowych, i jego konstrukcje.

Virus certyfikowany
Virus SW 121 otrzymał w tym roku certyfikat typu EASA w klasie LSA. Przed słoweńskim samolotem otworzyło to nowe możliwości w zakresie zdatności do szkolenia lotniczego. Mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda on jak ultralekki Virus SW, proces certyfikacji wymusił szereg zmian konstrukcyjnych. Do tego zdjęcia air to air Andrzeja Rutkowskiego

Czas próby
Na Politechnice Rzeszowskiej, w profesjonalnych warunkach przeprowadzono próby statyczne nowego polskiego szybowca Axel II, będącego własnym przedsięwzięciem pilota i inżyniera Dariusza Lewka. Poznajmy ewolucję pomysłu na ultralekkie szybowce Axel z… Konkursem Lotów Red Bulla w tle. Nowa konstrukcja z tej rodziny zapowiada się bardzo obiecująco.

Niesamowite rzeczy to nasza codzienność
Kulisy pracy załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pokazuje Filip Modrzejewski, autor reportażu fotograficznego z prawdziwej misji załogi śmigłowca EC135 „Ratownik 12”

Co w prawie piszczy
Radca prawny Paweł Szarama, przedstawia przegląd aktualności prawnych dotyczących lotnictwa general aviation.

Z jeziorem w tle
Mazury AirShow mają wyjątkowy charakter. Są jedyną imprezą lotniczą mającą miejsce nad jeziorem. Kto ich w tym roku nie widział – dowie się, jak było, ze zdjęć Michała Prokurata i trelacji Krzysztofa Krawcewicza.

Pokazy pod Tatrami
Nowotarski Piknik Lotniczy jest jedną z największych atrakcji w podkarpackim regionie. Relację z tego wydarzenia przygotował Krzysztof Cieślawski.

Balonowa Umbria
Fiesta Sagrantino Balloon Challenge to impreza dla tych, co lubią latanie balonem, zwiedzanie i leżenie w cieniu ze szklaneczką dobrego wina w ręku. Załogi walczą o nie byle jaką nagrodę – 1000 butelek włoskiego wina. W tym roku Polska miała swoją balonową reprezentację. Relację z Fiesty przygotował Tomasz Kuchciński.

Defilada widziana z powietrza
Fotografowanie defilady lotniczej z ziemi nigdy nie oddaje efektu. Zupełnie inną jakość stanowią zdjęcia wykonane z pokładu jednostki lecącej obok. Prezentujemy niepowtarzalne zdjęcia lecących nad Warszawą samolotów wojskowych podczas obchodów Święta Wojska Polskiego wykonane z Mi-8 przez Filipa Modrzejewskiego.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o ślepym trzymaniu się linii drogi wyznaczonej przez GPSa i felieton Piotra Długiewicza o funkcji Flight Directora w samolocie. Nadto gawęda z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o kształceniu młodych adeptów lotnictwa.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2016

Spis numeru: W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Elektryczna rewolucjaSuper oszczędny i prawie bezszelestny dwumiejscowy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje