Przegląd Lotniczy – listopad 2016

Spis numeru:

W listopadowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Magia Nocy
Każdy doświadczony pilot general aviation ma swój bagaż doświadczeń zebrany w lotach nocnych, który kształtuje jego priorytety. Spytaliśmy siedmiu czynnych instruktorów samolotowych, co w nocnym lataniu uważają za najważniejsze – w ten sposób powstał unikatowy poradnik, który każdemu pilotowi pozwoli w lotach nocnych zbudować sobie własną strategię bezpieczeństwa.

Taurus „na prąd”
Latanie oryginalnym motoszybowcem Taurus z miejscami obok siebie, wyposażonym w spalinowy silnik startowy opisaliśmy już w PLAR 1/15. W tym numerze prezentujemy Taurusa Electro – najczystszy ekologicznie rodzaj szybownictwa – do latania może wykorzystać 100% energii naturalnej. Zapraszamy na relację z lotu Andrzeja Rutkowskiego.

Antek – samolot z duszą
Niegdyś wszechobecny na lotniskach aeroklubowych An-2 do dziś służy jeszcze do wyrzucania skoczków, rzucania szczepionek na lisy czy lotów widokowych. Krzysztof Krawcewicz lata na doskonale utrzymanym Antku należącym do Aeroklubu Świdnik i zastanawia się dlaczego na naszym niebie lata ich coraz mniej? Zdjęcia Jacek Sim

Na wyspy szczęśliwych owiec
Instruktor Dominik Punda znany jest z tego że podczas szkolenia proponuje uczniom ciekawe trasy. Tym razem zestaw dla trojga: IR, ME i CPL – trasa na…. Wyspy Owcze. Słowem potężna dawka doświadczenia lotniczego. Relacja uczestników – inspiruje do podejmowania podobnych wyzwań.

Jak zima… to Afryka
Kto nie marzył o przygodzie bush-pilota w Afryce? Karol Szymański mówi, jak w kilka dni zrobić afrykańską licencję i nabrać doświadczenia w afrykańskich warunkach podczas tzw. „Bush pilot training”. Propozycja do rozważenia na zimową porę – w RPA właśnie zaczyna się sezon.

Bestseller Bella
Przedstawiamy najnowszy śmigłowiec ze stajni Bella – 407GXP, gdzie „P” oznacza Performance. Swoje wrażenia z lotu przedstawia nasz brytyjski korespondent Pat Malone, zdjęcia Keith Wilson.

Tak się lata na… Dominikanie
Latanie śmigłowcem wśród tropikalnych błękitów, fotoreportaż Filipa Modrzejewskiego z pokładu Enstroma E480B – zdjęcia, które pomogą przetrwać Czytelnikom jesienny splin.

„Prawo jazdy” na drona po nowemu
Paweł Szarama omawia najnowsze rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacji, które dokonało szeregu zmian w zakresie zasad uzyskiwania przez operatorów bezzałogowych statków powietrznych świadectw kwalifikacji oraz wpisywanych do nich uprawnień.

10 lat F-16 w Polsce
W 2006 r. trafiły do Polski w ramach współpracy z NATO wielozadaniowe samoloty bojowe F-16. Filip Modrzejewski wziął udział z tej okazji w specjalnej sesji fotograficznej air-to-air.

Bieszczadzka przygoda
W poszukiwaniu bieszczadzkiej fali członkowie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej udali się do miejscowości Weremień. Zapraszamy do relacji z jesiennego latania szybowcowego autorstwa Miłosza Bogdańskiego.

Gościnne Hradec Kralove
Reportaż z Czech International Air Fest przygotował Krzysztof Cieślawski.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o zmieniającej się sytuacji wokół sprzedaży paliwa lotniczego na lotniskach i felieton Piotra Długiewicza o tym jak zaangażowanie kontrolera ruchu lotniczego może pilotowi GA uratować życie. Nadto gawęda z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o tym jak kapitan musi radzić sobie czasem z personelem lotniskowym w ciepłych krajach…

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2016

Spis numeru: W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Elektryczna rewolucjaSuper oszczędny i prawie bezszelestny dwumiejscowy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *