Przegląd Lotniczy – grudzień 2016

Spis numeru:

W grudniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Lód – nie czekaj, uciekaj
Co bezwzględnie każdy pilot musi wiedzieć o oblodzeniu, nawet jeżeli jest lata tylko VFR i chmury omija z daleka? Kiedy się spodziewać, że silnik przerwie? Co nas może spotkać w czystym powietrzu a co w chmurze? Jak uniknąć groźnego w skutkach oblodzenia i jak reagować gdy mimo wszystko do niego dojdzie? – odpowiedzi na te i inne pytania udziela obszerny artykuł oparty na relacjach pilotów i praktyce.

Mustang łagodnie usposobiony
Najmniejszy z biz-jetów rodziny Citation, wbrew „narowistej” nazwie jest bardzo przyjemny w pilotażu. Jak się lata takim samolotem? Proponujemy się przymierzyć i rozgościć za sterami – czytając artykuł i oglądając zdjęcia Keitha Wilsona.

Poczuj się myśliwcem
Czeski Stream zaskakuje stylistyką. Mimo że to ultralajt można się poczuć w nim jak pilot myśliwca, nie tylko z racji układu siedzeń tandem ale przede wszystkim z powodu jego prędkości maksymalnej 300 km/h. Ale to nie tylko jedna zaleta Streama.

Ambitny cel – Gruzja
Razem z rajdem AOPA Luksemburg, Maciej Krych przemierzył 6500 km i odkrył nowe kierunki lotniczej turystyki – przez Bałkany i Turcję do Gruzji, która zachęca pięknymi widokami i atrakcyjnymi cenami.

Rodzina A350 w komplecie
Oblot Airbusa A350-1000 stał się okazją do szerszego przyjrzenia się rodzinie Airbusa. Roman Peczka przypomina jak przebiegały prace na serią A350.

Mooney Mite – mały bolid
Mooney dla każdego? Ta marka kojarzy się z samolotami szybkimi i raczej nie tanimi… Ale historia tej zasłużonej dla lotnictwa wytwórni rozpoczęła się od idei najtańszego na rynku general aviation samolotu dla prywatnych pilotów, która przyświecała Albertowi Mooney’owi, gdy w 1946 r. rozpoczął produkcję jednoosobowego, szybkiego Mooney Mite. „Maluchy” latają do dziś w dużej liczbie i mają swoich zagorzałych fanów. W artykule zapraszamy za stery jednego z ostatnich seryjnych egzemplarzy wyprodukowanego w 1955 r.

Salamonik ci to wyjaśni
W listopadzie pożegnaliśmy wybitnego wykładowcę meteorologii lotniczej – Stanisława Salamonika. Wspominamy tę szeroko znaną lotnikom postać.

Na falach Kaukazu
Sebastian Kawa dotarł tam, gdzie szybownicy się nie zapuszczają. Prezentujemy relację z jego drugiej wyprawy kaukaskiej, która miała miejsce we wrześniu 2016 r.

A oprócz tego: lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o pewnym wykresie, który jest jak życie lotnika, felieton Piotra Długiewicza o różnych zasadach prowadzenia logbooka stosowanych przez różnych pilotów i o niespójności przepisów to regulujących. Nadto gawęda z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o zaskakujących różnicach w stosowaniu frazeologii lotniczej w Europie a w Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2016

Spis numeru: W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Elektryczna rewolucjaSuper oszczędny i prawie bezszelestny dwumiejscowy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje