Przegląd Lotniczy – sierpień 2016

Spis numeru:

W sierpniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Elektryczna rewolucja
Super oszczędny i prawie bezszelestny dwumiejscowy Pipistrel Alpha Electro to wypadkowa doświadczeń z prac nad elektrycznym samolotem WATTsUP i szkolnym Alpha Trainerem. Elektryczny napęd zapewnia godzinę lotu plus 30 minut rezerwy, co jest wystarczające dla lotów szkolnych i nadlotniskowych kręgów. Jak się lata samolotem z silnikiem elektrycznym? Wrażeniami dzieli się z nami Andrzej Rutkowski.

Glasair wciąż inspiruje
W latach 80. i 90. zrewolucjonizował wyobrażenie o samolotach budowanych z zestawów. Jego koncepcja okazała się na tyle nowoczesna, że dalej jest on w ognisku zainteresowań tych, co lubią szybkość i dalekie trasy, jak również tych z zacięciem konstruktora-budowniczego, którzy lubią udoskonalać bez końca własny samolot. Prezentowany przez nas egzemplarz był budowany… 12 lat i jest spełnieniem marzeń przynajmniej dwóch osób.

Końcowy punkt trasy
Czy w dobie GPSów i glasskokpitu można przeoczyć lotnisko docelowe? Z listu naszego Czytelnika wynika, że takie sytuacje mogą się zdarzyć. Dlatego przytaczamy świetny pilotażowy artykuł instr. Stanisława Maciasa sprzed 10 lat – ciągle aktualny!

Mod Sierra w kolejnych sektorach FIS
Najnowsze inwestycje PAŻP to m.in. uruchomienie radarów w Warszawie i Krakowie obsługujących mod S. Jak to przekłada się na obsługę lotów General Aviation i co w związku z tym pilot powinien wiedzieć.

Gdzie ląd się kończy…
Atrakcyjne widokowo wakacyjne trasy wzdłuż wybrzeży Portugalii rekomenduje Bogusław Kafarski, który oblatał je Cessną 172. Przy okazji podaje garść praktycznych informacji dla pilotów, którzy chcieliby pójść w jego ślady. W tym instrukcja jak zostać członkiem Aeroklubu Portugalii…

U wrót Puszczy Białowieskiej
Powstawanie kolejnych lądowisk i lotnisk w Polsce zawsze cieszy, bo jest namacalnym dowodem, że krajowa infrastruktura lotnicza się rozwija. W lipcu powstało lądowisko Narew (EPHN) przeznaczone dla lotnictwa państwowego, ale przede wszystkim dostępne dla General Aviation. To może do Puszczy Białowieskiej samolotem na weekend?

Zmagania koło Poznania
Eryk Auguścik prezentuje reportaż z 59. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Seniorów i 45. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Juniorów.

PC-12 jeszcze szybszy
Wkrótce najnowsza wersja PC-12 na stałe zagości na naszym niebie. A już dziś piszemy czym ten samolot różni się od wersji poprzednich i dlaczego jest najszybszy w historii tego modelu.

Projekt Deko 21
Ostatnio nieczęsto słyszymy o nowych polskich konstrukcjach samolotów. Tymczasem prezentujemy nowy projekt samolotu-amfibii, znanej spółki inżynierskiej Dębski-Kotliński. Zamysł chyba na czasie zważywszy na rosnące w Polsce zainteresowanie turystyką lotniczo-wodną…

Helikopterowy przystanek
Gdzie nie da się wybudować sieci dróg, pozostaje transport powietrzny. Wyspy Owcze utrzymują komunikację przy pomocy śmigłowców tak jakby to był PKS rozwożący ludzi z wioski do wioski. Z tym że zamiast Jelcza „Ogórka” kursuje tam nowiutka kilkunastoosobowa Agusta…

Kaukaz zdobyty!
Sebastian Kawa jest pierwszym pilotem w świecie, który w lotach szybowcowych eksplorował Himalaje. Teraz zaskoczył świat brawurową wyprawą w dzikie obszary Kaukazu, przy okazji oblatując szybowcem górujący tam szczyt Elbrusa. Wspaniałe widoki, nigdy nie widziane ludzkim okiem.

Mocne pokazy nocne
Wśród dziesiątek pokazów i pikników lotniczych odbywających się co roku w Polsce, Piknik Lotniczy w Lesznie jest imprezą wyjątkową. Nigdzie indziej nie zobaczymy tak pięknego bloku lotniczych pokazów nocnych. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznej edycji imprezy. Plus niezwykłe zdjęcia Krzysztofa Niewiadomskiego.

Muzeum w Bodo
Chyba od zawsze muzea lotnicze wydawały nam się tym bardziej interesujące, im bardziej unikalne lub kultowe maszyny posiadały w swoich zbiorach. Przychodzi w końcu taki moment kiedy atrakcyjność ekspozycji zaczynamy dostrzegać w jej interaktywności i sposobie przybliżania zagadnień technicznych naszym dzieciom.

12 Małopolski Piknik Lotniczy
Muzeum Lotnictwa Polskiego już od ponad 10 lat z sukcesem organizuje na Czyżynach pokazy lotnicze, które zachwycają zarówno wielbicieli nowoczesności jak i amatorów oldtimerów. Ciekawe sceny rodzajowe wyłapane obiektywem Bogdana Braniewskiego.

A oprócz tego: lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o objawach szoku polotowego i felieton Piotra Długiewicza o pomyłkach zdarzających się także w lotnictwie liniowym. Nadto gawęda kapitańska z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o tym , jak asertywne zastosowanie zwrotu frazeologicznego „Unable to comply” może zapobiec katastrofie

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2016

Spis numeru: We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Ile może Quattrocento?Rzadko się zdarza, żeby na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *