Przegląd Lotniczy – marzec 2017

Spis numeru:

W marcowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Testujemy: B400 Breezer (okładka)
Niemiecka konstrukcja, już kilka lat temu zadomowiła się na rynku amerykańskim, idealnie przystając do popularnej tam kategorii LSA. Obecnie Breezer z systemem BRS pojawił się na europejskim rynku UL. Nieznany jeszcze u nas samolot testuje Dave Unwin, fantastyczne zdjęcia w locie – Keith Wilson.

Comanche – Pogromca Bonanzy
Popularny niegdyś samolot Piper PA24 Comanche zaprojektowany został specjalnie jako konkurent dla Beechcrafta Bonanzy. Samoloty te są ciągle obecne na rynku wtórnym. O historii konstrukcji i o tym, jak się na Comanche’u lata – pisze Dave Unwin, na przykładzie pięknie wyremontowanego egzemplarza, który wcale nie stracił przez lata swoich zalet. Zdjęcia w locie – Keith Wilson

Przelot nad górami
W poprzednim numerze omówiliśmy korektę temperaturową wskazań wysokościomierza w kontekście separacji od przeszkód podczas podejścia do lądowania. Tym razem omawiamy zagadnienie wyznaczania korekty wysokości podczas przelotu nad górami, mającej żywotne znaczenie zwłaszcza, gdy szczyty są niewidoczne w nocy lub gdy są zasłonięte chmurami. Artykuł Krzysztofa Krawcewicza.

Cirrus odsłona 6.
Cirrus w 2017 rok wchodzi z ulepszonym modelem SR22/SR22T. Pakiet zmian, nazwanych przez producenta Generacją 6 objął także niższy model – Cirrusa SR20. O rewolucyjnym nowym wyposażeniu Cirrusów pisze Michał Setlak.

30 lat na niebie
Airbus A320 obchodzi swój jubileusz. Jakie były początki tej najpopularniejszej dziś konstrukcji przypomina Roman Peczka.

A380 w Warszawie
Wydarzeniem miesiąca było lądowanie na lotnisku Okęcie największego z Airbusów. Reportaż Filipa Modrzejewskiego.

Aeroklub pełen Zlinów
Komu miły ryk rzędowych silników – powinien odwiedzić lotnisko w Przasnyszu, gdzie lata aż 7 maszyn tej – dla fanów kultowej – marki. Najbardziej znanym z nich jest Zlin 526F – na potrzeby corocznych inscenizacji Bitwy pod Mławą pomalowany a la Messerschmitt. Przedstawiamy Aeroklub Północnego Mazowsza.

Z Dianą w krainie kangurów
Sebastian Kawa przywiózł z australijskiej Benalli złoto i gorącą relację z 34. Szybowcowych Mistrzostw Świata, a w niej dużo o zawodniczej walce, taktyce i strategii…

Cumulusy rozdane
W lutym zakończył się 2. plebiscyt na 10 najlepszych polskich sportowców lotniczych. Kto zdobył Złotego Cumulusa, kto został wyróżniony przez fanów i kibiców lotnictwa? Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

A oprócz tego:
lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, czy strach lotnikowi może się przydać, felieton Piotra Długiewicza o nowych standardach umiejętności w lotnictwie w związku z powszechną automatyzacją w kokpicie – niejako w kontrze do niego – felieton z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o udziale czynnika ludzkiego lotnictwie, z postulatem, by automatyzacji nie oddawać całkowicie pola. Jedno i drugie – pouczające.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2017

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Magnus Fusion – szybkość i urodaAerodynamiczna linia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje