Przegląd Lotniczy – kwiecień 2017

Spis numeru:

W kwietniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Dwusetny Tecnam P2006T
W marcu br. do Polski trafił dwusetny Tecnam P2006T. Ta konstrukcja zrobiła w lotnictwie prawdziwą karierę i odmieniła model szkolenia pilotów zawodowych. Jubileuszowy egzemplarz rozpoczął już służbę w ośrodku Bartolini Air w Łodzi. Od ostatniej prezentacji tego samolotu w PLAR w 11/2010 r. wprowadzonych zostało trochę modyfikacji – które opisujemy. A jak prezentuje się w locie w specjalnym jubileuszowym malowaniu opracowanym przez Tecnam dla polskiego klienta- pokazują wyjątkowe zdjęcia Andrzeja Rutkowskiego.

Po prostu IFR
Z korzystaniem z uprawnienia IR jest tak, że samo szkolenie nie wystarczy – trzeba zdobyć jeszcze własne doświadczenie. Można to zrobić szybciej towarzysząc aktywnie w lotach znajomego pilota – jeżeli mamy taką możliwość. W ramach „oswajania się z tematem” zabieramy Czytelników na lot z naszym zaprzyjaźnionym pilotem IFR-owym. Jak przebiega przelot IFR w praktyce pilota prywatnego, jak rzeczywista trasa ma się do planu, jak się robi cloud breaking na Okęciu i kilka jeszcze innych niuansów – znajdziecie w artykule Krzysztofa Krawcewicza

Mocno spóźniony sen o potędze
Ostatnie dni przyniosły powrót do dyskusji na temat Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Jacek Krawczyk – przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, sprawozdawca licznych opinii EKES z zakresu lotnictwa – analizuje zasadność tego przedsięwzięcia w naszym regionie i jego wpływ na sytuację regionalnych portów lotniczych.

Latałem na SF-50 Vision
Piotr Długiewicz jest pierwszym pilotem z Europy, który uzyskał uprawnienia na Cirrus Vision Jet – samolot klasy personal jet, który właśnie zakończył proces certyfikacji w USA i w Europie, na który czeka już ponad 600 klientów. W rozmowie z Krzysztofem Krawcewiczem opowiada o wrażeniach z pilotowania Cirrus Vision Jet w praktyce, a także o tym jak wygląda szkolenie na Vision i zaletach wcześniejszego treningu na symulatorze.

Tendencje na rynku samolotów GA w Polsce
Rynek samolotów używanych w Polsce prężnie się rozwija. Dokąd odpływają nasze Wilgi i Antki? Co najchętniej kupują Polacy? Swoimi spostrzeżeniami dzieli się Piotr Lasek.

Dwupłatowce nad Sobieniami
Prezentujemy nastrojowe zdjęcia Andrzeja Rutkowskiego z sesji air-to-air trzech oldtimerów – Boeinga Stearmana, CSS-13 i DH. 82 Tiger Moth. Jak się okazuje mają ze sobą więcej cech wspólnych nie tylko dwa płaty…

Zakochałem się w Bellu 505
Podczas tegorocznego Heli Expo w USA w ręce klienta trafił pierwszy Bell 505 Jet Ranger X. Marcin Szamborski miał okazję zasiąść za sterami śmigłowca tego typu i wypróbować w locie. Czemu ta maszyna zasługuje na zainteresowanie i czemu zachwyciła naszego najlepszego pilota śmigłowcowego? Zapraszamy do lektury.

Śmigłowcem dookoła świata
Sport śmigłowcowy łączy pasjonatów ponad granicami… W połowie kwietnia rosyjsko-polska załoga rusza w śmigłowcowy lot dookoła świata. Z trasą i planami załogi zapoznał się Andrzej Rutkowski.

AW101 Cesar w Warszawie
Trwa druga odsłona przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskich Sił Zbrojnych. Jednym z graczy jest włoski koncern Leonardo, oferujący śmigłowiec AW101. Maszynie tej przyglądał się Michał Prokurat.

Kto Cię może wyszkolić?
Tematyka szkoleń lotniczych jest dość złożona. Jaka organizacja, pod jakimi warunkami, do jakich uprawnień może nas wyszkolić, zgłębia mecenas Paweł Szarama. Autor wyjaśnia pojęcie „podmiotu szkolącego” – które, w świetle popularności szkoleń na świadectwo kwalifikacji pilota UL, każdy noszący się z tym zamiarem powinien sobie przyswoić.

Maluch na pokładzie
Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Może zamiast 6 godzin zatłoczonej ekspresówki – 3 godziny na kilku tysiącach stóp? Jak przygotować się do lotu za małymi dziećmi na pokładzie – swoim doświadczeniem dzieli się z Czytelnikami Marta Iffland, pilotka z Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie.

W akcji na Herkulesie
Filip Modrzejewski relacjonuje i fotografuje z pokładu Herkulesa… który okazuje się być na tyle zwrotny, że walczy z Migami! Prezentujemy reportaż z polsko-amerykańskich ćwiczeń Aviation Detachment, które odbyły się w marcu br.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, dlaczego warto dociągać pasy i jak daleko sięga zawirowanie z wiatraka, felieton Piotra Długiewicza o zagrożonej wolności w amerykańskim GA oraz felieton z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, tym razem o „naukawcach” w naszym lotnictwie.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2017

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Magnus Fusion – szybkość i urodaAerodynamiczna linia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje