Przegląd Lotniczy – czerwiec 2017

Spis numeru:

W czerwcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Taifun – wiatrakowiec z górnej półki
Najnowszy wiatrakowiec z Jaktorowa będzie oferowany tylko w jednej, luksusowo wyposażonej wersji. Mimo obco pisanej nazwy jest to konstrukcja całkowicie polska, a za jej nowoczesną linię odpowiadają młodzi warszawscy designerzy. Taifuna opisał i sfotografował Andrzej Rutkowski.

Airvanem przez pół świata
Nowy samolot odebrany z fabryki w Australii dotarł do Polski. Airvan pokonał liczącą 12700 mil morskich trasę, wiodącą m.in przez Indonezję, Tajlandię, Indie, Kuwejt i Jordanię. Kolejne etapy wyprawy pilotów Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, będącej niezwykłą i inspirującą lotniczą przygodą, relacjonuje Dominik Punda.

Szarża lisowczyków
„Nie byłeś na lisach? To co ty wiesz o lataniu…” Lisy to z jednej strony romantyczna przygoda za sterami legendarnego Antka, ale też trochę surowego, lotniczego rzemiosła, wymagającego wytrwałości i precyzji… Swoimi wrażeniami z udziału w organizowanej przez Aeroklub Ziemi Lubuskiej już od 25 lat Akcji Lisy dzieli się Krzysztof Krawcewicz.

Srebrne skrzydła z diun
Entuzjaści z Danii przywrócili do lotu wyprodukowany w 1946 roku samolot KZ-II Traener, służący w latach powojennych do szkolenia wojskowych pilotów. Oryginalną duńską konstrukcję, dziś dumę i ozdobę jednej ze szkół lotniczych, przybliża Stefan Degraef, w tekście unikalne zdjęcia Edwina Borremansa.

Jak latać w okolicach Warszawy
Ważne dla latających! Do pełnego obrazu przestrzeni powietrznej nie wystarczy spojrzenie na aktualną mapę VFR edycja 2017 – trzeba jeszcze śledzić NOTAM-y i Suplementy do AIP. O istotnych zmianach w przestrzeni powietrznej w okolicach Warszawy, o których zdobycie informacji wymaga trochę zachodu i dlatego pozostają przez wielu pilotów niezauważone – pisze szczegółowo Andrzej Rutkowski.

Powietrzny refueling z bliska
Na wysokości 20 000 ft nad Morzem Północnym – w strefie ESSO – odbyły się największe w Europie ćwiczenia wojskowych tankowców. Pobieranie paliwa przez niemieckie Eurofightery i brytyjskie Tornado z pokładu Airbusa A310 MRTT w barwach Luftwaffe obserwował i uwiecznił na zdjęciach Filip Modrzejewski.

A2A nad Piotrkowem
W wyjątkowej sesji nad Piotrkowem Trybunalskim wzięli udział mistrzowie akrobacji Wojciech Krupa i Piotr Haberland z grupy Żelazny oraz Artur Kielak. Pilotowane przez nich samoloty Extra 300, Zlin 50 i XA-41 były fotografowane z rampy Skyvana. Efekty sesji przedstawia Andrzej Bąk.

Air Fair’17. Co nowego dla GA
Bydgoska wystawa tradycyjnie otwiera sezon targowo-wystawienniczy w Polsce. Można tu znaleźć nowości ze świata lotnictwa cywilnego, a także wojskowego. W tym roku swoją ofertę przedstawiło blisko sto firm. Dwudniową wystawę odwiedził Roman Peczka.

To co nas napędza
To dzięki nim śmigło chłodzi pilota – bo gdy stanie, natychmiast robi mu się gorąco… Silnikom lotniczym, prezentowanym na tegorocznych targach AERO Friedrichshafen, przyglądał się Marcin Wiśniewski.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o dalekich podróżach dziś i w czasach pionierów lotnictwa, felieton Piotra Długiewicza o niebezpiecznych turbulencjach czyhających w śladzie aerodynamicznym oraz felieton z serii „Captain Speaking” Jarosława Czaplickiego, w tym numerze o dwojakim podejściu do minimów – ściśle proceduralnym i „racjonalnej dezynwolturze”…

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2017

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Magnus Fusion – szybkość i urodaAerodynamiczna linia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje