Przegląd Lotniczy – lipiec 2017

Spis numeru:

W lipcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Najszybszy z turbinowych
Jak się lata na najszybszej obecnie „turbinie” na rynku? Wrażeniami zza sterów TBM 910 i wizyty w zakładach Daher w Tarbes dzieli się Krzysztof Krawcewicz. Artykuł ilustrują zdjęcia Andrzeja Rutkowskiego wykonane nad Pirenejami.

Domknięte koło
Któż z nas nie marzy o wielkich lotniczych wyprawach… Tomasz Wojtowicz, który właśnie zakończył pełną wyzwań podróż małą i niemłodą już Cessną 152 dookoła świata – jako pierwszy Polak w jednoosobowej załodze – opowiadając nam na gorąco o swoim wyczynie, zdradza, że nie trzeba na to przeznaczać fortuny.

Akrobacja – moja pasja
Akrobacja była niegdyś elementem wyszkolenia każdego pilota. Dziś uprawiają ją tylko nieliczni. Tomasz Spisak zgłębiał jej tajniki w polskich ośrodkach, przeszedł też porządną szkołę latania w trzech wymiarach w Tutima Academy w Kalifornii. I dzieli się swoimi doświadczeniami, a nade wszystko – przekonuje, że latać na akrobację naprawdę warto!

Podróż długo odkładana
Brytyjscy emeryci, Heather i Adam Wankowscy, odwiedzili Polskę swoim pięknym Austerem 6. Adam nie mógł sobie odmówić lotu nad Błyskawicą, na której w czasie wojny służył jego ojciec. O sentymentalnej podróży Heather i Adama opowiada Jacek Mainka – spiritus movens całego wydarzenia, zaś opowieść ilustrują wspaniałe zdjęcia air-to-air Andrzeja Rutkowskiego

8,33 – ostateczne odliczanie
To ostatni sezon użytkowania radiostacji z separacją międzykanałową 25 kHz. Do końca tego roku wszystkie statki powietrzne muszą zostać wyposażone w pokładowe radiostacje VHF pracujące z separacją międzykanałową 8,33 kHz. Krzysztof Sułkowski przypomina co czeka w związku z tym użytkowników i podpowiada jak się do tego zabrać.

Podejście DME ARC
Procedurę DME ARC – podejście po łuku – warto ćwiczyć i odświeżać, by nie zostać kiedyś zaskoczonym przez kontrolera. Kolejne zagadnienie do opanowania dla kandydatów na pilotów IFR przedstawia instruktor Dominik Punda. Jest to już dwudziesta pozycja cieszącego się popularnością cyklu artykułów o IFR tego autora.

Jubileusz „Hoplity”
Tym kryptonimem NATO oznaczało nasz poczciwy śmigłowiec Mi-2 produkowany w PZL Świdnik, na radzieckiej licencji Mil. Na obchody jubileuszu 50-lecia służby Mi-2 w polskim wojsku przyleciały śmigłowce z całego kraju, a także z Czech. Miłosz Rusiecki relacjonuje jubileuszową uroczystość w Inowrocławiu oraz przybliża półwieczną historię „Hoplity” w naszych siłach zbrojnych.

Udało się! – niezwykły skok
Tegoroczna edycja Spring Flying w USA, największej na świecie imprezy Canopy Formation, była wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii skoczek w wingsuicie przeleciał przez środek formacji na czaszach. Uczestnikiem tego wydarzenia był Marcin Bąk – niepowtarzalne zdjęcia!

Przechwycenie i eskorta
W bazie rozlega się dźwięk syreny. Do startu podrywa się para uzbrojonych F-16. Piloci po kilku minutach identyfikują obiekt, który utracił łączność… To tylko ćwiczenia Ramstein Alloy 4, które obserwował z aparatem Filip Modrzejewski.

Aviation Fair – Pardubice 2017
Tegoroczne pokazy w Pardubicach miały upamiętnić 80 rocznicę ostatniego lotu Amelii Earhart. Królowała lotnicza historia, była replika Blériota XI, ale nie zabrakło też nowoczesnych maszyn wojskowych i zespołów akrobacyjnych. Fotorelacja Krzysztofa Cieślawskiego.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o skutkach „nocnej zmiany” prawa energetycznego, konsekwencją której jest powrót do latania z kanistrami i niebezpiecznych absurdów, o których przez ostatnie 5 lat zdążyliśmy już zapomnieć, filmowo-lotniczy felieton Piotra Długiewicza o pilotach bez uprawnień oraz felieton Jarosława Czaplickiego z serii „Captain Speaking” – tym razem jak sobie radzić w sytuacji, gdy pasażerów jest więcej niż miejsc.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2017

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Magnus Fusion – szybkość i urodaAerodynamiczna linia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje