Przegląd Lotniczy – kwiecień 2018

Spis numeru:

W kwietniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Rekordowy 2017
W 2017 roku Służba Informacji Powietrznej (FIS) obsłużyła najwięcej operacji od 2006 roku, co dobrze świadczy o rozwoju general aviation w Polsce. Statystyki FIS podsumowujące ubiegłoroczną aktywność general aviation prezentuje i omawia Andrzej Rutkowski – informator FIS Warszawa i FIS Olsztyn.

Najczystsza radość latania
Jednoosobowy włoski samolot ultralekki Eurofly Minifox testował w locie Dave Unwin. Latanie na tym samolociku z absolutnie podstawowym wyposażeniem kabiny to źródło wielkiej radości, jakiej doświadczali zapewne awiatorzy z początków ery lotnictwa silnikowego. Prosta konstrukcja zaskakuje jednak solidnością wykonania i niezłymi osiągami. Zdjęcia air-to-air (z motolotni) wykonał Keith Wilson.

Jerzy Makula nowym prezesem Aeroklubu Polskiego
Podczas IX Sprawozdawczo-Wyborczego Kongresu Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula został wybrany prezesem AP. W rozmowie z Krzysztofem Krawcewiczem nowy prezes opowiada o swojej wizji rozwoju AP. Motto prezesury i tytuł wywiadu to dobre relacje i wygaszanie konfliktów.

Zew Północy
Najpierw, sunąc nartami na zmniejszonym gazie trzeba ubić śnieg i ponownie wystartować. Ostateczne lądowanie dopiero po kilku takich zabiegach… O urokach latania na dzikiej i dalekiej Alasce, gdzie zawsze znajdzie się robota dla bush pilota, opowiada Krzysztof Barszczewski, który w marcu obsługiwał Piperem Pacerem słynne wyścigi psich zaprzęgów Iditarod.

Andaluzja dla początkujących
Hiszpania w lecie może być dla niektórych zbyt upalna, ale na zimowe ferie – idealna. Jacek Ławrecki z marzącym o karierze pilota synem. Cessnę 152 wynajęli w szkole lotniczej pod Sewillą. Przez tydzień w powietrzu byli codziennie, szkoląc się, poznając mniejsze i większe lotniska oraz fotografując krajobrazy słonecznej także w styczniu Andaluzji.

Udane lądowanie
Kontynuujemy cykl porad dotyczących lądowania. W tym odcinku skupiamy się na wyrównaniu i wytrzymaniu oraz najczęstszych błędach – a popełnić ich można wiele. Artykuł w ramach odświeżania wiedzy na początek sezonu.

PBN – nawigacja na dzisiejsze czasy
W kursie IFR Dominika Pundy kontynuacja omawiania nawigacji PBN (Performance Based Navigation). Autor przedstawia m.in. typy podejść RNAV, rodzaje punktów nawigacyjnych oraz globalne systemy nawigacji satelitarnej wraz z naziemnymi i pokładowymi systemami wspomagającymi. Czytelne rysunki, schematy i tabele. Polecamy cały kurs!

Nowości w FIR Warszawa
O wiosennych zmianach w przestrzeni powietrznej pisze Andrzej Rutkowski. Temat na czasie, gdyż szereg takich zmian wchodzi w życie 26 kwietnia br. Zanim ruszymy w pierwszą trasę warto sprawdzić, czy przestrzeń wciąż jest taką, jaką pamiętamy ją z ubiegłego sezonu. Zmiany zbiegają się w czasie z wydaniem przez PAŻP nowej edycji papierowej mapy 1:500 000 FIR Warszawa.

Mazurek Dąbrowskiego pod Aconcagua
W 2017 r. Sebastian Kawa wygrał wszystkie zawody, w jakich startował. Dobra passa trwa, ten rok nasz utytułowany pilot rozpoczął dwoma zwycięstwami w Chile: mimo kłopotów ze swoim JS1 i tak był najlepszy w zawodach Open Andes oraz w światowym finale szybowcowego Grand Prix. O lataniu wyżej niż kondory pisze Tomasz Kawa, zaś na Andy z perspektywy szybownika pozwalają nam spojrzeć zdjęcia Sebastiana.

Lunak – drewniany akrobata z Czechosłowacji
Wyglądem przypomina odrzutowiec z lat 50. Wtedy była to bardzo futurystyczna sylwetka. W Polsce mało był znany – mieliśmy naszego KobuzaLunaki latają jednak po dziś dzień i kręcą akrobację! Ze względu na wiek jego prędkość dopuszczalna nie wynosi już, jak niegdyś, 400 km/h… Lunaka (czyt. luniaka), czyli po polsku – „Kanię”, dorwał w swoje ręce niezawodny team naszych brytyjskich współpracowników. Lot testowy z akrobacją odbył Dave Unwin, a zdjęcia air-to-air wykonał Keith Wilson.

Kierujący lotami
Zgodnie z obowiązującym od października 2017 r. rozporządzeniem, zarządzający lotniskiem (lub jego przedstawiciel) może wyznaczyć kierującego lotami. Jakie są zadania kierującego, co należy do jego obowiązków, jakie ma uprawnienia, i wreszcie kto może nim zostać wyjaśnia Paweł Szarama, prawnik specjalizujący się w prawie lotniczym.

Latający ambasadorowie
Filip Modrzejewski na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego w każdym numerze dzieli się swoimi niezwykłymi zdjęciami z powietrza, na których uwiecznił wszystkie statki powietrzne współczesnego lotnictwa wojskowego. Tym razem przedstawia dwa zespoły akrobacyjne naszych Sił Powietrznych: „Orlik” z Radomia (zdjęcie okładkowe w tym numerze) oraz dęblińskie „Biało-Czerwone Iskry”. Zdjęcia również do pobrania jako fototapeta.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o czym pamiętać rozpoczynając sezon po zimowej przerwie; felietony: Piotra Długiewicza, o tym jak się zachować gdy w słuchawkach usłyszymy nagle komunikat PULL UP, choć mamy całkiem dobrą wysokość, oraz kapitana Jarosława Czaplickiego o lądowaniu rejsowym Boeingiem 737, gdy jedyne dostępne podejście przebiega na zawietrznej klifu – czytając, zapiąć pasy…

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2018

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Pitts – i świat kręci się wokół …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P