Przegląd Lotniczy – czerwiec 2018

Spis numeru:

W czerwcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Piper M350 – dla pilota i jego gości
Jest tylko jeden taki samolot: szybki, komfortowy, z ciśnieniowaną, mieszczącą sześć osób kabiną i z tłokowym silnikiem. Zaprezentowany w 2015 r. M350 z powodzeniem może rywalizować z droższymi „turbinami”. Sławomir Kasjaniuk przybliża historię i konstrukcję tego przedstawiciela linii M-Class, Krzysztof Krawcewicz dzieli się wrażeniami z lotu, zdjęcia w locie z towarzyszącej Cessny wykonał Roman Peczka.

Pietenpol Air Camper – wehikuł czasu
W kwietniu br. w holenderskim Hoogeveen została oblatana wiernie odbudowana replika skonstruowanego w latach 20. jednopłata Pietenpol B4A Air Camper. Samolot powstał w oparciu o oryginalną dokumentację, a prace trwały aż 17 lat. Tekst Stefan Degraef, zdjęcia Edwina Borremansa doskonale oddają wdzięk tej historycznej konstrukcji.

Najmocniejszy Rotax
Dave Unvin wciąż testuje… Tym razem udał się do mieszczącej się w Gunskirchen w Austrii fabryki słynnych silników lotniczych Rotax, by zapoznać się bliżej z najnowszym i najmocniejszym modelem w ofercie firmy – 915iS. Do jego dyspozycji oddano dwa samoloty, wyposażone w nową jednostkę, której moc wynosi aż 141 KM. Czy Dave poczuł tę moc?

Ił-2 „Szturmowik” nad Berlinem
Na tegorocznych targach ILA 2018 w Berlinie pojawiła się jedna z legend drugiej wojny światowej – radziecki Ił-2. Samolot przyleciał z Moskwy. Zestrzelony w 1943 roku, wydobyty z jeziora i odrestaurowany (zdjęcia oddają ten gigantyczny trud), jest obecnie jednym z dwóch latających „Szturmowików”. Lecąc „na Belin”  miał też międzylądowania na polskich lotniskach.

ILA 2018 – jak zawsze ciekawie
Największe w tej części Europy targi lotnicze Berlin ILA AirShow odwiedził Filip Modrzejewski. ILA to prezentacje sprzętu lotniczego wojskowego i cywilnego w powietrzu, na wystawach naziemnych i we wnętrzach pięciu przestronnych hal, gdzie w tym roku zgromadziło się 1000 wystawców. Do najjaśniejszych gwiazd tegorocznej edycji berlińskiej imprezy z pewnością należał amerykański F-35, który wystąpił w pokazie dynamicznym.

Lepiej sprawdzić – przegląd przedlotowy
Jakże banalne bywają przyczyny wielu groźnych sytuacji w locie i jak łatwo je usunąć, jeżeli się poświęci przed lotem należyty czas na przegląd przedlotowy. To obowiązek każdego pilota. Za biuletynem bezpieczeństwa SM wydawanym przez niemiecki nadzór lotniczy przypominamy go punkt po punkcie.

PBN – nawigacja na dzisiejsze czasy
W kolejnej publikacji, zamykającej już cykl szkoleniowy o IFR instruktora Dominika Pundy przybliżamy naziemne systemy GBAS, służące do wspomagania systemów nawigacji satelitarnej GNSS oraz czynności przygotowawcze przed lotem IFR z użyciem procedur RNAV. Lektura obowiązkowa – tym bardziej, że w Polsce brakuje fachowej literatury na temat nawigacji obszarowej PBN, a to temat na czasie.

Rekonesans w La Cerdanya
Sebastian Kawa dzieli się wrażeniami z treningu do przyszłorocznego światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W tym celu pilot udał się do doliny La Cerdnaya w Pirenejach, która w 2019 roku będzie areną zmagań najlepszych szybowników świata. Dla pilotów z centralnej i wschodniej Europy to miejsce dość egzotyczne…

W krainie z photoshopa
Andrzej Rutowski wraz z Tomkiem Wojtowiczem latają po Florydzie Robinsonem 44. Nic dziwnego, że zachwycająca nasyconymi, głębokimi kolorami Floryda autorowi, który nie rozstawał się z aparatem, kojarzy się z krainą z photoshopa, a im dalej na południe – tym bardziej suwak idzie w prawo… Zobaczmy to na zdjęciach. A potem zapiszmy się na szkolenie śmigłowcowe.

Z F-16 nad Litwą
Filip Modrzejewski dla dobrych zdjęć dałby się zestrzelić. Tu w roju duńskich F-16 przechwytywał i był przechwytywany. Zdjęcia z powietrza porobił faktycznie niesamowite.

Mi-24 – powietrzna husaria
Bohaterem najnowszego odcinka cyklu 100-lecie Lotnictwa Wojskowego jest śmigłowiec uderzeniowy Mi-24. Maszyny takie służą w bazach w Pruszczu Gdańskim i Inowrocławiu. Śmigłowcowa sesja air-to-air została zrealizowana podczas ćwiczeń z udziałem Mi-24 w Mińsku Mazowieckim oraz w Tatrach, gdzie towarzyszyły im Mi-17. Tekst i zdjęcia Filip Modrzejewski.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego, którzy przestrzega przed przekraczaniem ograniczeń eksploatacyjnych samolotu, bo kiedyś konstrukcja tego nie wytrzyma; felietony: Piotra Długiewicza o uzależniającej nauce akrobacji za oceanem – w kalifornijskiej szkole CP Aviation w Santa Paula oraz kapitana Jarosława Czaplickiego o niezwykle groźnym zakleszczeniu liny podczas holowania szybowca. Pisane także z własnego doświadczenia.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2018

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Pitts – i świat kręci się wokół …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P