Przegląd Lotniczy – marzec 2019

Spis numeru:

W marcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Luksusowy kit
Tym razem nasz korespondent Dave Unwin nie jest zbyt krytyczny, bo i samolot który testuje, zasługuje na pochwały. Południowoafrykański Sling 4 Turbo jak na zestaw do montażu charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, posiada nowoczesną awionikę i aż cztery miejsca – silnik Rotax 914 wystarcza, by samolotem można było latać w cztery osoby. Do tego jest całkiem ładny, co widać na zdjęciach Keitha Wilsona.

Zimowy przelot
Przelot przez Atlantyk zawsze jest wyzwaniem. Gdy jednak lecisz na małym samolocie, jak Cessna 182, do tego zimą, ubrany w skafander immersyjny i zerkasz, czy lód nie zaczął narastać na skrzydłach, to w końcu zadajesz sobie pytanie „po co mi to było”… O kolejnej lotniczej wyprawie pisze Dominik Punda, który trasę z USA do Polski wraz z Mateuszem Maruszczakiem pokonał w pięć mroźnych dni.

Anson – koń roboczy RAF
Cichy bohater, koń roboczy – tak Dave Unwin określa legendarną brytyjską konstrukcję, którą miał okazję pilotować. Dwusilnikowy Avro Anson wyprodukowany został w liczbie 11 tys. sztuk w wielu wersjach, w latach 1933-68 służył w RAF, głównie jako maszyna szkolna i transportowa. Testowany egzemplarz pochodzi z 1946 roku, a jego piękną sylwetkę uchwycił na fotografiach Darren Harbar.

Z piskiem opon
Towarzyszący lądowaniu na betonie głośny pisk opon świadczy o błędzie popełnionym przez pilota. Najczęściej jest to efekt lądowania z trawersem. W kolejnej części porad dla pilotów instruktor Krzysztof Krawcewicz tłumaczy, jak dochodzi do bocznych przycierek, i to tych w najbardziej niekorzystnej konfiguracji – z ześlizgu na opuszczone skrzydło. Jak można się domyślać z dwóch poprzednich artykułów, w sprawę zamieszany jest P-factor. Artykuł kończy cykl rozważań nad tym mało opisanym w literaturze rodzajem oddziaływania śmigła na samolot.

Magia wrażeń, rygor przepisów
Koniec zimy to czas, w którym działalność lotnicza GA ożywia się. Jedną z form aktywności stają się loty nocne, gdyż pogoda już coraz lepsza, a noc jeszcze w miarę długa. O przepisach i zasadach regulujących wykonywanie lotów nocnych przypomina informator FIS Magda Rekść-Kopyłowicz.

Od stu lat w formie
Pod względem liczby zdobytych medali rok 2018 był drugim najlepszym w historii Aeroklubu Polskiego. Historii, która liczy już sto lat! W lutym br. założony w 1919 r. Aeroklub zainicjował cykl obchodów swojego wspaniałego jubileuszu. Przedstawiamy program wydarzeń oraz przypominamy największe triumfy polskiego lotnictwa sportowego, zarówno ze wspaniałych lat jego młodości, jak i te najnowsze.

Orlik przed oblotem
Ponownie odwiedzamy warsztat Jerzego Gruchalskiego, gdzie od listopada 2016 r. powstaje replika przedwojennego polskiego szybowca Orlik Olimpijski. Tomasz Murawski przedstawia poziom zaawansowania prac, które zbliżają się już do szczęśliwego finału – zakończenie budowy oraz oblot szybowca planowane są na jesień – oraz zdradza plany konstruktora. Na Orliku się nie skończy…

Utrata ciągu
Dla instruktora Przemysława Ochala był to kolejny lot z uczniem na szybowcu. Start odbywał się za wyciągarką. Niestety splot pechowych wydarzeń doprowadził do wypadku. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Autor dzieli się wnioskami z tej ważnej lekcji i zwraca uwagę na różnicę w reakcjach pilota pomiędzy przypadkami zerwania liny a zdjęcia mocy przez wyciągarkowego.

Wygodny Cavalon
Tę niemiecką konstrukcję przedstawia pilot i instruktor wiatrakowcowy Andrzej Wybraniec. Kompozytowy Cavalon powstał w wytwórni Auto Gyro w Hildesheim z myślą o pasjonatach turystyki lotniczej. Uwagę zwraca swoim estetycznym dizajnem. Siedzący obok siebie pilot i pasażer mogą w jego świetnie zaprojektowanym wnętrzu poczuć się naprawdę komfortowo. Autor opisuje również jego własności pilotażowe.

Brytyjska szkoła akrobacji
Filip Modrzejewski odwiedził położone na północ od Londynu lotnisko Connington. To dawna baza RAF, a obecnie siedziba szkoły British Aerobatic Academy. O nauce latania akrobacyjnego na Wyspach opowiada instruktor Maciej Kulaszewski, od 2016 r. pracownik szkoły. Maciej, który studiował cywilny pilotaż w Dęblinie, ma już na koncie kilka zwycięstw w zawodach brytyjskich i trenuje do mistrzostw świata, myśli też o rywalizacji w Polsce.

Balonem po lodzie
Już po raz szósty rozegrano inaugurujące sezon zimowe zawody balonowe o puchar PCD Salami, organizowane przez Aeroklub Nowy Targ. W tym roku wystartowało w nich 24 zawodników, którzy zmierzyli się z surowymi warunkami podhalańskiej zimy – latanie w takich okolicznościach ma swój niepowtarzalny urok, ale wymaga też pewnych umiejętności i świadomości zagrożeń, wynikających z ukształtowania terenu i pory roku. Zawody relacjonuje Ewa Daszewska.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o nieprzyjaznym traktowaniu GA przez instytucje lotnicze, które powinny je wspierać oraz rozwijający ten temat ostrzegawczy felieton Piotra Długiewicza; ponadto kapitan Jarosław Czaplicki odnosi się do uwag, jakie napłynęły po jego przedostatnim felietonie.
Nikt nie ma lekko, ale przynajmniej jest ciekawie…

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2019

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Jest moc – Dynali H3 SportW sierpniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje