Przegląd Lotniczy – kwiecień 2019

Spis numeru:

W kwietniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Do szkolenia i turystyki
Powstający w Mielcu AT-5 może okazać się świetnym, bezpiecznym i ekonomicznym samolotem szkolnym, a dodatkowe miejsce dla pasażera znacznie podnosi jego funkcjonalność. Obecnie budowany jest płatowiec przeznaczony do prób w locie. Nową konstrukcję Tomasza Antoniewskiego prezentuje Andrzej Kurek, w tekście zdjęcia z hali montażowej i poglądowe ilustracje.

Szkolny Robinson
Certyfikowany czterdzieści lat temu R22 doczekał się następcy. Szkolny R44 Cadet powstał m.in. poprzez usunięcie z większego Ravena dwóch miejsc, łącząc w sobie zalety obu tych modeli. Czy po raz kolejny koncepcja Robinsona okaże się słuszna i Cadet powtórzy wielki sukces starszego, mniejszego brata? Zdjęcia Keith Wilson.

Oswoić motoszybowiec
Motoszybowiec w aeroklubie? Tak, dla pilotów szybowcowych to najkrótsza i najtańsza droga do latania silnikowego. Do tego sama przyjemność, zwłaszcza gdy zapewnia tak świetną widoczność z kabiny i doskonałe parametry przelotowe jak Grob G 109A – nowy nabytek Aeroklubu Nadwiślańskiego, z którym zapoznaje nas Wojciech Średniawa.

Auster Terrier
Nasz brytyjski korespondent Dave Unwin testuje samolot Terrier 3, który powstał w wyniku przebudowy zdemobilizowanego obserwacyjnego Austera przez firmę Beagle. W latach 60. trafił do Szwecji, potem Norwegii, by wrócić do Wielkiej Brytanii, gdzie w 2018 r. został odrestaurowany. Niedrogi warbird z dobrymi osiągami i ciekawym rodowodem, pięknie prezentuje się na zdjęciach Keitha Wilsona.

Trafić w oś…
Kolejna porcja cennych, praktycznych porad dla pilotów samolotowych. Tym razem instruktor Krzysztof Krawcewicz wyjaśnia, skąd bierze się często popełniany błąd w technice podejścia – lądowanie nie w osi pasa, a z jej lewej strony i podpowiada, jak mu zapobiec. Słowo-klucz to „koordynacja”. Tekst opatrzony czytelnymi rysunkami.

Przyszłość jest elektryczna
Na Heli-Expo 2019 w Atlancie nie mogło zabraknąć zarówno światowych potentatów przemysłu śmigłowcowego, jak i mniejszych, ale liczących się w branży producentów. Prestiżową wystawę za oceanem, która ujawniła najnowsze rynkowe trendy w świecie helikopterów, odwiedził Krzysztof Krawcewicz.

Zawody w kraju kiwi
Sebastian Kawa rozpoczynał sezon w Nowej Zelandii. Inauguracja okazała się udana, bo oprócz niezapomnianych lotów nad szczytami, klifami i morskimi brzegami nasz mistrz wystartował w zawodach i zdobył puchar… niemal nie dotykając sterów! Sebastian zabiera nas do swojego szybowca za pomocą pięknych zdjęć z lotu oddających klimat Wyspy Północnej.

Kąkolewo za Kobylnicę
1 lutego 2019 r. została podpisana umowa finalizująca zamianę dotychczasowego lotniska Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy na lotnisko Kąkolewo. Przeniesienie całości funkcjonowania aeroklubu na nowe lotnisko planowane jest na 2020 r. O nadziejach i wyzwaniach związanych z przeprowadzką pisze wiceprezes APoz. Krzysztof Szopiński.

Okiem drona
Najnowsze przepisy wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS), które właśnie weszły w życie, komentuje Paweł Szarama, radca prawny specjalizujący się w prawie lotniczym. Wprowadzają one też m.in. nowy rodzaj lotu – FPV (First Person View). Poznajmy zasady i ograniczenia. Ważne również dla pilotów.

Balonem nad Marrakeszem
Płaskie, pozbawione drzew okolice Marrakeszu to idealne miejsce do wykonywania lotów balonami. Ofert dla turystów jest mnóstwo. Wrażenia z lotu są niesamowite, widoki zapierające dech w piersiach, a lądowanie – bardzo precyzyjne…

Na straży bałtyckiego nieba
Filip Modrzejewski odwiedził polskich pilotów, którzy uzbrojeni w F-16 już po raz ósmy pełnią natowską misję Baltic Air Policing, strzegąc z litewskiej bazy nieba trzech państw bałtyckich. Filip uczestniczył w treningowej misji, fotografując z powietrza nasze Jastrzębie, które pełnią całodobowe dyżury, a także wynajęte przez Litwinów Albatrosy, należące do znanego łotewskiego zespołu akrobacyjnego Baltic Bees.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o nieco niezrozumiałych działaniach ULC mających rozwiązać problem z LKE, a także felietony: psychologiczny Piotra Długiewicza o groźnej nieświadomości własnej niewiedzy oraz kapitana Jarosława Czaplickiego, który radzi pilotom nie ulepszać osobliwych „standardów” lotniczych panujących w Egipcie, a zwłaszcza, nie przesuwać planu lotu…

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2019

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Jest moc – Dynali H3 SportW sierpniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P