Przegląd Lotniczy – maj 2019

Spis numeru:

W majowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Drugi oddech GA – AERO 2019
Wizyta we Friedrichshafen to najlepszy sposób na poznanie najnowszych trendów w GA. W tym roku na pewno takim trendem nie był napęd elektryczny, który powoli staje się lotniczym standardem. Na 27. edycji targów AERO, które relacjonuje Marcin Wiśniewski, swoją ofertę zaprezentowała rekordowa liczba ponad 750 wystawców.

Questair Venture – Latające jajko
„Najbardziej niezwykły samolot, jaki widziałem” – pisze Bob Davy o zbudowanym z zestawu Questair Venture. Podczas testów w powietrzu zdziwienie ustępowało jednak fascynacji. Venture może lecieć z prędkością 490 km/h i zachowuje się jak lekki odrzutowiec, a nie samolot GA. Zdjęcia Keith Wilson.

Piper Navajo Chieftain – Wódz Nawahów
Pod względem sprzedaży ten skonstruowany niemal pół wieku temu dwusilnikowy, tłokowy Piper odniósł największy w swojej klasie sukces. Dziś można go nabyć na rynku wtórnym w relatywnie niskiej cenie. Czy wciąż się sprawdza jako lekki samolot pasażersko-dyspozycyjny i może być konkurencją dla współczesnych konstrukcji? Po locie na Chieftainie Bob Davy zaliczył go do dziesiątki swoich ulubionych maszyn. Zdjęcia Keith Wilson.

Wokół Moskwy
Maciej Krych jako pierwszy polski pilot na polskim samolocie wykonał lot wokół Moskwy. Dopełnienie wszystkich formalności nie było wcale zbyt skomplikowane, do tego wielce pomocna okazała się AOPA Rosja. Lot był okazją do zrobienia sesji zdjęciowej air-to-air.

Ześlizg – technika przydatna
To rutynowa technika szybowników, jednak wielu pilotów samolotowych nigdy nie miało z nią do czynienia. Instruktorzy nie mówią o niej, m.in. w obawie, że stanie się trikiem zastępującym umiejętność prawidłowego podejścia. Warto jednak, by piloci z licencją mieli ześlizg opanowany, gdyż czasami jest przydatny – tłumaczy instr. pil. Krzysztof Krawcewicz.

Nowa mapa VFR
Każdej wiosny publikowana jest nowa mapa VFR. W tym roku czekające na pilotów GA zmiany są naprawdę duże i koniecznie trzeba się nimi zapoznać, by latać bezpiecznie. Wprowadzenie MCTR w miejsce MATZ czy strefy TSA i TRA z trzycyfrowym kodem to nie jedyne nowości, które przybliża w artykule informator FIS Magdalena Rekść-Kopyłowicz.

Skrzydła mistrzów – historia Aeroklubu Polskiego (cz. 1)
W roku jubileuszu stulecia Aeroklubu Polskiego przybliżamy jego historię. Już w latach międzywojennych polscy lotnicy odnosili spektakularne międzynarodowe sukcesy. W części pierwszej publikacji o wielkich triumfach naszych pilotów samolotów, szybowców i balonów z lat 30. pisze Jarosław Dobrzyński. Historyczne zdjęcia ze zbiorów NAC.

Balonowe pisanki – Wielkanocne Zawody Balonowe
16 załóg wystartowało w XVI Międzynarodowych Wielkanocnych Zawodach Balonowych w Lisich Kątach. Były to pierwsze w tym roku zawody zaliczane do Balonowego Pucharu Polski. Kwietniowa pogoda pozwoliła na wykonanie trzech lotów i rozegranie 13 konkurencji. Tekst i zdjęcia Ewa Daszewska.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o szkolących się w Polsce pilotach-cudzoziemcach (wszak lotnik „władcą świata bez granic”), a także felietony: Piotra Długiewicza o tym, że i pilot GA może zostać przechwycony oraz kapitana Jarosława Czaplickiego o Wildze i samoczynnym zapłonie – bardzo na czasie w świetle ostatnich wydarzeń…

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2019

Spis numeru: We wrześniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy: Jest moc – Dynali H3 SportW sierpniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P