Przegląd Lotniczy – lipiec 2021

Spis numeru:

Lipcowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim:

Witamy Aeronautów!
Po 85 latach zaszczyt organizacji legendarnych międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta w tym roku przypadł Polsce. Odbędą się one Toruniu w dniach 19-28.08. br. Przybliżamy wieloletnią historię Pucharu, zwracając szczególną uwagę na niebagatelną rolę Polaków w mistrzostwach. Materiał zawiera także wykaz dotychczasowych zwycięzców, zawodników tegorocznej edycji oraz program imprezy.

Wróciłam! – Iskierka znów w Polsce
Polski samolot szkolno-treningowy, który powstał w zaledwie kilku egzemplarzach, po latach nieobecności powrócił do ojczyzny. Wspomnienia konstruktorów i pilotów doświadczalnych, a także pomysły i plany na nowe życie Iskierki w kraju, relacjonuje Roman Peczka.

W kontakcie radarowym
Z zasadą działania oraz etykietą użytkowania transpondera powinni być zaznajomieni wszyscy piloci. Okazuje się że nie jest to takie oczywiste. W ugruntowaniu tej wiedzy pomagają Michał Andrzejewski oraz Andrzej Rutkowski, którzy wzbogacają temat o punkt widzenia kontrolerów i informatorów, a także o mało znane fakty stojące za określonymi procedurami.

Na kurs i punkt, cz. 3
Krzysztof Krawcewicz kontynuuje zagadnienie wykonywania precyzyjnych zakrętów m.in. nad punktami zwrotnymi, tym razem łącząc warunki znoszenia przez wiatr omówione w poprzednich odcinkach. Autor wyprowadza łatwe do zapamiętania formułki, dzięki którym pilotowi w precyzyjnym lataniu nie przeszkodzi już wiatr.

Oswajanie gór
Rajdy samolotowe wiążą się z integracją pilotów, pięknymi widokami, ale i nauką – niekiedy trudną. Julia Janicka relacjonuje czerwcową, weekendową wyprawę w południowe rejony Polski, dzieląc się fantastycznymi przeżyciami oraz zdjęciami z podróży, ale i kilkoma refleksjami.

Opowiem Ci o samolocie – cz. 13
Kamil Iwankiewicz wytrwale kontynuuje opowieść o złożonej budowie samolotu pasażerskiego, tym razem biorąc pod lupę system elektryczny. Tłumaczy, jak wiele systemów w samolocie zależy od tego jednego, i dlaczego zasilany elektrycznie zegar kapitana zawsze pokazuje aktualny czas, nawet jak samolot jest wyłączony.

Muszkieter
Jodel D.140A Mousquetaire, największy z rodziny samolotów Jodel/Robin to 5-osobowy turystyczny samolot, który jednak zaskakuje swoimi możliwościami i historycznym zastosowaniem. O tym, jak się się lata teraz, pisze Bob Davy w tłumaczeniu Jarosława Dobrzyńskiego. Fotorelacja ilustrowana jest zdjęciami Keitha Wilsona.

Walczyć o spełnienie marzeń
Z jakimi przeciwnościami spotykają się kobiety w lotnictwie? Czy nieprzychylne opinie instruktorów i szkoleniowe potknięcia wróżą lotniczą porażkę? Jak wielką siłę mają marzenia i pasja? Adela Dankowska w wywiadzie z Martą Białą wspomina swoją drogę do światowej sławy szybowniczki, wielokrotnej rekordzistki świata, laureatki Medalu Lilienthala.

Wielkopolskie pełne szybowców
Czerwcowa pogoda, choć kapryśna, pozwoliła szybownikom rozwinąć skrzydła i sięgnąć po konkursowe trofea. Czerwcową edycję zawodów Ostrów Glide 2021 opisuje Bartek Neroj.

Z angielskim w świat (6)
Zapraszamy do skosztowania szóstej porcji zadań z języka angielskiego. Łukasz Wieczorek przybliża kolejne aspekty zdawania egzaminów z lotniczego angielskiego, tym razem podsuwając pomysły na trening prowadzenia korespondencji radiowej.

A oprócz tego?
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, wykaz imprez lotniczych, felietony: Piotra Długiewicza o znaczeniu wysokości gęstościowej oraz kpt. Jarosława Czaplickiego o międzynarodowych różnicach w metodyce szkoleń, a także artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o głębokim sensie znajomości i kultywowania polskich lotniczych tradycji.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2021

Spis numeru: Wrześniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim: …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *