Symulator Door Trainer Boeing 787 w Polskiej Aademii Lotniczej. fot: PAL

Centrum Symulatorowe dla Załóg Pokładowych

We wtorek 24 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Symulatorowego dla Załóg Pokładowych w Polskiej Akademii Lotniczej.

Jest to pierwszy w Polsce ośrodek oferujący tak szeroki zakres szkoleń dla personelu kokpitowego oraz pokładowego.

Podniesienie jakości szkolenia załóg, a co za tym idzie bezpieczeństwa i jakości operacji lotniczych jest celem, do którego nieustannie dążymy. Budowa nowoczesnego centrum szkoleniowego to również szansa na powiększenie możliwości biznesowych naszej grupy. Dlatego cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy zakomunikować kolejny, ważny etap w rozwoju Polskiej Akademii Lotniczej, jakim jest otwarcie Centrum Szkolenia Załóg Pokładowych – Bartosz Piechota, wiceprezes Polskiej Grupy Lotniczej .

Symulatory Door Trainer Boeing 787 oraz Door Trainer Embraer 190. fot: PAL
Symulatory Door Trainer Boeing 787 oraz Door Trainer Embraer 190. fot: PAL

W bazie symulatorowej zainstalowano cztery urządzenia: Cabin Emergency and Evacuation Trainer Boeing 737, Door Trainer Boeing 787, Door Trainer Embraer 190 oraz Fire Trainer. Symulatory będą używane do szkolenia personelu pokładowego w zakresie procedur standardowych i awaryjnych.

W otwarciu wziął udział Maciej Małecki, Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zarząd i Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej oraz Zarząd Polskich Linii Lotniczej LOT. fot: PAL
W otwarciu wziął udział Maciej Małecki, Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zarząd i Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej oraz Zarząd Polskich Linii Lotniczej LOT. fot: PAL

Pierwszym oficjalnym klientem, korzystającym z nowych urządzeń szkoleniowych w centrum symulatorowym Polskiej Akademii Lotniczej, będzie personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT, a pierwsze szkolenia rozpoczną się już w połowie lutego br.

Dzięki urządzeniom treningowym znajdującym się w Polskiej Akademii Lotniczej będziemy mogli zaoferować personelowi pokładowemu wysokiej jakości realistyczne szkolenia z zakresu procedur standardowych i awaryjnych (…) przeprowadzone w warunkach realistycznie oddających środowisko pracy, których głównym celem jest przygotowanie załóg na różnorodne sytuacje jakie się mogą zdarzyć podczas lotu. – Agata Smuk, Zastępca Dyrektora ds. Szkolenia Personelu Pokładowego w Biurze Szkolenia Załóg PLL LOT.

Stewardesy PLL LOT w Centrum Symulatorowym dla Załóg Pokładowych Polskiej Akademii Lotniczej. fot: PAL
Stewardesy PLL LOT w Centrum Symulatorowym dla Załóg Pokładowych Polskiej Akademii Lotniczej. fot: PAL

Polska Akademia Lotnicza powstała pod skrzydłami Polskiej Grupy Lotniczej. Jej celem jest propagowanie lotnictwa i szkoleń lotniczych w Polsce w zakresie general aviation, type ratingów i cabin crew. Centrum Szkoleniowe dla Załóg Pokładowych to kolejny element na drodze do stworzenia kompleksowej oferty w zakresie kształcenia personelu pokładowego.

Naszą misją jest promowanie lotnictwa i kreowanie przestrzeni, w której pasjonaci awiacji będą mogli posiąść niezbędną wiedzę oraz umiejętności do realizacji marzeń o lataniu. Naszym celem jest propagowanie i szerzenie lotnictwa we wszystkich grupach społecznych. Chcemy również ograniczyć konieczność wyjeżdżania za granicę pilotów, którzy muszą odbyć szkolenia podtrzymujące uprawnienia. Jest to jeden z głównych kierunków, w którym Akademia ma się rozwijać w najbliższych latach – Jerzy Makula, Prokurent Polskiej Akademii Lotniczej.

Zanim powstała Polska Akademia Lotnicza, przy ulicy Jutrzenki w Warszawie, od 2015 roku funkcjonowało LOT Flight Academy, centrum symulatorowe oraz biuro szkoleniowe dla adeptów lotnictwa i pilotów, które obecnie stało się częścią Polskiej Akademii Lotniczej. W planach rozwojowych LFA i PAL jest obecnie zakup Full Flight Simulator, technologicznie zaawansowanego symulatora lotu.

Polska Akademia Lotnicza dysponuje obecnie 11 samolotami, w tym 8 jednosilnikowymi i 3 dwusilnikowymi oraz symulatorami przeznaczonymi dla pilotów: Boeing 737, Embrear 190, ALSIM ALX. Akademia oferuje pełen zakres szkoleń lotniczych – od licencji turystycznej PPL, przez zawodową CPL, aż do licencji pilota liniowego oraz szkolenia na typ (tzw. type rating) na wszystkie samoloty użytkowanie przez Polskie Linie Lotnicze LOT. W ramach LFA funkcjonują również dwie bazy szkolenia praktycznego: w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Toruniu. W przyszłości akademia planuje rozszerzenie działalności na inne typy statków powietrznych.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Samolot ukraińskich czarterowych linii lotniczych Skyline Express odleciał do egipskiego Szarm el-Szejk z pełnym obłożeniem. fot. PPL

Inauguracja rejsów międzykontynentalnych z Radomia

Ruszyła zimowa siatka połączeń na Lotnisku Warszawa-Radom. Wieczorem, 30 października z Radomia wystartował pierwszy, międzykontynentalny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *