Wydzierżawione przez firmę Daher od swoich klientów samoloty Kodiak 100 i TBM 960 podczas Paris Air Show zostały zatankowane SAF. fot.: Daher

Daher zatankował samoloty pokazowe SAF

Wydzierżawione przez firmę Daher od swoich klientów samoloty Kodiak 100 i TBM 960 w celu prezentacji statycznej podczas Paris Air Show zostały zatankowane do lotów powrotnych mieszanką składującą się z klasycznego Jet A i dostępnego na lotnisku Le Bourget paliwa SAF.

SAF dla lotniska Le Bourget dostarczany przez francuskie zakłady TotalEnergies w La Mède i Oudalle wytwarzany jest z odpadów i pozostałości pochodzących z gospodarki o obiegu zamkniętym.

„Nasz dystrybutor TBM w Wielkiej Brytanii i Irlandii, FlyingSmart, korzysta z SAF w swojej bazie na lotnisku Biggin Hill. Avex, dystrybutor TBM w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, sprzedaje SAF w swojej stałej bazie w Camarillo w Kalifornii. I oczekujemy, że inni pójdą w ich ślady. Dekarbonizacja lotnictwa zdecydowanie postępuje”  – poinformował Nicolas Chabbert, wiceprezes Daher’s Aircraft Division .

Operacje lotnicze wykonywane przez samoloty Daher z jej siedziby na lotnisku Tarbes-Lourdes-Pyrenees w południowo-zachodniej Francji – które obejmują produkcję, testowanie, szkolenie, konserwację i dostawy/działania łącznikowe – wykorzystują paliwo Jet-A zmieszane w 50% z Neste MY Sustainable Aviation Fuel, dostarczane przez World Fuel Services. Firma Daher ogłosiła, że podjęła decyzję o użyciu tej mieszanki, aby promować stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje