PZL W-3RL Sokół fot. Marek Chmiel

Gwiazdy Air Show: PZL W-3RL Sokół

Śmigłowce z rodziny PZL W-3 Sokół różnych wersji służą w poszczególnych rodzaj Sił Zbrojnych RP od połowy lat 80. ubiegłego wieku i od tego też czasu stały się niemal „żelaznymi punktami programów” pokazów lotniczych.

PZL W-3RL Sokół to wojskowa wersja śmigłowca W-3A przeznaczona do realizacji zadań ratownictwa lądowego. Podczas pokazów lotniczych prezentuje się zazwyczaj w symulowanej akcji ratowniczej realizując program podobny do prezentowanego przez załogi śmigłowców PZL W-3RM Anakonda. Najczęściej wykorzystywanym do w tej roli śmigłowcem jest maszyna o numerze 0419 z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej SP RP.


O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samolot ukraińskich czarterowych linii lotniczych Skyline Express odleciał do egipskiego Szarm el-Szejk z pełnym obłożeniem. fot. PPL

Inauguracja rejsów międzykontynentalnych z Radomia

Ruszyła zimowa siatka połączeń na Lotnisku Warszawa-Radom. Wieczorem, 30 października z Radomia wystartował pierwszy, międzykontynentalny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *