XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu Krainy Jezior lotnisku Kętrzyn-Wilamowo. MAS 2024 przygotowywane jest w nowej formule, jedną z nowości będzie giełda lotnicza – ważne wydarzenie biznesowo – ekspozycyjno – integracyjne dla całego, nie tylko krajowego, środowiska lotnictwa General Aviation.

Festyn Lotniczy Mazury 2004. fot. Marek Chmiel
Festyn Lotniczy Mazury 2004. fot. Marek Chmiel

Publikujemy list otwarty Stanisława Tołwińskiego, prezesa Aeroklubu Krainy Jezior, w sprawie nowej formy zorganizowania pokazów lotniczych Mazury Air Show 2024.

Koleżanki i Koledzy Lotnicy!

Pokazy lotnicze zawsze wzbudzają zainteresowanie społeczne i są najaktywniejszą formą promocji lotnictwa a dla marzycieli podniebnych doznań lotniczych okazją do szczególnej formy konfrontacji marzeń z samolotami i ich pilotami.

Kierując się dotychczasowymi doświadczeniami w organizacji: Festynu Lotniczego Kętrzyn (1999), Festynów Lotniczych Mazury (2000-2009), Mazury AirShow (2010-22), 25 edycji Międzynarodowych Zlotów Przyjaciół Lotnictwa jak i pewnego epizodu pn. Europejski Jarmark Lotniczy, w Aeroklubie Krainy Jezior rozważamy możliwość wzbogacenia programowego najważniejszej imprezy lotniczej na Mazurach o nowe elementy mogące mieć znaczenie dla środowiska lotniczego.

Większość pokazów lotniczych jest/bywają publicznymi widowiskami głównie dla osób z poza środowiska lotniczego, dla publiczności. Bohaterami takich widowisk oczywiście są piloci, skoczkowie, załogi lotnicze.

Od wielu lat organizując Mazury AirShow z finalnym widowiskiem dla publiczności nie zapominaliśmy o akcji międzynarodowego promowania Lotniczych Mazur, ale i o niektórych atrakcjach dla załóg lotniczych -uczestnikach mazurskich pokazów i zlotów.

Rozważając założenia organizacyjno-programowe Mazury AirShow 2024 r. widzimy potrzebę zadbania o równowagę oferty dla publiczności, ale i dla szeroko rozumianego środowiska lotniczego (producentów, organizacji lotniczych, lotnictwa państwowego -wojskowego, Straży granicznej i policji oraz szczególnie dla pilotów, skoczków czy operatorów dronów).

W Aeroklubie Krainy Jezior nie interesują nas ostatnio modne nocne popisy lotnicze, oczywiście bardzo atrakcyjne dla publiczności, ale absorbujące pilotów i służby lotnicze. Zgodnie z dotychczasową tradycją podczas MAS 2024, jak i w latach poprzednich będą kontynuowane dwa bloki pokazów. W sobotę 3.08. (12:00-14:00 oraz 16:00-18:00) i jeden blok finałowy w niedzielę 4.08. (11:00-14:00).

Pokazy dynamiczne nad historycznym lotniskiem Kętrzyn Wilamowo, wystawa statyczna samolotów czy loty widokowe są/będą dedykowane głównie publiczności. Natomiast dla szeroko rozumianej „braci lotniczej”, nie eliminując akcentów realizowanych pokazów dynamicznych, będziemy chcieli dedykować pewną formę atrakcyjnego międzynarodowego zlotu oraz jedynego w Polsce Jarmarku – spontanicznej Giełdy lotniczej. Podczas której będzie okazja do zaprezentowania oferty statków powietrznych, dronów, wszelkiego wyposażenia, publikacji szkoleniowych i nie tylko oraz poznania jak najszerszej ofert second hand. W chwilach wolnych od pokazów lotniczych będzie możliwość sprawdzenia kwalifikacji zainteresowanych pilotów w konkurencjach lotniczych, np. na celność lądowania.

By planowane w nowej formie nasze Mazury AirShow 2024 były niezapomnianą atrakcją dla aktywnych uczestników (pilotów, producentów i wystawców) w rozszerzonej formie mazurskiego eventu lotniczego przygotujemy ciekawe propozycje integracyjno – towarzyskie.

Wprawdzie jest to inicjatywa Aeroklubu Krainy Jezior jednak w części planowanego jarmarku – spontanicznej giełdy wiele będzie zależało od gotowości wsparcia przez lotnicze media i dostrzeżenia nowej formy szansy publicznej oferty przez producentów oraz handlowców w branży lotniczej. Jak to już powyżej zasygnalizowałem, wprawdzie inicjatorem jest Aeroklub Krainy Jezior, jednak intencją Zarządu AKJ jest by planowany event lotniczy był ważnym wydarzeniem biznesowo – ekspozycyjno – integracyjnym dla całego środowiska lotniczego – nie tylko krajowego.

Zapraszając adresatów otwartym listem do współdziałania, jesteśmy przekonani o potrzebie i możliwościach wykreowania po latach czegoś wyjątkowego, inspirowanego dorobkiem Friedrichshafen.

Z wyrazami szacunku!

Stanisław Tołwiński
Prezes AKJ

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel
XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

fot. Andrzej Wrona

A-26B Invader w Polsce

Przywrócony do stanu lotnego w niespełna miesiąc do zakupienia przez firmę Million Air z Houston …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock