Uroczystość w Strzebielinie Morskim fot.: Klubu Seniorów Lotnictwa AG

Odsłonięcie obelisku w Strzebielinie Morskim

Na terenie byłego lotniska Aeroklubu Gdańskiego w Strzebielinie Morskim – z inicjatywy Klubu Seniorów Lotnictwa AG oraz XIV Okręgu Związku Polskich Spadochroniarzy odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowego obelisku.

Tablica pamiątkowa na obelisku.
fot: Klub Seniorów Lotnictwa AG
Tablica pamiątkowa na obelisku.
fot: Klub Seniorów Lotnictwa AG

Obelisk ufundowano dla upamiętnienia lotniska w Strzebielinie Morskim i działającego przy nim Centrum Wyszkolenia Spadochronowego z lat 1959 – 1963, w którym wyszkolono ok. 3 tysięcy spadochroniarzy na potrzeby 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno – Desantowej.

Uroczystość, pod patronatem władz samorządowych i Związku Polskich Spadochroniarzy – zgromadziła przedstawicieli: Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego oraz wielu byłych pilotów i skoczków spadochronowych Aeroklubu Gdańskiego.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P