Polska zamawia od Airbusa dwa satelity szpiegowskie Pléiades Neo. Fot: Airbus Defence & Space

Polska zamawia satelity Pléiades Neo

Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w Airbus Defence & Space dwa satelity obserwacyjne Pléiades Neo w ramach kontraktu o łącznej wartości 575 mln euro (613 mln dolarów).

Zamówienie zostało potwierdzone podczas wizyty Sébastiena Lecornu, francuskiego ministra ds. sił zbrojnych, w Warszawie. Kontrakt obejmuje dwa satelity i naziemną stację kontrolną. Ponadto Polska będzie miała również dostęp do zdjęć satelitarnych dostarczanych przez istniejącą francuską sieć (konstelację) satelitów Pléiades. Wystrzelenie dwóch polskich satelitów powinno nastąpić do 2027 roku.

Polskie zamówienie to powiew świeżości po awarii rakiety nośnej Arianespace Vega C , z 20 grudnia 2022 r. kiedy to rakieta przewoziła dwa ostatnie satelity konstelacji, Pléiades Neo 5 i 6.

„Start, misja i separacja pierwszego stopnia (P120C) były nominalne. Po zapłonie silnika drugiego stopnia (Zefiro 40) około 144 sekund po starcie zaobserwowano spadek ciśnienia prowadzący do przedwczesnego zakończenia misji” – wyjaśniła firma Arianespace

35-metrowa Vega C to ulepszona wersja rakiety Vega, wyprodukowana przez włoską firmę Avio i wchodząca w skład katalogu Arianespace. Nowe silniki i większa owiewka części transportowej pozwalają mniejszej niż rodzina Ariane, rakiecie Vega C przenosić 2,2-tonowy ładunek, co stanowi poprawę o 800 kilogramów w porównaniu z poprzedniczkami.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu …

100-lecie L.O.P.P