Przegląd Lotniczy – 3/2023

Przegląd Lotniczy – 3/2023

Marcowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach, a w nim:

Sling HW – na długie dystanse – w ciągu dwóch lat sprzedany w ponad 200 egzemplarzach (kitów i gotowych samolotów). 4-osobowy kompozytowy górnopłat z silnikiem Rotax 915, który w 2022 r. przeleciał Atlantyk w drodze z RPA na swoją premierę w Oshkosh i ponownie – do Europy. Konstrukcję w locie testuje Dave Unwin, zdjęcia Keith Wilson.

Jeden dzień z życia mechanika – Kamil Iwankiewicz ukazuje pracę mechanika od strony, jakiej sobie nawet nie wyobrażamy – jako nieustanną przygodę odwiedzania niezwykłych zakątków globu i praca z niezwykłymi ludźmi.

Czy masz dolot gdy śmigło stanie? – z decyzjami co robić na wypadek awarii silnika nie powinniśmy czekać na awarię, możemy mieć przygotowane pewne gotowe warianty działania. Potrzebna jest do tego znajomość osiągów samolotu w locie ślizgowym. Jak ocenić zasięg szybowania w zależności od wiatru, masy i innych czynników – artykuł Krzysztofa Krawcewicza.

Aktualna wartość sprzętu – Kinga Drabczak zwraca uwagę na to, w jaki sposób inflacja daje argument ubezpieczycielom do zaniżania odszkodowań aerocasco i jak może się przed tym bronić właściciel statku powietrznego..

Bonanza – odporna na starzenie… – Ten typ się nie starzeje, jest ciągle produkowany, a osiągami i funkcjonalnością nadal konkuruje ze współczesnymi konstrukcjami. Bonanzę A36 opisuje od strony pilota Dave Unwin, a zdjęć w locie dostarczył Keith Wilson.

Cumulusy ’22 – Fotorelacja Filipa Idzikowskiego z tegorocznej gali lotników opatrzona słowem o laureatach plebiscytu Cumulusy 2022 przez Marka Chmiela.

Nad cerrado, wśród urubu… – Sebastian Kawa odkrywa nowe krainy niewykorzystane jeszcze w pełni przez szybowników. 4-tysięczne podstawy nad cerrado, zwodnicze antypasaty i stada urubu, po zachowaniu których tutejsi szybownicy oceniają warunki – w pasjonującej egzotycznej relacji z dwóch pobytów Mistrza w Brazylii w ubiegłym roku a przy okazji – lekcja meteorologii przelotowej.

37 zimowe spotkanie szybowników – Relacja Jerzego Kolasińskiego z corocznego spotkania szybowników, podsumowującego sezon i najważniejsze problemy środowiska.

Pod słońcem Umbrii oraz III Festiwal w Katarze – balonowe impresje z malowniczych zakątków świata.

Listy – m.in. dyskusja o tym, co robić ze zdobytą licencją turystyczną…

Felietony:

  • Piotra Długiewicza o tym czy w locie pod wiatr dodanie mocy naprawdę poprawi nam zasięg,
  • Jarosława Czaplickiego, na temat dotykający pilotów na różnych szczeblach kariery „from bottle to throttle”,
  • oraz Krzysztofa Krawcewicza o tym, że odmawianie „Take-off briefing” przed każdym startem ma sens…

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 9/2023

We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Limy – historia wskrzeszona – należące do Fundacji Eskadra …

Jeden komentarz

  1. Ciekawe artykuły. Zainteresowało mnie szczególnie omówienie najnowszych osiągnięć w dziedzinie lotnictwa. Lubię śledzić postęp technologiczny w tej branży i jestem zaintrygowany przedstawionymi perspektywami. Dobra lektura dla wszystkich pasjonatów lotnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P