fot. Extra Aircraft

Udany debiut Extry 330SX

Jednomiejscowa Extra 330SC zdominowała międzynarodowe zawody akrobacyjne na ponad dekadę. Jej wyprodukowany przez Extra Aircraft następca – Extra 330SX wykonał swój dziewiczy lot 6 czerwca br.

fot. Extra Aircraft
fot. Extra Aircraft

Jednomiejscowy 330SX ma kratownicowy stalowy kadłub, skrzydła i ogon z włókna węglowego, silnik Lycoming AEIO-580 o mocy 315 koni mechanicznych, śmigło MT i osiąga prędkość maksymalną rzędu 410 km/h. Zmiany obejmują m.in. przeprojektowane lotki, które maja zapewnić prędkość przechyłu przekraczającą 400 stopni na sekundę, oraz skrócony kadłub w celu usprawnienia manewrów żyroskopowych.

fot. Extra Aircraft
W celu poprawienie ergonomii pracy kokpit jest nieco wyższy i szerszy, a wyświetlacz Garmin G3X jest wyposażeniem standardowym.
fot. Extra Aircraft

„W Extra Aircraft szczycimy się wyczuciem kontroli wszystkich naszych maszyn i zapewnieniem idealnej harmonii sterowania, jest to nadal jedna z naszych podstawowych zasad projektowania, którą skutecznie wykorzystaliśmy konstruując naszego nowego Extra Aircraft 330SX” – fragment zwiastuna nowej konstrukcji opublikowanego przez Extra Aircraft na Facebooku.

Dostawy 330SX do klientów mają rozpocząć się w połowie 2024 roku.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje