fot. Extra Aircraft

Udany debiut Extry 330SX

Jednomiejscowa Extra 330SC zdominowała międzynarodowe zawody akrobacyjne na ponad dekadę. Jej wyprodukowany przez Extra Aircraft następca – Extra 330SX wykonał swój dziewiczy lot 6 czerwca br.

fot. Extra Aircraft
fot. Extra Aircraft

Jednomiejscowy 330SX ma kratownicowy stalowy kadłub, skrzydła i ogon z włókna węglowego, silnik Lycoming AEIO-580 o mocy 315 koni mechanicznych, śmigło MT i osiąga prędkość maksymalną rzędu 410 km/h. Zmiany obejmują m.in. przeprojektowane lotki, które maja zapewnić prędkość przechyłu przekraczającą 400 stopni na sekundę, oraz skrócony kadłub w celu usprawnienia manewrów żyroskopowych.

fot. Extra Aircraft
W celu poprawienie ergonomii pracy kokpit jest nieco wyższy i szerszy, a wyświetlacz Garmin G3X jest wyposażeniem standardowym.
fot. Extra Aircraft

„W Extra Aircraft szczycimy się wyczuciem kontroli wszystkich naszych maszyn i zapewnieniem idealnej harmonii sterowania, jest to nadal jedna z naszych podstawowych zasad projektowania, którą skutecznie wykorzystaliśmy konstruując naszego nowego Extra Aircraft 330SX” – fragment zwiastuna nowej konstrukcji opublikowanego przez Extra Aircraft na Facebooku.

Dostawy 330SX do klientów mają rozpocząć się w połowie 2024 roku.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Nowe śmigło Sensenich Propeller dla Super Cuba. fot. Sensenich

Nowe śmigło dla Super Cuba

Firma Sensenich Propeller, która rozpoczęła swoją działalność na początku lat 30. XX wieku od drewnianych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *