Zderzenie w powietrzu dwóch śmigłowców turystycznych Airbus EC130B4 należących do Sea World Helicopters - niezależnego profesjonalnego operatora świadczącego usługi lotnicze dla Sea World Marine Park w Main Beach w stanie Queensland w Australii. fot: AAP Image

Zderzenie EC130B4 Sea World Helicopters

Cztery osoby zginęły, a trzy są poważnie ranne po zderzeniu w powietrzu dwóch śmigłowców turystycznych Airbus EC130B4 należących do Sea World Helicopters – niezależnego profesjonalnego operatora świadczącego usługi lotnicze dla Sea World Marine Park w Main Beach w stanie Queensland w Australii.

Do wypadku doszło o godzinie 13:59 czasu lokalnego. Śmigłowce zderzyły się, gdy jeden z nich (VH-XKQ) wznosił się po starcie z heliportu parku rozrywki, a drugi (VH-XH9) podchodził tam do lądowania. Oba EC130B4 zbliżały się do siebie prostopadle. Wznoszący się VH-XKQ przeciął przednią szybę lądującego śmigłowca. Pilot VH-XH9 wykonał awaryjne lądowanie na pobliskiej mieliźnie. Zderzenie spowodowało oddzielenie tylnej części belki ogonowej VH-XKQ, w wyniku czego śmigłowiec rozbił się na tej samej mieliźnie.

Wszystkie ofiary śmiertelne i poważanie ranni to załoga i pasażerowie VH-XKQ. Pięć osób znajdujących się na pokładzie VH-XH9 doznało niezagrażające życiu obrażeń od odłamków oszklenia kabiny.
Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu prowadzi dochodzenie mające na celu ustalenia dokładnych przyczyn zderzenia.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Śmigłowiec Schweizer w trakcie testów CRSF. fot.: Schweizer

System CRFS dla śmigłowców Schweizer

Schweizer otrzymał aprobatę FAA dla odpornego na zderzenia układu paliwowego (CRFS – Crash-resistant Fuel System), …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P