Zderzenie w powietrzu dwóch śmigłowców turystycznych Airbus EC130B4 należących do Sea World Helicopters - niezależnego profesjonalnego operatora świadczącego usługi lotnicze dla Sea World Marine Park w Main Beach w stanie Queensland w Australii. fot: AAP Image

Zderzenie EC130B4 Sea World Helicopters

Cztery osoby zginęły, a trzy są poważnie ranne po zderzeniu w powietrzu dwóch śmigłowców turystycznych Airbus EC130B4 należących do Sea World Helicopters – niezależnego profesjonalnego operatora świadczącego usługi lotnicze dla Sea World Marine Park w Main Beach w stanie Queensland w Australii.

Do wypadku doszło o godzinie 13:59 czasu lokalnego. Śmigłowce zderzyły się, gdy jeden z nich (VH-XKQ) wznosił się po starcie z heliportu parku rozrywki, a drugi (VH-XH9) podchodził tam do lądowania. Oba EC130B4 zbliżały się do siebie prostopadle. Wznoszący się VH-XKQ przeciął przednią szybę lądującego śmigłowca. Pilot VH-XH9 wykonał awaryjne lądowanie na pobliskiej mieliźnie. Zderzenie spowodowało oddzielenie tylnej części belki ogonowej VH-XKQ, w wyniku czego śmigłowiec rozbił się na tej samej mieliźnie.

Wszystkie ofiary śmiertelne i poważanie ranni to załoga i pasażerowie VH-XKQ. Pięć osób znajdujących się na pokładzie VH-XH9 doznało niezagrażające życiu obrażeń od odłamków oszklenia kabiny.
Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu prowadzi dochodzenie mające na celu ustalenia dokładnych przyczyn zderzenia.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów lotniczych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, Międzynarodowych Pikników Lotniczych w Góraszce, Bielsku-Białej, krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 25 lat współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Garmin GI 275 certyfikowany dla śmigłowców Airbus AS350. fot: Garmin

Garmin GI 275 certyfikowany dla AS350

Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) wydała STC dla elektronicznego przyrządu pokładowego Garmin GI 275 montowanego w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *