Przegląd Lotniczy – lipiec 2010

Spis numeru:

Christen Eagle II – Orzeł z zestawu
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz, Michał Setlak]
Jedną z najciekawszych atrakcji pokazów lotniczych w Polsce jest w tym sezonie krępy, zwarty dwupłatowiec. Już stojąc na ziemi, samolot robi wrażenie mocnego i zwinnego, a jego sylwetka na pierwszy rzut oka kojarzy się z akrobacją. To jednak nie znany wszystkim Pitts, a Christen Eagle II. W PLAR 7/2010 przedstawiamy nowy samolot Marka Szufy.

Prywatny myśliwiec
[latanie samolotowe / strona: 72 / autor: Edward Peczka]
26 maja 2010 r. w Dęblinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po 20 latach spędzonych na ziemi i wielu miesiącach żmudnej pracy mechaników, w niebo wzbił się odrestaurowany przez fundację Polskie Orły SB Lim-2. Od tej chwili samolot – obecnie jedyny w Europie latający MiG-15 – stał się niekwestionowaną gwiazdą krajowych i zagranicznych pokazów lotniczych. Więcej o tym wydarzeniu przeczytasz w artykule w PLAR 7/2010.

Nowa mapa PAŻP – VFR 1:500 000
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Andrzej Rutkowski]
Na przełomie maja i czerwca br. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała edycję 2010 mapy VFR 1:500000. To już drugie wydanie, w którym PAŻP wykorzystała własny podkład do lotniczej mapy bazowej – z radością stwierdzamy, że znacznie ulepszone w stosunku do poprzedniego. Przeczytaj artykuł w PLAR 7/2010 i dowiedz się, czym ta mapa rożni się od innych.

Lotniczy sposób na rodzinny urlop
[latanie samolotowe / strona: 24 / autor: Maciej Czubek]
Okres urlopowy w pełni. Podpowiadamy zatem, jak z niego skorzystać, realizując dwa ważne cele: rodzinny wypoczynek w ciepłych krajach – będący celem nielotniczej części naszej ekipy – i wylatanie kilku godzin za sterami samolotu w egzotycznym miejscu, co z naszego punktu widzenia może uratować ten upragniony wyjazd… Do tego w artykule znajdziesz garść przydatnych informacji o lataniu na Wyspach Kanaryjskich.

Korkociąg – co trzeba wiedzieć
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: LatajmyBezpiecznie.pl]
Kontynuujemy opracowanie zespołu LatajmyBezpiecznie.pl na temat Slow Flying, czyli latania w drugim zakresie prędkości. W PLAR 7/2010 skupiamy się na tym, co może być skutkiem zbyt małej prędkości – czyli na korkociągu.

Strzeż się tych miejsc
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: LatajmyBezpiecznie.pl]
Wskazujemy kolejne niebezpieczne miejsce w przestrzeni powietrznej, tym razem w okolicach Krakowa. Wystarczy lepiej spojrzeć na mapę, by zorientować się, że 1837 ft altitude to, w niektórych rejonach pod TMA Balic i Pyrzowic, zdecydowanie za mało na bezpieczny lot w przestrzeni klasy G. Jej organizacja w tym rejonie wymaga pilnego zweryfikowania, tymczasem jednak pamiętajmy, dlaczego należy to miejsce omijać. Szczegółowe informacje zamieszczamy w PLAR 7/2010.

Niezbędnik pilota
[latanie samolotowe / strona: 36 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Jeśli dobrze się zastanowić, okazuje się, że w gruncie rzeczy prawdziwym atrybutem pilota jest… jego torba. Co powinno się w niej znajdować? Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat dzieli się z Czytelnikami Jerzy Orkiszewski.

MŚ w akrobacji Samolotowej
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Opr. Aeroklub Polski]
Na początku sierpnia 2010 w Radomiu ok. 80 pilotów z całego świata będzie walczyć o tytuł Mistrza Świata w Akrobacji Samolotowej w kategorii Advanced. Na naszych łamach Aeroklub Polski przedstawia szczegóły dotyczące tych wyjątkowych zawodów.

Szlakiem husarii i wina
[latanie samolotowe / strona: 48 / autor: Michał Bień]
Lotniczy rajd to zawsze wielka przygoda. Oczywiście, liczy się frajda z samego latania – ale ważne jest też to, DOKĄD się leci. W relacji z wyprawy na wschód Michał Bień pisze, że po zwiedzeniu tamtejszych winnic i degustacji trunków, niezbyt odległa, a egzotyczna Mołdawia nabiera blasku turystycznego raju.

Przyjazny Bornholm
[latanie samolotowe / strona: 52 / autor: Mariusz Stajewski]
O tym, że ultralekki WT-9 Dynamic znakomicie nadaje się do lotniczej turystyki, Czytelników PLAR przekonywać nie trzeba. A dalekie wyprawy są jeszcze ciekawsze, jeśli leci się na nie w grupie kilku maszyn. Rajd do Holandii, który ostatecznie okazał się wyprawą na gościnny dla lotników Bornholm, opisuje Mariusz Stajewski.

Powrót do Přibramu
[latanie samolotowe / strona: 54 / autor: Marcin Wiśniewski]
Po ubiegłorocznym epizodzie na Letňanach, w tym roku targi Aero Expo Europe wróciły na lotnisko w Přibram. Mimo ograniczonej liczby widzów i wystawców, nie zabrakło nowości i ciekawostek. Najciekawsze propozycje największych targów lotniczych w naszej części przedstawia w PLAR 7/2010 nasz specjalny wysłannik, Marcin Wiśniewski.

Foto z Nieba
[inne / strona: 58 / autor: Fotogaleria Dariusza Bógdała]
Piękne i zaskakujące zdjęcia autorstwa paralotniarza i fotografika Dariusza Bógdała prezentowaliśmy już na łamach PLAR. W PLAR 7/2010 zamieszczamy kolejne – zwycięskie, bo uhonorowane prestiżową nagrodą Grand Press Photo w kategorii „Przyroda”!

Misja: Dzień Dziecka
[śmigłowce / strona: 44 / autor: Andrzej Rutkowski]
W ostatni weekend maja mieszkańcy okolic Warszawy mogli zaobserwować na niebie niecodzienny widok. Pięć Robinsonów 44 przeleciało trasą Modlin – Góraszka – Babice – Modlin. Jednak najważniejszym elementem tego przedsięwzięcia byli pasażerowie, którzy znaleźli się na pokładach śmigłowców. O idei wyjątkowego prezentu dla wychowanków domów dziecka z pomysłodawcą tej godnej naśladownictwa akcji, Marcinem Szamborskim, rozmawia Andrzej Rutkowski.

Prawidłowy start
[paralotniarstwo / strona: 62 / autor: Wojciech Pierzyński]
Jeśli już mamy nasz upragniony sprzęt, znajdujemy się w odpowiednim miejscu i czasie, pora na prawidłowo wykonany start. Swój cykl o lataniu na „trajce” kontynuuje Wojciech Pierzyński.

Latanie a zdrowie
[medycyna / strona: 65 / autor: Janusz Jachimowicz]
Dr nauk medycznych Janusz Jachimowicz odpowiada na pytania czytelników.

Lotnisko czasowo zamknięte
[felieton / strona: 78 / autor: Piotr Długiewicz]
Felieton Piotra Długiewicza: „Lotnisko czasowo zamknięte” – przezorny zawsze ubezpieczony, sprawdź przed lotem, czy lotnisko docelowe będzie czynne..

Oblot trzeciego G650
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Ratajczak]
3 VI oblatano trzeci już samolot Gulfstream G650.

Produkcja Mustanga wstrzymana
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Ratajczak]
Cessna zawiesza produkcję samolotu Citation Mustang z powodu przerwy w dostawie podzespołów.

Vampire na sprzedaż
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Ratajczak]
Firma Sadler Aircraft została wystawiona na sprzedaż.

Pierwszy E350 dostarczony
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Ratajczak]
Pierwszy Expedition E350 trafił do nabywcy.

Arch wygrywa w Kanadzie
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Ratajczak]
6 VI w Windsor (Kanada) austriacki zawodnik Hannes Arch wygrał czwarty wyścig Mistrzostw Świata Red Bull Air Race.

Air Fair 2010
[aktualności / strona: 15 / autor: Roman Peczka]
W maju na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 odbyła się wystawa „Air Fair – wszystko dla lotnictwa”.

Embraer dla VIP-ów
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Ratajczak]
8 VI MON podpisał z PLL LOT umowę na czarter dwóch samolotów Embraer 175, którymi przewożone będą najważniejsze persony w Polsce.

DA42 na biopaliwo
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Ratajczak]
Samolot Diamond DA42 Twin Star został przystosowany do zasilania biopaliwem wytwarzanym z glonów.

Odrzutowy szybowiec
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Ratajczak]
Desert Aerospace zakończyła próby dwumiejscowego szybowca TST-14J BonusJet o napędzie odrzutowym.

Kraksa Iskierki
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
16 VI na lotnisku w Mielcu miało miejsce twarde lądowanie samolotu PZL M26 Iskierka. Nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Samolot być może uda się naprawić.

Rekordowa akcja
[aktualności / strona: 17 / autor: Michał Ratajczak]
29 IV śmigłowiec Eurocopter AS 350 wziął udział w akcji ratowania himalaistów w Nepalu, bijąc rekord wysokości, na jakiej prowadzi się akcje ratownicze z udziałem helikopterów.

STC dla Thielerta w C172
[aktualności / strona: 17 / autor: Michał Setlak]
Thielert Aircraft uzyskał uzupełniający certyfikat EASA na zabudowę swojego silnika Centurion 2.0 w samolotach Cessna 172.

Nowości w łączności
[aktualności / strona: 17 / autor: ?]
Polski producent Unimor Radiocom rozszerzył ofertę o pokładową radiostację lotniczą RS 6112 w wersji rozdzielonej na blok nadawczo-odbiorczy i programator.

Flaga nad Babimostem
[aktualności / strona: 18 / autor: ?]
W porcie lotniczym Zielona Góra w Babimoście 27 V marszałek Marcin Jabłoński oraz wojewoda Helena Hatka podpisali akt notarialny potwierdzający przejęcie lotniska przez Samorząd Województwa Lubuskiego od Skarbu Państwa.

Coraz więcej pilotów
[aktualności / strona: 18 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
W Rejestrze Personelu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych licencji pilota w Polsce.

Zmiana adresu redakcji
[aktualności / strona: 18 / autor: Andrzej Rutkowski]
Od 1 VI 2010 redakcja oraz sklep PLAR przeniesione zostają na ulicę Targową 84, do lokalu 3A, tel: 22-6700608 lub 22-6700735.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2010

Spis numeru: Alto – elastyczny typ[ultralajty / strona: 6 / autor: Marcin Wiśniewski]Alto czeskiej firmy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje