Przegląd Lotniczy – wrzesień 2011

Spis numeru:

Doggy wodołaz – Husky na pływakach
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
W polskim rejestrze przybył w krótkim czasie już drugi, po pływakowej Cessnie 172P z okładki PLAR 5/2011, wodnosamolot – jest to Aviat Husky A-1C Amphibian (o lądowym Huskym pisaliśmy w PLAR 10/2009). Tym samym pierwszy w Polsce (i jak dotąd jedyny) ośrodek szkolący do uprawnienia SEP(S) (Single Engine Piston – Sea) poszerzył swoją ofertę dla pilotów, pragnących zakosztować wodnego latania. Odwiedziliśmy Żerniki, by przetestować w locie pierwszy w Polsce egzemplarz tego typu – opinię pilota, którym był Krzysztof Krawcewicz, znajdziecie we wrześniowym numerze Przeglądu, rzecz jasna okraszoną wspaniałymi zdjęciami air-to-air Andrzeja Rutkowskiego.

Skrzynka pełna danych – masz rejestrator, korzystaj!
[latanie samolotowe / strona: 22 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Czy stanowiący integralny element glass cockpitu rejestrator parametrów lotu w małym samolocie to zbędny gadżet, czy kolejna funkcja, pozwalająca latać bezpieczniej? Jerzy Orkiszewski przekonuje, że warto z niego korzystać, bo możliwość odtwarzania lotu na ekranie komputera pozwala uczyć się na własnych błędach.

Żyć przeszłością – to nie dla mnie
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Po dwunastu latach Jerzy Makula odzyskał tytuł Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej. Został nim już po raz siódmy! We wrześniowym PLAR zamieszczamy rozmowę z Mistrzem.

Szczęściu warto pomóc – analiza przypadku
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Michał Setlak]
W czerwcu tego roku Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport w sprawie dwóch incydentów związanych z awarią silnika Cessny 152. Z pozoru nic ciekawego, samolot cały, nikomu nic się nie stało… I właśnie o to chodzi! We wrześniowym Przeglądzie Lotniczym Michał Setlak przedstawia analizę obu zdarzeń i relację pilota, na co dzień zawodowo zajmującego się bezpieczeństwem lotniczym.

Odpapierzyć kokpit – iPad kontra papiery
[latanie samolotowe / strona: 32 / autor: Dominik Punda]
Rozwój osobistych urządzeń cyfrowych stwarza szereg nowych możliwości, które znakomicie nadają się do wykorzystania w lotnictwie. Czy w związku z tym kilogramy papierowej dokumentacji, zabieranej na każdy lot, można zastąpić papier ekranem LCD? Dominik Punda twierdzi, że tak, zwłaszcza, że po serii skrupulatnych testów FAA dopuściła tablety do szeroko pojętego użytku operacyjnego, nie tylko w przewozie, ale i w lotnictwie ogólnym.

Toruńskie osobliwości – niezwykłe samoloty
[latanie samolotowe / strona: 38 / autor: Michał Setlak]
Położenie na skrzyżowaniu europejskich szlaków sprawia, że w Toruniu często pojawiają się niecodzienne maszyny, niektóre o naprawdę zaskakującym wyglądzie i konstrukcji. Kilka z nich uchwycił w obiektywie Miłosz Rusiecki, a my jego zdjęcia opatrzyliśmy opisem we wrześniowym numerze PLAR.

Przyjazna Francja – relacja z wyprawy
[latanie samolotowe / strona: 40 / autor: Adrian Wrocławski, Łukasz Łapiński]
Pełna wrażeń lotnicza wyprawa nie wymaga długiego urlopu. Wystarczą trzy dni wolnego, aby na przykład skoczyć Cessną na wycieczkę do Francji, nad Morze Śródziemne – udowadniają Adrian Wrocławski i Łukasz Łapiński. Jak skutecznie i bez niechcianych przygód przeprowadzić takie przedsięwzięcie, przeczytacie we wrześniowym Przeglądzie.

Czas na TimeBros
[latanie samolotowe / strona: 48 / autor: Mateusz Działyński]
Możliwość rezerwacji statków powietrznych przez internet jest wciąż w większości polskich aeroklubów i ośrodków szkolenia lotniczego rzadkością. Tymczasem warto o niej pomyśleć, bo pomaga zminimalizować ryzyko konfliktów przy rezerwacji samolotu. Korzystają na tym zarówno piloci, jak i sami operatorzy statków powietrznych. Działanie systemu rezerwacji na przykładzie rozwiązania TimeBros przedstawia Mateusz Działyński.

Kraina latających łodzi
[latanie samolotowe / strona: 52 / autor: Michał Setlak]
Zrealizowany już po raz drugi w nowej formule mazurski piknik lotniczy umacnia swą pozycję w polskim kalendarzu imprez lotniczych. O atrakcyjności imprezy decyduje zarówno ciekawy program, jak i sceneria: akwen jeziora Niegocin umożliwia wodowania hydroplanów. O tym, jak w pierwszy weekend sierpnia organizatorzy Mazury Air Show wykorzystali posiadane atuty, przeczytasz w PLAR 9/2011.

Motus w drodze
[latanie samolotowe / strona: 56 / autor: Michał Setlak]
Szkolenia symulatorowe już dawno stały się standardem w liniach lotniczych – pozwalają oszczędzić pieniądze, są ekologiczne i bezpieczne. Od pewnego czasu wkraczają również do General Aviation – ale symulator full motion dla GA? Owszem, w dodatku u nas, w Polsce! Jaki? Gdzie? Kiedy? O tym dowiesz się z wrześniowego numeru PLAR.

Czego się (nie) nauczyłem na szkoleniu
[latanie samolotowe / strona: 58 / autor: Jerzy Jędrzejewski]
Dla pilotów szkolących się na warszawskich Babicach naturalnym wyborem lotniska kontrolowanego, na którym można by przećwiczyć poruszanie się w takiej przestrzeni, wydawało by się Okęcie. Jednak loty z instruktorem na Okęcie należą do rzadkości, a to właśnie jest umiejętność, której brak pozostawia szkolącym się pilotom uczucie niepewności i niedosytu. Czy tak być musi? Na łamach PLAR zastanawia się nad tym Andrzej Zieliński.

Auster IV – Ultralajt pod ostrzałem
[latanie samolotowe / strona: 62 / autor: Andrzej Zieliński]
Samolotów historycznych mamy w Polsce niewiele, a te latające można policzyć na palcach. Dlatego sprowadzenie do kraju odrestaurowanego warbirda – samolotu nie tylko z duszą, ale i z historią – to duże wydarzenie. Przy okazji okazuje się, że cena zakupu zabytkowej maszyny może być porównywalna z kosztem nowego ultralajta… Swojego Austera i jego historię przedstawia w Przeglądzie Lotniczym Jacek Mainka – do tego „klimatyczne” zdjęcia air-to-air Andrzeja Rutkowskiego, zrobione w pasujących do maskującego malowania plenerach.

Jerzy Wojnar (1930-2005)
[latanie samolotowe / strona: 70 / autor: Jacek Mainka]
Jerzego Wojnara pamiętamy jako świetnego pilota, znakomitego oblatywacza, który potrafił bezpiecznie kręcić beczki Wilgą. 15 września Jego imię zostanie uroczyście nadane rondu u zbiegu Al. Krakowskiej, ul. Hynka i ul. Łopuszańskiej w Warszawie, a my na łamach PLAR przypominamy Jego sylwetkę.

Poczuj różnicę, czyli co warto wiedzieć o pilotowaniu wiatrakowca
[wiatrakowce / strona: 34 / autor: Kamil Antkowiak]
Pilotowanie wiatrakowców okazuje się być zaskakująco podobne do pilotowania samolotów, ma jednak swoją specyfikę. Gdzie leżą istotne różnice, w czym wiatrakowiec jest od samolotu „lepszy”, a gdzie trzeba zachować szczególną czujność – tłumaczy we wrześniowym PLAR Kamil Antkowiak, jeden z pierwszych polskich licencjonowanych instruktorów wiatrakowcowych.

Mozolnie wykute medale
[szybownictwo / strona: 44 / autor: Tomasz Kawa]
Podczas tegorocznych Szybowcowych Mistrzostw Europy w Nitrze polscy piloci znów dali nam powody do dumy i radości: Sebastian Kawa zdobył złoto w klasie standard, Jakub Barszcz był najlepszy w klasie światowej, Tomasz Krok trzeci w klasie club, a Michał Lewczuk i Piotr Pawłowski zajęli piąte miejsce w dwumiejscowej klasie 20 m. Jak się latało? Przeczytasz o tym w relacji Tomasza Kawy.

Juniorzy w Jeleniej
[szybownictwo / strona: 50 / autor: Stanisław Błasiak]
XXXIX Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się w dniach 15-24 lipca w Jeleniej Górze. Mimo trudnego terenu i warunków pogodowych, dzięki dobrej organizacji, zawody okazały się ogromnym sukcesem organizatorów, a co najważniejsze – przebiegły bezpiecznie. Na łamach PLAR relacja Stanisława Błasiaka.

Sklep PLAR
[sklep / strona: 60 / autor: Michał Setlak]
Sezon jeszcze trwa – zobaczcie, co ciekawego oferuje Wam najlepiej zaopatrzony polski sklep dla lotników.

Kestrel z Honeywellem
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Opracowywany przez firmę Kestrel Aircraft Company nowy samolot turbośmigłowy zostanie wyposażony w silnik Honeywell TPE331-14GR o mocy termodynamicznej 1759 KM, zdławionej do ok. 1000 KM na wale.

Flight Design dla czworga
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Flight Design, znany z bestsellerowych ultralajtów z rodziny CT, przedstawił makietę czteromiejscowego modelu C4.

Akrobacyjny Snap
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Włoska firma Dallair Aeronautica zaprezentowała jednomiejscowy ultralekki akrobacyjny dolnopłat FR-100 Snap.

Dotykowy glass cockpit
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Włoska firma Dallair Aeronautica zaprezentowała jednomiejscowy ultralekki akrobacyjny dolnopłat FR-100 Snap.

Elektryczna Cessna kołuje
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Beyond Aviation, firma znana wcześniej pod nazwą Bye Energy, rozpoczęła próby kołowania Cessny 172 z napędem elektrycznym.

Aerostar Jet
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Aerostar Aircraft Corporation przedstawiła niezwykłą modyfikację samolotu Aerostar 601P (znanego również jako Piper PA-61P Aerostar), w którym silniki tłokowe zastąpiono…

Koreańska czteromiejscówka
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 20 lipca dokonano oblotu czteromiejscowego KC-100 Naraon firmy Korea Aerospace Industries, pierwszego samolotu lekkiego zaprojektowanego i zbudowanego w Korei.

Elektryczny dwukadłubowiec
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Pipistrel oblatał czteromiejscowy samolot Taurus G4 o napędzie elektrycznym, zbudowany w oparciu o dwa kadłuby motoszybowców Taurus Electro G2.

Gippsland poleci z RR
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Będąca własnością indyjskiego koncernu Mahindra, australijska firma Gippsland Aeronautics pracuje nad przeznaczonym dla 10 pasażerów turbośmigłowym rozwinięciem swego ośmiomiejscowego samolotu GA8.

Altaire coraz bliżej
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: W zakładach Piper Aircraft rozpoczęto budowę przedprodukcyjnego prototypu osobistego, jednosilnikowego odrzutowca Altaire, znanego wcześniej jako PiperJet.

PPL z symulatorem
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Redbird Flight Simulations, producent stacjonarnych i ruchomych (full-motion) symulatorów dla szkół lotniczych, zamierza uruchomić laboratorium szkolenia lotniczego.

Orbitalna kapsuła Boeinga
[aktualności / strona: 16 / autor: ]
Notatka: Boeing zamierza w 2015 roku wykonać trzy loty próbne załogowego statku kosmicznego CST-100.

LSA dla każdego
[aktualności / strona: 17 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Samoloty Aerotrek A240 należą do najtańszych LSA na amerykańskim rynku.

Falcon nie doleciał
[aktualności / strona: 17 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Niepowodzeniem zakończył się 11.08 drugi lot testowy naddźwiękowego „szybowca” HTV2 Falcon, zbudowanego przez Lockheed Martin.

S7 Super Sport z Lycomingiem
[aktualności / strona: 17 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Firma Kitfox Aircraft wyposażyła samolot S7 Super Sport w nowy silnik Lycoming O-233 z elektronicznym układem zapłonowym.

Dostawy G650 jeszcze w tym roku
[aktualności / strona: 18 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Mimo dwumiesięcznego zawieszenia prób po kwietniowej katastrofie prototypu, Gulfstream zamierza wkrótce zakończyć proces certyfikacji modelu G650 i do końca roku dostarczyć klientom 10-12 pierwszych egzemplarzy swego flagowego odrzutowca dyspozycyjnego.

Srebro Łukasza
[aktualności / strona: 18 / autor: aks]
Notatka: Łukasz Grabowski z Aeroklubu Włocławskiego zdobył srebrny medal i tytuł Wicemistrza Świata Juniorów w klasie Standard na rozgrywanych w dniach 5-20.08 w niemieckim Musbach VII Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Złoto Karola
[aktualności / strona: 18 / autor: aks]
Notatka: Karol Staryszak z Aeroklubu Mieleckiego wywalczył złoty medal i tytuł Mistrza Europy w klasie 18-metrowej podczas XVI Szybowcowych Mistrzostw Europy rozegranych w dniach 31.07-14.08.2011 r. w Pociunai na Litwie w klasach: otwartej, 15 m i 18 m.

Bell dla łódzkiej policji
[aktualności / strona: 18 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi odebrała śmigłowiec Bell 206B-3 JetRanger III, dostarczony przez firmę JB Investments.

Laboratorium Wirtualnego Latania
[aktualności / strona: 20 / autor: ]
Notatka: Jesienią na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej rusza Laboratorium Wirtualnego Latania, wyposażone w 14 symulatorów lotu, w tym symulatory kabinowe FNTP II i FNTP II-MCC, a także dwa symulatory mobilne.

SubSonex poleciał
[aktualności / strona: 20 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 10.08 z lotniska Wittman International w swój pierwszy lot wystartował pilotowany przez Boba Carltona jednomiejscowy odrzutowiec SubSonex JSX3-1.

Brazylijskie rekordy
[aktualności / strona: 20 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Grupa studentów brazylijskiego uniwersytetu UFMG (Universidade Federal de Minas Gerais) pod kierunkiem profesora Paulo Iscolda skonstruowała samolot CEA-308, który ustanowił cztery nowe rekordy świata w kategorii 1C-1.a/0 – samolotów śmigłowych z silnikiem tłokowym o MTOW do 300 kg.

Polataj Spitfirem
[aktualności / strona: 20 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Działająca na lotnisku London Oxford firma Boultbee Flight Academy oferuje dwudniowe kursy, których kulminacją jest półgodzinny lot za sterami dwumiejscowego Spitfire Mark IX.

Kapitan LOT-u Mistrzem Świata!
[aktualności / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: Kapitan PLL LOT Jerzy Makula zdobył złoty medal w klasyfikacji ogólnej XIV Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej, zakończonych 13.08 w Toruniu, uzyskując tytuł Mistrza Świata w tej dyscyplinie już po raz siódmy – poprzednio w roku 1999, czyli 12 lat temu!

Pomocny Fare Finder
[aktualności / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: Po sukcesie aplikacji Navigator na telefon iPhone, Star Alliance, którego członkiem jest LOT, jako pierwszy sojusz linii lotniczych wprowadza wygodną wyszukiwarkę taryf dla urządzeń mobilnych – FareFinder.

Promocja w programie LOT dla Firm
[aktualności / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: Od początku września do końca października trwa promocja programu „LOT dla Firm” – każda firma, która w tym czasie do niego dołączy, otrzyma na starcie 8600 punktów, które pozwolą szybciej zdobyć nagrodę: już po dwóch przelotach w prezencie otrzymuje się bilet powrotny po Polsce (maksymalnie 4 odcinki).

LOT na Forum w Krynicy
[aktualności / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: PLL LOT otrzymał tytuł Oficjalnej Linii Lotniczej XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2011

Spis numeru: RV-8 – zrób sobie samolot[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Michał Setlak]Zaprojektowane …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje