Przegląd Lotniczy – październik 2011

Spis numeru:

Czy rano będzie mgła?
[latanie samolotowe / strona: 22 / autor: ze Stanisławem Salamonikiem rozmawia Krzysztof Krawcewicz]
Takie już są uroki jesieni: przy ustabilizowanej, wyżowej pogodzie poranna mgła czasem występuje, a czasem nie. Jak ją przewidzieć – w rozmowie z PLAR wyjaśnia Stanisław Salamonik, meteorolog-synoptyk, wieloletni pracownik IMGW, wykładowca meteorologii na kursach lotniczych i egzaminator LKE.

Pogodowe pułapki
[latanie samolotowe / strona: 24 / autor: Maciej Lasek, Michał Setlak]
Jesienne pogody niosą ze sobą szereg zagrożeń dla lotników. O wszystkich wiemy jeszcze z kursu podstawowego, jednak zbyt często zdarza się nam je lekceważyć… Wraz z Maciejem Laskiem z PKBWL w październikowym PLAR przypominamy o tych niebezpieczeństwach, przedstawiając przykłady jesiennych wypadków lotniczych, które wydarzyły się w Polsce, a w których piloci dali się złapać w pogodowe pułapki jesieni.

VFR noc – pomysł na jesień
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Bolesław Kozłowski]
Jesienne dni coraz krótsze, a chciałoby się, jak podczas wakacji, po pracy przyjechać na lotnisko i jeszcze trochę polatać, ale zachód słońca krzyżuje nam plany. Odpowiedź na pytanie, jak temu zaradzić, nasuwa się sama – trzeba wyszkolić się do lotów nocnych. O szkoleniu i specyfice nocnego latania piszemy w PLAR 10/2011.

Cessna 177RG – zupełnie inna Cessna
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Michał Setlak, Krzysztof Krawcewicz]
Duża podaż samolotów na rynku wtórnym w Europie Zachodniej oraz wyjątkowo niskie obecnie ceny stanowią dla niejednego pilota okazję do realizacji marzeń o posiadaniu własnego samolotu. W październikowym Przeglądzie Lotniczym przedstawiamy Cessnę 177RG – rzadki w Polsce typ, którego zalety odrywają na nowo piloci prywatni.

Książka lotów – o czym warto pamiętać
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Dominik Punda]
Jak wybrać właściwą książkę lotów spośród dostępnych na rynku? Jak dokonywać w niej wpisów, by były zgodne z regułami sztuki i po lotach nie budziły wątpliwości? Przeczytaj – może ten krótki artykuł uchroni cię przed kłopotami.

Bell w kompozytowej skórze
[śmigłowce / strona: 30 / autor: Michał Setlak]
Pod koniec września na lotnisku w Konstancinie po raz pierwszy w Polsce został zaprezentowany nowy dwusilnikowy śmigłowiec Bell 429, którym producent zamierza konkurować z popularnymi Eurocopterami. Czym może zainteresować potencjalnych użytkowników – tego dowiesz się z artykułu zamieszczonego w październikowym Przeglądzie.

Symulator w wirówce
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Michał Setlak]
W Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej oddano do użytku niezwykły symulator lotniczy, którego integralnym elementem jest wirówka przeciążeniowa na miarę XXI wieku. W październikowym PLAR przedstawiamy niezwykłe możliwości tego urządzenia.

Fregata, niebo i Ty
[latanie samolotowe / strona: 70 / autor: Michał Setlak, Maciej Lasek]
Na każdym lotnisku, na którym się pojawia, Fregata budzi zainteresowanie. Uwagę jednych przykuwa oryginalną koncepcją z usterzeniem motylkowym, innym się zwyczajnie podoba. Jeszcze inni kręcą nosem, że jednomiejscowa, ale gdy dowiadują się, jakie ma możliwości, zaczynają im się świecić oczy. W PLAR 10/2011 przedstawiamy motoszybowiec J-6 Fregata – dojrzały owoc poszukiwań czystej radości latania, którą wyraźnie widać na świetnych zdjęciach Andrzeja Rutkowskiego.

Tannkosh 2011, czyli antidotum na…
[latanie samolotowe / strona: 44 / autor: Andrzej Rutkowski, Maciej Dróżdż]
Nazwa „Tannkosh” miłośnikom lotnictwa kojarzy się jednoznacznie z największą imprezą lotniczą świata, która odbywa się w amerykańskim Oshkosh – i właśnie o to chodzi. Choć skala przedsięwzięcia jest… o rząd wielkości mniejsza, to jednak 1148 maszyn, które przybyły w tym roku do niemieckiego Tannheim, robi niesamowite wrażenie. Atmosferę zlotu przybliża na łamach PLAR Andrzej Rutkowski, który poleciał tam Cessną 152, zabierając oczywiście ze sobą swój nieodłączny aparat fotograficzny.

Klasa Unlimited wciąż bez Polaków
[latanie samolotowe / strona: 50 / autor: Irena Kujawa]
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej we włoskim Foligno przyciągnęły gigantów ze światowej czołówki, którzy walczyli o trofea w klasie Unlimited – najwyższej pod względem trudności wykonywanych figur i zapotrzebowania na osiągi samolotów. W październikowym PLAR relacja Ireny Kujawy z World Aerobatic Championships – niestety, wciąż bez udziału Polaków.

Mikroloty do roboty
[latanie samolotowe / strona: 56 / autor: Daniel Nowik]
Ultralekkie samoloty i śmigłowce kojarzą się nam nieodmiennie z lataniem dla przyjemności – tymczasem, jak zauważa w swym artykule Daniel Nowik, mogą z powodzeniem posłużyć do wykonywania zupełnie poważnych zadań, nawet w służbie lotnictwa państwowego. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza, że zarówno na świecie, jak i w Polsce, są już przykłady takiego zastosowania!

Radom – piękno lotnictwa
[latanie samolotowe / strona: 36 / autor: Miłosz Rusiecki]
Kto tam był, ten przyzna, że warto było czekać na kolejną edycję Air Show. Choć nie wszystkie z zapowiadanych samolotów dotarły do Radomia, bogactwo i program pokazów były imponujące, co udowadnia w swej okraszonej pięknymi zdjęciami relacji Miłosz Rusiecki.

O miejsce dla Antka „Wiedeńczyka”
[latanie samolotowe / strona: 54 / autor: Miłosz Rusiecki]
Wciąż popularne w Polsce Antki nie robią zwykle na gościach lotniczych imprez wielkiego wrażenia, jednak wojskowy An-2 o numerze 7447, zwracający uwagę oryginalnym malowaniem, ma niezwykłą historię. Przypomina ją Miłosz Rusiecki, apelując o godną „emeryturę” dla historycznego samolotu.

Poczuj różnicę 2, czyli co warto wiedzieć o pilotowaniu wiatrakowca
[wiatrakowce / strona: 58 / autor: Kamil Antkowiak]
Pilotowanie wiatrakowców okazuje się być zaskakująco podobne do pilotowania samolotów, ma jednak swoją specyfikę. Gdzie leżą istotne różnice, w czym wiatrakowiec jest od samolotu „lepszy”, a gdzie trzeba zachować szczególną czujność – w październikowym PLAR druga część artykułu Kamila Antkowiaka, jednego z pierwszych polskich licencjonowanych instruktorów wiatrakowcowych.

Pilatus ze… Świdnika
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Pierwszy wyprodukowany w PZL Świdnik kadłub samolotu PC-12 został przekazany odbiorcy, szwajcarskiej firmie Pilatus Aircraft.

Czesi mają Mustanga
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Kolekcja „Český letecký ráj” na lotnisku Mnichovo Hradiště (LKMH) wzbogaciła się o zakupiony w USA zabytkowy P-51D Mustang.

D-Jet wraca do prób
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Diamond Aircraft wznowił program prób w locie pięciomiejscowego osobistego odrzutowca D-Jet, zawieszony ze względów finansowych w marcu tego roku.

Pionier z RPA
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Południowoafrykański koncern Paramount Group prowadzi prace nad samolotem ropoznawczo-bojowym AHRLAC (Advanced High Performance Reconnaissance Light Aircraft).

Będzie nowa Citation
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Cessna Aircraft Company rozpoczęła prace nad odrzutowcem dyspozycyjnym Citation M2, mającym wypełnić lukę między modelem Mustang a rodziną Citation CJ.

Glass cockpit dla Orlika
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Turbośmigłowe samoloty PZL-130 Orlik, wykorzystywane przez Polskie Siły Powietrzne do podstawowego i zaawansowanego szkolenia pilotów, zostaną wyposażone w nowoczesną awionikę typu glass cockpit.

U Margańskiego na warsztacie
[aktualności / strona: 15 / autor: kk]
Notatka: Dwuosobowy motoszybowiec Małgosia konstrukcji Edwarda Margańskiego (p. PLAR 4/98) zakończył swoją eksploatację i posłużył jako punkt wyjścia do zupełnie nowego projektu, mającego na celu przeprowadzenie prób „skrzydełka” – nowego patentu, zgłoszonego przez konstruktora (p. PLAR 2/2010).

Hindusi kupują Superjety
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Indyjska firma Aviotech Corporate Jet Services, zajmująca się przewozami pasażerów biznesowych i VIP, zamówiła dziesięć samolotów Suchoj Superjet 100 w wersji dyspozycyjnej.

Dreamliner już w linii
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Boeing dostarczył klientowi, japońskiej linii ANA (All Nippon Airways), pierwszy egzemplarz modelu B787.

A350 XWB ma już nos
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Do fabryki Airbus Industrie we francuskim Saint Nazaire dostarczono transportowcem Beluga pierwszą nosową część prototypu nowego samolotu pasażerskiego A350 XWB.

Port w Modlinie coraz bliżej
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Port Lotniczy Warszawa Modlin przedstawił swoje logo, zaprojektowane przez agencję Salt and Pepper Brand Design.

Nie złapiesz gumy
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma LoPresti zaprezentowała nowatorskie opony lotnicze NeverFlat, wyróżniające się wyjątkową odpornością na przebicie, a w razie utraty szczelności zachowujące właściwy kształt.

Elektryczny śmigłowiec lata!
[aktualności / strona: 17 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Francuski inżynier i pilot śmigłowcowy Pascal Chretien wykonał trwający 2 minuty i 10 sekund lot własnej konstrukcji śmigłowcem z napędem elektrycznym, osiągając w zawisie wysokość 1 metra.

Za rok 80. rocznica
[aktualności / strona: 17 / autor: rr]
Notatka: 11.09 w Kościelcu na Zaolziu odbyły się uroczystości rocznicowe śmierci kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w 1932 r.

Pamięci agrolotników
[aktualności / strona: 17 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Podczas III Zjazdu Agrolotników, odbywającego się w dniach 17-18.09 w Muzeum Lotnictwa w Krakowie dokonano uroczystego wmurowania tablicy upamiętniającej sześćdziesięcioro pięcioro polskich pilotów, którzy zginęli podczas lotów agro w Polsce i różnych krajach świata.

Rondo Jerzego Wojnara
[aktualności / strona: 18 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 15.09 na filarze estakad biegnących nad rondem u zbiegu ul. Hynka i Al. Krakowskiej w Warszawie, które niedawno zostało nazwane imieniem Jerzego Wojnara, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej słynnego lotnika i olimpijczyka.

Kielak mistrzem Polski
[aktualności / strona: 18 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Podczas rozegranych na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu 45. Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej złoty medal i tytuł Mistrza Polski w kategorii Advanced wywalczył Artur Kielak z Aeroklubu Śląskiego.

Dziennikarski raport
[aktualności / strona: 18 / autor: Michał Setlak]
Notatka: „Ostatni lot – raport w sprawie katastrofy” to kontynuacja znanej książki Jana Osieckiego, Tomasza Białeckiego i Roberta Latkowskiego.

„Związane skrzydła”
[aktualności / strona: 18 / autor: Michał Setlak]
Notatka: „Związane skrzydła” to zbiór opowieści z życia wojskowego pilota śmigłowcowego. Autor, Robert Zawada, były pilot lotnictwa Marynarki Wojennej RP, opisuje prawdziwe sytuacje z okresu, gdy latał ratowniczymi Mi-14PS, później bojowymi Mi-14PŁ i wreszcie gdy wprowadzał do służby amerykańskie Kaman SH-2G Super Seasprite.

Potrójne korzyści w Miles & More
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Każdy uczestnik programu Miles&More latając z PLL LOT w klasie biznes otrzymuje potrójne mile za swoją podróż.

Coraz lepsze wyniki PLL LOT
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy Marcin Piróg, Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT poinformował o dobrych wynikach polskiego przewoźnika w okresie wakacyjnym 2011.

Nowe menu na pokładach LOT-u
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Od 1 września Pasażerowie mogą spróbować nowych propozycji kulinarnych, których autorem jest po raz kolejny szef kuchni Robert Sowa.

Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: 30.08 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT S.A. wybrało Zbigniewa Rapciaka na Przewodniczącego RN.

LOT i Alma zapraszają
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Najnowszy konkurs LOT-u i Delikatesów Alma skierowany jest do wszystkich, którzy w okresie od 22.09 do 19.10 dokonają zakupów za co najmniej 100 zł w jednym ze sklepów sieci lub w sklepie internetowym Alma24.pl i wypełnią kupon z pytaniem konkursowym.

LOT partnerem „polskiego Davos”
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Polski przewoźnik był partnerem XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy – corocznego spotkania polityków, przedsiębiorców i ekspertów z Europy, Azji i Ameryki.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2011

Spis numeru: RV-8 – zrób sobie samolot[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Michał Setlak]Zaprojektowane …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock