Przegląd Lotniczy – sierpień 2011

Spis numeru:

RV-8 – zrób sobie samolot
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Michał Setlak]
Zaprojektowane przez Richarda Van Grunsvena samoloty RV, sprzedawane w zestawach do samodzielnego montażu, mają na całym świecie liczne grono zagorzałych wielbicieli – łączna liczba doprowadzonych do stanu lotnego egzemplarzy wszystkich modeli przekroczyła już 7360. Kilka maszyn ze stajni Van?s Aircraft zostało zbudowanych i lata również w Polsce, kolejne są w trakcie budowy. Zdradzamy też, dlaczego polskie RV są wyjątkowo starannie i na profesjonalnym poziomie wykonane… Redakcja PLAR towarzyszyła w lotach próbnych pierwszego w kraju RV-8 – w sierpniowym Przeglądzie znajdziecie opis konstrukcji i opinię pilota doświadczalnego Krzysztofa Galusa na temat tego samolotu.

Air Show 2011 – Wspaniałe maszyny z czterech stron świata
[latanie samolotowe / strona: 24 / autor: Michał Setlak]
Co dwa lata lotnisko Radom-Sadków gromadzi miłośników lotnictwa wojskowego z całej Polski. Przyciąga ich możliwość zobaczenia w locie i na ziemi statków powietrznych, których nie widuje się na co dzień. Organizatorzy zapowiadają obecność kilkudziesięciu typów maszyn, od oldtimerów po nowoczesne konstrukcje, a program Air Show obejmuje łącznie 570 minut pokazów w powietrzu. O tym, co m. in. zobaczymy w Radomiu, przeczytacie w sierpniowym numerze PLAR.

Wysokość gęstościowa
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Jerzy Orkiszewski, który na co dzień lata w gorących rejonach USA, pisze o wysokości gęstościowej. Amerykańscy piloci są z tym pojęciem za pan brat – jeśli jeszcze nie możesz tego samego powiedzieć o sobie, koniecznie przeczytaj artykuł naszego amerykańskiego korespondenta.

Samoloty nie lubią upałów
[latanie samolotowe / strona: 32 / autor: Maciej Lasek]
Dr inż. Maciej Lasek, instruktor szybowcowy, pilot samolotowy, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przypomina, że samoloty też nie lubią upałów i radzi, jak je eksploatować i na co zwracać uwagę przy wysokich temperaturach powietrza.

Jeśli nadejdą upały
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Tomasz Setny]
Lek. med. Tomasz Setny, Zastępca Naczelnego Lekarza Lotnictwa Cywilnego, pisze o wpływie wysokich temperatur na pilota, przypominając kilka prostych zaleceń na upały.

Do Włoch bez napinki
[latanie samolotowe / strona: 36 / autor: Mariusz Stajewski]
Jak sprawić, by pogoda nie pokrzyżowała nam planów samolotowej wyprawy? Najlepiej po prostu pozwolić jej wyznaczyć trasę i zaplanować miejsca, w których zostaniemy na dłużej. O rajdzie samolotami WT-9 Dynamic na Sycylię pisze Mariusz Stajewski.

Czy samolot „wyjdzie”
[latanie samolotowe / strona: 40 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Jak obliczyć, czy wystarczy nam lotniska do bezpiecznego startu? Jak uniknąć przy tym pomyłek i pułapek, które mogą stać się przyczyną katastrofy np. podczas powrotu z wczasów z popularnej nadmorskiej miejscowości? Przeczytaj artykuł Krzysztofa Krawcewicza w sierpniowym Przeglądzie Lotniczym, weź do ręki instrukcję swojego samolotu i razem z autorem bez trudu wykonaj własne obliczenia. Wielu pilotów omija szerokim łukiem rozdział nr 5 instrukcji pt. „Osiągi”. Autor – inżynier lotniczy i pilot z CPL – wskazuje newralgiczne miejsca, w których jest „zaszyfrowane” bezpieczeństwo naszego życia. Kalkulator się przyda, ale nie będzie to jakaś trudna matematyka… Najważniejsze to skorzystać z prawidłowych danych. Skąd je brać – wyjaśnia artykuł.

Trudny wybór ośrodka
[latanie samolotowe / strona: 44 / autor: Bolesław Kozłowski]
Gdy w naszej okolicy jest jeden ośrodek szkolenia lotniczego, wybór zazwyczaj jest prosty. Co innego, gdy mieszkamy w pobliżu dużej aglomeracji, gdzie takich ośrodków jest kilka. Na który z nich się zdecydować? A może jednak warto szkolić się gdzieś dalej? W dokonaniu wyboru pomoże artykuł Bolesława Kozłowskiego w sierpniowym PLAR.

Happy pilot, happy family
[latanie samolotowe / strona: 48 / autor: Alicja Orkiszewska]
Najwierniejszym towarzyszem w lotniczych podróżach pilota prywatnego jest na ogół… jego własna żona. Co zrobić by nie nosiła w sobie lęków i razem z nami w pełni dzieliła radość latania? Jak sobie z tym radzą w USA – opisuje Alicja Orkiszewska.

O odpowiedzialności mechanika
[latanie samolotowe / strona: 50 / autor: Kamil Iwankiewicz]
Sprzęt wart niekiedy wiele milionów, bezcenne zdrowie i życie ludzkie, fizyczny i psychiczny komfort osób podróżujących samolotem – za to właśnie odpowiedzialni są mechanicy. Co to w praktyce oznacza – pisze na łamach sierpniowego Przeglądu Kamil Iwankiewicz.

Tam, gdzie legendy mają skrzydła
[latanie samolotowe / strona: 52 / autor: Miłosz Rusiecki]
Flying Legends, odbywające się w Duxford niedaleko uniwersyteckiego Cambridge, to jedne z największych w Europie pokazów, w których uczestniczą wyłącznie samoloty skonstruowane do 1945 r. Magiczną atmosferę tej imprezy przybliża w swej korespondencji Miłosz Rusiecki.

Dudziki w Jeleniej
[latanie samolotowe / strona: 56 / autor: Anja Tatarczuk]
Zawody samolotowe nazwane imieniem Zdzisława Dudzika, twórcy pierwszych międzynarodowych sukcesów polskiej kadry nawigacyjnej, od lat cieszą się wielką popularnością. Zawodnicy szlifują na nich swoją świetną formę, zaś amatorzy mają szansę ćwiczyć z mistrzami. Relację z 31. Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Zdzisława Dudzika, na starcie których stanęło 40 pilotów, spisała dla czytelników PLAR Anja Tatarczuk.

Czego nauczyło mnie szkolenie
[latanie samolotowe / strona: 58 / autor: Paweł Florkiewicz]
Paweł Florkiewicz przedstawia kilka spostrzeżeń świeżo upieczonego posiadacza Private Pilot Licence, które dla szkolących się mogą być nie mniej przydatne, niż głosy mentorów…

Raport dla wszystkich
[latanie samolotowe / strona: 61 / autor: Michał Setlak]
Refleksje Michała Setlaka po opublikowaniu raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego na temat katastrofy smoleńskiej, spisane w przeddzień ogłoszenia decyzji o rozformowaniu 36 SPLT.

Jak-12 – kawał historii
[latanie samolotowe / strona: 72 / autor: Roman Peczka]
Jak-12, kiedyś powszechnie spotykany w aeroklubach, dziś daje się poznać jako urzekający oldtimer, szczególnie, gdy zostanie tak pieczołowicie odrestaurowany, jak ten należący do Aeroklubu Bydgoskiego, którego w sierpniowym Przeglądzie Lotniczym przedstawia Roman Peczka.

Stanisław Kasperek – pożegnanie
[pożegnanie / strona: 60 / autor: Edmund Mikołajczyk]
Sylwetkę Stanisława Kasperka, jednego z wybitnych pionierów współczesnej akrobacji samolotowej w Polsce, przedstawia Edmund Mikołajczyk.

Prof. Jerzy Maryniak – pożegnanie
[pożegnanie / strona: 60 / autor: Marek Dębski]
O Jerzym Maryniaku, profesorze Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej, wychowawcy kilku pokoleń inżynierów lotniczych, pisze Marek Dębski.

Elektryczne rekordy
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Osiągi samolotów z napędem elektrycznym zaczynają wyglądać coraz bardziej poważnie.

Icon kończy próby
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Icon Aircraft weszła w ostatni etap prób hydroplanu A5 LSA. Do końca prób pozostało kilka miesięcy, podczas których zostanie przetestowane nowe, bardziej odporne na korkociągi skrzydło i dopracowana stateczność kierunkowa.

BA609 dla AgustaWestland
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Bell Helicopter zdecydowała o przekazaniu całości programu zmiennopłata BA609 koncernowi AgustaWestland, który od 1998 r. był partnerem przedsięwzięcia.

Nowe silniki dla 737
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Boeing zamierza opracować nową wersję modelu 737, wyposażoną w silniki CFM International Leap-X, których zastosowanie ma zapewnić m. in. obniżenie zużycia paliwa o ponad 10%.

Certyfikat dla ASA Heli-Water
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Warszawska firma ASA Heli-Water uzyskała od ULC certyfikat AOC, umożliwiający jej wykonywanie zarobkowych przewozów lotniczych.

Fundusze dla LPR
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pozyskało fundusze na kolejny etap projektu budowy i remontu oraz doposażenia baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS).

Ostatni lot Atlantis
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: 21.07 w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie po trwającej 13 dni misji STS-135 wylądował prom kosmiczny Atlantis, zamykając tym samym trzydziestoletnią historię lotów promów kosmicznych STS, zapoczątkowaną 12.04.1981 przez prom Columbia.

Naddźwiękowy bizjet
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma HyperMach Aeronautics przedstawiła projekt naddźwiękowego samolotu dyspozycyjnego SonicStar, zdolnego osiągnąć prędkość 3,5 Ma.

Europejski myCopter
[aktualności / strona: 18 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Komisja Europejska zadecydowała o dofinansowaniu kwotą niemal 6 mln euro projektu badawczego myCopter, realizowanego przez zespół profesora Heinricha Bulthoffa w Instytucie Maksa Plancka.

BiPod Rutana
[aktualności / strona: 19 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Scaled Composites przedstawiła „jeżdżący samolot” BiPod – ostatni projekt przygotowany przez jej założyciela, Burta Rutana, przed odejściem na emeryturę.

Nowa wirówka w WIML
[aktualności / strona: 19 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: W Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej powstaje symulator lotniczy, zbudowany w oparciu o wirówkę umożliwiającą uzyskiwanie przeciążenia w osi Z od -3G do 16G z gradientem do 14,5 G/s oraz &plusminus; 10G i &plusminus; 6G w pozostałych osiach.

Dotykowy panel Avidyne
[aktualności / strona: 19 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Avidyne przedstawiła zintegrowany pakiet cyfrowej awioniki dla samolotów GA. Zestaw obejmuje wyposażony w dotykowy ekran panel IFD540 (FMS / GPS / Nav / Comm), panel audio AMX240, transponder trybu S AXP340 i cyfrowy autopilot DFC90 (ten ostatni wymaga obecności panelu Aspen Evolution PFD lub Avidyne Entegra PFD).

O dwa oldtimery więcej
[aktualności / strona: 20 / autor: ar]
Notatka: W lipcu br. z Wielkiej Brytanii do Polski przyleciały dwa zabytkowe warbirdy – Harvard i Auster IV. Co najważniejsze znalazły tu swoich nowych właścicieli i pozostaną w naszym kraju na dłużej.

Magda Mistrzem Polski
[aktualności / strona: 20 / autor: Michał Setlak]
Notatka: W zakończonych 15.07 Międzynarodowych Zawodach w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu tytuł Mistrza Polski w klasie Advanced wywalczyła Magda Stróżyk z Aeroklubu Poznańskiego.

Festiwal w Watorowie
[aktualności / strona: 20 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 16 i 17.07 lotnisko ośrodka FTO Adriana w Watorowie gościło III Kujawsko-Pomorski Festiwal Lotniczy – imprezę zorganizowaną po raz pierwszy dwa lata temu w Czarżu przez Natalię Kowalską i Stowarzyszenie Promocji Lotnictwa „Od Śmigła”.

Policyjne skoki
[aktualności / strona: 20 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie gościł w dniach 11-14.07 skoczków spadochronowych policyjnych pododdziałów antyterrorystycznych z całej Polski.

Dobre wyniki LOT-u
[aktualności / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: PLL LOT przedstawiły wyniki finansowe pierwszego półrocza 2011 r. Mimo trudnych warunków rynkowych i ekonomicznych LOT poprawił wynik działalności podstawowej o 32 mln złotych w stosunku do pierwszego półrocza 2010.

LOT reklamuje Polskę
[aktualności / strona: 21 / autor: (lot)]
Notatka: W związku z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej Polska Organizacja Turystyczna i Polskie Linie Lotnicze LOT przygotowały specjalny projekt promocyjny.

LOT „Przyjacielem Prezydencji”
[aktualności / strona: 22 / autor: (lot)]
Notatka: Począwszy od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku, przez okres 6 miesięcy, PLL LOT będą nosić miano „Przyjaciela Prezydencji” a także należeć będą do „Klubu Przyjaciół Prezydencji”.

65 lat połączenia Warszawa-Paryż
[aktualności / strona: 22 / autor: (lot)]
Notatka: Dokładnie 4 lipca 1946 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły połączenie na trasie Warszawa-Paryż.

Mile za… zakupy
[aktualności / strona: 22 / autor: (lot)]
Notatka: Na początku lipca br do programu lojalnościowego Miles & More Polskich Linii Lotniczych LOT dołączyła jako Partner firma Aelia Duty Free będąca liderem w sektorze sklepów wolnocłowych w Europie.

Star Alliance na iPhone
[aktualności / strona: 22 / autor: (lot)]
Notatka: Pasażerowie podróżujący liniami lotniczymi wchodzącymi w skład sojuszu Star Alliance mogą teraz otrzymywać interesujące ich informacje dotyczące podróży za pośrednictwem iPhone?a.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2011

Spis numeru: Doggy wodołaz – Husky na pływakach[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje