Przegląd Lotniczy – czerwiec 2015

Spis numeru:

Zapraszamy do zapoznania się z jubileuszowym, 250-tym wydaniem Przeglądu Lotniczego. Z tej okazji dla naszych Czytelników przygotowaliśmy nową szatę graficzną.

W czerwcowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Tucano z Sycylii

We Włoszech z pasji i ogromnego zapału powstają latające repliki samolotów wojskowych. Pierwszą z nich był brytyjski Hurricane, teraz powstał Embraer Tucano. Trochę mniejszy od oryginału – ale jakie robi wrażenie! Replikę Tucano w najnowszym PLAR przedstawia Stefan Degraef

3Xtrim – dobry polski produkt

Historia kołem się toczy – w wydanym w 1993 roku pierwszym numerze Przeglądu Lotniczego prezentowaliśmy zdjęcia z oblotu pierwowzoru polskiego samolotu ultralekkiego 3Xtrim. 250 numerów później o cechach 3Xtrima – tych dobrych i tych, z którymi trzeba się pogodzić – pisze Krzysztof Krawcewicz.

Zmiany w przestrzeni – to opłaca się wiedzieć

Wraz z nadejściem nowego sezonu lotniczego w przestrzeni powietrznej Polski nastąpiło szereg znaczących zmian, które ułatwią latanie po Polsce lotnikom general aviation, a których wprowadzenie powiązane było z wydaniem przez PAŻP edycji 2015 mapy VFR. W PLAR 6/2015 opisuje je Andrzej Rutkowski.

Mocny Jak

Prezentujemy Jaka 12, który po modernizacji, której najważniejszym aspektem było zainstalowanie silnika od… Su-26, holuje dziś szybowce w Poznaniu. I to jak! O skonstruowanym w czasach Stalina samolocie, którego niemal 1200 egzemplarzy wyprodukowano w Polsce, pisze Jan Makula.

Nowe punkty VFR Lublina

O punktach VFR Lublina pisaliśmy w PLAR 12/2013, od tej pory sporo się jednak zmieniło. Artykuł w czerwcowym PLAR, zawierający zdjęcia punktów, pomoże Wam zaktualizować kluczowe w lotach VFR informacje.

Uwaga na MRT

Zespół Latajmy Bezpiecznie ostrzega o strefach MRT, czyli wojskowych strefach lotów na małych wysokościach. Warto unikać również ich sąsiedztwa, a w każdym razie zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule w najnowszym Przeglądzie Lotniczym.

Oko Pilatusa

Do niedawna systemy obserwacji z powietrza zarezerwowane były dla nabywców wojskowych. Redakcja PLAR miała okazję sprawdzić w locie działanie zestawu kamer pracujących w różnych pasmach widma firmy FLIR Systems, zamontowanego w Pilatusie PC-12NG.

Poza nadzorem – analiza wypadku

Wsiadającemu do samolotu skoczkowi spadochron daje duże poczucie bezpieczeństwa – niestety, w znacznej mierze jest ono złudne, czego dowodzą zdarzenia w lotach ze skoczkami, które na łamach czerwcowego PLAR opisuje Michał Setlak.

Przy pełnych trybunach cz. 2

Czekając na XV Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata przypomnijmy sobie, jak to było 30 lat temu, na Stadionie XXV-lecia w Piotrkowie Trybunalskim, gdy tytuł mistrzowski zdobyli Karl Zimmermann i Władimir Smirnow.

Potencjał do wykorzystania

Aeroklub Polski ma nowego Sekretarza Generalnego – jest nim Marcin Kwiatosz, z którym w bieżącym numerze rozmawiamy o planach, wyzwaniach i kulisach pracy w Aeroklubie.

Młodzież lata

Tak się rodzi pasja… O swoich pierwszych lotach pisze jeden z najmłodszych pilotów z licencją szybowcową, będący na dobrej drobze by stać się też jednym… z najmłodszych pilotów samolotowych.

Targi Nowoczesnej Techniki „Feniksy 2015”

Kalendarz polskich imprez lotniczych wzbogacił się o nowe wydarzenie: organizowane pod koniec czerwca w Kaniowie Targi Nowoczesnej Techniki.

Zamiast śmigła – wentylator

Czy wiecie, że idea napędu turboodrzutowego ma już niemal sto lat? Jak można się domyślić, od chwili oblotu pierwszego samolotu z silnikiem turbinowym technika uczyniła ogromny postęp. Przekrój stosowanych rozwiązań – od sprężarek osiowych po wentylatory napędzane przez przekładnie – przedstawia w PLAR 6/2015 Michał Setlak.

Prawo a drony cz. 2

W drugiej części artykułu Jakuba Sznajdera skupiamy się na rodzajach lotów i przestrzeni, w której mogą latać drony.

Wiosenne igrce nad Karpatami

Sezon szybowcowy rozpoczęty, czas stanąć w zawody. O sukcesach polskich szybowników w Flight Challenge Cup Gliding pisze Tomasz Kawa

Zapraszamy do wzięca udziału w jublileuszowym konkursie Przegląu Lotniczego. Do zdobycia atrakcyjne nagrody lotnicze.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego podsumowujący 250 kolejnych wydań miesięcznika Przegląd Lotniczy i felieton Piotra Długiewicza o Nowym w naszej przestrzeni powietrznej.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2015

Spis numeru: We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – znów w PolsceŚmigłowcowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock