Przegląd Lotniczy – marzec 2021

Spis numeru:

Marcowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim:

W oczekiwaniu na Iskierkę
?Airwolf” tak nazywają ją Amerykanie, to polska konstrukcja, która sprawdziła się za granicą i która już niedługo ponownie pojawi się na rodzimym niebie. Jednak nim do tego dojdzie, zainteresowaliśmy się jakie wrażenie Iskierka zrobiła za oceanem, bo w Polsce nie trafiła do aeroklubów. Clive Davidson opisuje lot, w którym razem z Fredem Latteri przetestował możliwości tego samolotu a zdjęcia w locie wykonał nasz stały współpracownik Keith Wilson

Sztuka wiązania
Gdy samolot ma spędzić noc „pod chmurką” powinniśmy upewnić się czy jest on właściwie zabezpieczony. Maciej Skrzypek radzi jak prawidłowo przywiązać samolot przy pomocy dwóch węzłów stosowanych przez pasjonatów wspinaczki czy też żeglarstwa. Po lekturze pozbędziecie się problemów z niewłaściwym kotwiczeniem.

„Musisz lecieć!”
Takie słowa usłyszał Tadeusz Góra od Adama Dziurzyńskiego przed swoim historycznym diamentowym przelotem. W dzisiejszych czasach rzucenie kilku słów do kierownika lotów przed startem nie wystarczy, a wyczynem staje się samo udokumentowanie przelotu. Nie ma co się zniechęcać! Jan Jawornik w artykule o odznakach szybowcowych wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, aby je zdobyć m.in. jak się przygotować, na co zwrócić uwagę, jak uniknąć błędów oraz dlaczego „pięćdziesiątka do srebra” jest najtrudniejsza. Każdy kto planuje lot warunkowy powinien koniecznie przeczytać ten artykuł.

Nowe sektory FIS
W ubiegłym roku FIS Warszawa został podzielony na wschód i zachód, teraz przyszła kolej na Poznań, Gdańsk i Kraków. Niezbędne informacje dotyczące podziału znajdziesz w artykule Magdaleny Rekść-Kopyłowicz, która opowie m.in. jak działają podsektory czy też dlaczego po zmianie częstotliwości możemy usłyszeć ten sam głos.

Do Hiszpanii na przekór wirusowi
Czy zima w połączeniu z koronawirusem oznacza całkowite uziemienie? Łukasz Wieczorek, żeby o sprawdzić, postawił sobie ambitny cel – wyprawę Moranem na Costa del Sol pod koniec lutego. O tym jak wyglądały przygotowania, przebieg podróży, covidowa rzeczywistość na lotniskach za granicą oraz jak na lot wpływa badanie PCR – dowiesz się czytając artykuł.

PBN dla general aviation
Michał Andrzejewski i Grzegorz Knast rozpoczynają serię artykułów, aby przedstawić aktualne wiadomości na temat PBN oraz przekonać, że „nie taki diabeł straszny” i da się go łatwo zrozumieć. W pierwszej części dowiesz się czym jest Performance Based Navigation.

Opowiem Ci o samolocie…
Kamil Iwankiewicz dzieli się z nami kolejną dawką wiedzy, w 9. części o systemach automatyzacji lotu. Pojęcie autopilota jest znane chyba każdemu, jednak czym on tak naprawdę jest, jak działa i co ma wspólnego z orkiestrą grającą utwór muzyczny? Kto jest dyrygentem, a kto skrzypcami i innymi instrumentami przekonasz się czytając artykuł.

Grob 109 – prawdziwy „multitool”
Motoszybowce fajne są? W Polsce przybywa ich z roku na rok. Nasz brytyjski korespondent Dave Unwin zapoznaje siebie i Czytelników z popularnym i, łatwo dostępnym na rynku wtórnym, motoszybowcem produkcji niemieckiej Grob G 109A. Przedstawia jego wady i zalety. Zobaczmy których ma więcej…

Co wiesz o samolocie? – Kartkówka
Maciej Skrzypek przygotował dla czytelników serii Kamila Iwankiewicza sprawdzian, w którego skład wchodzą pytania z egzaminów teoretycznych ATPL oraz takie, które piloci mogą usłyszeć na „screeningu”. Sprawdź ile umiesz!

Z angielskim w świat
Cykl tworzony przez Łukasza Wieczorka zawiera ćwiczenia, które pomogą ci udoskonalić swój angielski. Przygotują cię do egzaminu, a dzięki temu zdobycie wpisu, który umożliwia odbycie lotów zagranicznych będzie łatwiejsze. W drugiej części o ocenach i poziomach, a temat ćwiczeń to bezpieczeństwo.

Balony w nowatorskim amfiteatrze
Jak to możliwe, że dwa balony w tym samym czasie poleciały w zupełnie przeciwne strony? Co wydarzyło się na niebie Nowego Targu dowiecie się z artykułu Ewy Daszewskiej. Oprócz tego o tym jak wyglądały zimowe zawody o puchar firmy PCD Salami oraz o testach trackerów OGN.

A oprócz tego?
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, felietony: Piotra Długiewicza o komunikacji w kokpicie, kpt. Jarosława Czaplickiego o wpływie pandemii na sytuację w branży lotniczej, a także redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza pod znamiennym tytułem „Po prostu leć”.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2021

Spis numeru: Wrześniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim: …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski