Przegląd Lotniczy – kwiecień 2021

Spis numeru:

Kwietniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim:

Użyteczny potwór
Intrygujący śmigłowiec o zaskakującym układzie i wyglądzie. O tym, jakie są możliwości K-Maxa, co go wyróżnia i jak jest odbierany przez pilotów, pisze Jarosław Dobrzyński.

PBN dla general aviation – cz. 2
Grzegorz Knast i Michał Andrzejewski rozwijają temat PBN, obowiązkowego od niedawna w szkoleniach IR. W drugim odcinku przybliżają różnice między RNAV a RNP i tłumaczą, dlaczego przy tych samych parametrach trasa samolotu może mieć rozbieżne zobrazowania.

Opowiem Ci o samolocie – cz. 10
Jak to się dzieje, że nawet przy dużym ruchu lotniczym samoloty komunikacyjne nie zderzają się? W dziesiątym już odcinku cyklu poświęconego budowie samolotu pasażerskiego Kamil Iwankiewicz przygląda się systemowi TCAS (Traffic Collision Avoidance System) i tłumaczy, dlaczego przy zagrożeniu kolizją ufa mu się bardziej niż kontroli ruchu lotniczego.

Z angielskim w świat – cz. 3
Zapraszamy do skosztowania trzeciej porcji zadań z języka angielskiego. Łukasz Wieczorek przybliża kolejne aspekty zdawania egzaminów z lotniczego angielskiego, tym razem skupiając się na komunikacji.

Licencja kluczem do świata
Opowiadając o swoich lotniczych podróżach po świecie i ilustrując je pięknymi zdjęciami, Hubert Massalski przekonuje Czytelników, że brak wpisu do licencji z językiem angielskim czy nieposiadanie prywatnego samolotu wcale nie musi pozbawiać nas możliwości zwiedzania najpiękniejszych zakątków świata z powietrza ? i zza „własnych” sterów. Dowodzi, że jest to o wiele łatwiejsze i bardziej ekonomiczne, niż wielu z nas sądzi.

Widzisz i wiesz
Przyglądamy się kolejnemu amatorskiemu oprzyrządowaniu, którego celem jest zapewnienie informacji o sytuacji ruchowej wokół statku powietrznego. Krzysztof Krawcewicz i Maciej Skrzypek dzielą się wynikami prób systemu, przeprowadzonych podczas lotu w okolicach Warszawy.

London calling
Filip Modrzejewski wykorzystał pustki w kontrolowanych przestrzeniach wielkich międzynarodowych lotnisk, by spojrzeć na Londyn z niedostępnej normalnie perspektywy, a także odwiedza malownicze, dziewicze zakątki Wielkiej Brytanii. W swoim artykule opisuje także proceduralne realia latania w Zjednoczonym Królestwie.

Autohol zamiast wyciągarki
Mało rozpowszechniona metoda startu szybowców budzi wiele wątpliwości, które w rozmowie z Martą Białą rozwiewa Mirosław Majchrzak, szybownik znany w środowisku jako Siara. Opowiada o tym, jak działa hol za samochodem i dlaczego stanowi całkiem poważną konkurencję dla wyciągarki, zaś Marta dzieli się wrażeniami z takiego startu.

Smak nowego sezonu
W swoim debiucie literackim Wiktor Krawcewicz przywołuje smaki wytęsknionego sezonu szybowcowego, opowiadając o wrażeniach ze swojego pierwszego lotu laszującego na Juniorze.

Nowy sezon – nowe paliwo
Tomasz Odzioba, instruktor samolotowy i wieloletni posiadacz samolotu ultralekkiego, dostarcza cennej wiedzy na temat użytkowania benzyny samochodowej. Tłumaczy, dlaczego paliwo, które pozostało w samolocie po zimie, nie nadaje się do użytku w rozpoczynającym się sezonie wiosenno-letnim.

A oprócz tego…
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, jak zawsze na czasie, felietony: Piotra Długiewicza, kpt. Jarosława Czaplickiego oraz artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza, a także fotoimpresja Andrzeja Rutkowskiego przedstawiająca wyjątkową formację dwóch Harvardów w locie nad słonecznym Okęciem.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2021

Spis numeru: Wrześniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim: …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje