Przegląd Lotniczy – maj 2021

Spis numeru:

W majowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Oszlifowany Diament
Austriacki Diamond DA 40 NG to samolot ery nowoczesnej awiacji. Pod jego maską kryje się sukces wielu lat pracy nad zastosowaniem w lotnictwie napędu Diesla – Austro Engine AE300. O tym, dlaczego chętnie wykorzystuje się go do szkolenia pilotów na całym świecie, jego zaletach, wyposażeniu oraz relacji z lotu przeczytacie w artykule Jarosława Dobrzyńskiego oraz Andrzeja Rutkowskiego. Do sesji zdjęciowej w locie Andrzejowi pozował DA40 NG użytkowany przez Aeroklub Orląt.

Na kurs i punkt
Wyprowadzenie z zakrętu na punkt zwrotny, na zadany kurs wymaga staranności pilotażu ale i taktyki. Wynika ona ze znajomości prostych zależności geometrycznych. Przyswojenie tej wiedzy przyda się nie tylko na zawodach w lataniu precyzyjnym ale i zwykłym pilotom latającym na trasy – o tym artykuł Krzysztofa Krawcewicza w dziale Pilotaż.

Szybowcowe rekordy Polski – warto próbować!
Wojciech Ścigała w artykule o rekordach szybowcowych wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić i na co zwrócić uwagę, aby zostać rekordzistą. Jest wiele osiągnięć, które do dziś pozostają nie pobite oraz takich, w których poprzeczka nie została jeszcze postawiona. Kombinacje klas i kategorii daje nam wiele możliwości, a próby bicia rekordów to świetny trening. A może to twoje nazwisko znajdzie się w rankingu rekordzistów FAI? Warto próbować!

Opowiem Ci o samolocie – cz. 11
W jedenastej części cyklu o budowie samolotu Kamil Iwankiewicz opowie jak działa system ostrzegania o bliskości ziemi – GPWS. W artykule m.in. o tym jak działa dany system, czym są MODES oraz kiedy i dlaczego samolot mówi „Whoop! Whoop!”.

Majowy wypad nad Morze Czarne
W relacji Łukasza Wieczorka, który wraz z Kubą Piątkiem wybrał się do krajów, rzadko obieranych na cel podróży przez pilotów GA , przeczytacie m.in. o przygodach z planem lotu w Rumunii, pobiciu rekordu tankowania w Bułgarii i prostej 500 ft nad stolicą Serbii. Artykuł opatrzony jest pięknymi zdjęciami z wyprawy.

PBN dla general aviation – cz. 3
Michał Andrzejewski i Grzegorz Knast rozwijają temat PBN, obowiązkowego od niedawna w szkoleniach IR. W trzecim odcinku omawiają procedury i rozwiewają wątpliwości dotyczące podejść RNP (GNSS).

Cicho jak Nynja
Skyranger to znany i lubiany, popularny samolot „dla każdego”. Od 2017 r. prawa do tej konstrukcji ma brytyjska firma Flylight (kooperująca z wieloma podwykonawcami w Europie). Jego najnowsza wersja rozwojowa nosi nazwę Nynja. Nasz brytyjski korespondent Dave Unwin testuje maszynę, badając wnikliwie jej własności pilotażowe. Dobre osiągi, przystępna cena, wiele możliwości i frajda z latania… czego chcieć więcej? Zdjęcia w locie – KeithWilson

Z angielskim w świat – cz. 4
Zapraszamy na czwartą lekcję języka angielskiego, gdzie Łukasz Wieczorek przybliża zagadnienia Aviation English. Oprócz porcji ćwiczeń porady, jak się uczyć języka i trenować przed egzaminem.

Szlakiem na szczyt
Tegoroczna Gala Lotnicza Cumulusy była wyjątkowa! Mimo ograniczeń i trudności w organizowaniu imprez udało się ją przeprowadzić, nietypowo bo w wersji wirtualnej. Zapraszamy do zapoznania się z kulisami gali oraz jej laureatami.

A oprócz tego…
Pożegnanie Marka Rudowskiego, lotnicze aktualności z kraju i ze świata, felietony: Piotra Długiewicza o wykonaniu zakrętu na małej wysokości po awarii silnika, kpt. Jarosława Czaplickiego o stanie podwyższonej gotowości na pokładzie wywołany… przeczytajcie sami, oraz artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o przełamywaniu barier w lotnictwie.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2021

Spis numeru: Wrześniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim: …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski