W ramach zorganizowanego przez Hotelu Galaxy „Weekendu w Krakowie”, 15.09 br. odbyła się konferencja prasowa „Kraków steruje balonem nad Stanami Zjednoczonymi”, podczas której najlepsi polscy piloci balonowi wyjaśniali, jak to możliwe, że balon polskiej załogi lecący nad Ameryką Północną będzie sterowany z Krakowa. Patronat nad konferencją sprawowało Stowarzyszenie Polskich Mediów.
W spotkaniu wzięli udział: Jacek Bogdański, pilot balonu polskiej załogi startującej w tegorocznych, 66. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta w Albuquerque w USA, Mateusz Rękas, pilot, z którym Jacek Bogdański wygrał 62 edycję Pucharu w 2018 w Szwajcarii oraz pilot Jacek Barski – szef sztabu załogi Jacka w 66 edycji.
Jacek Bogdański opowiedział o szczególnej roli załogi naziemnej, której sztab będzie się znajdował w Krakowie. W skład sztabu wchodzą oprócz Jacka Barskiego: Iwona Lelątko i Rafał Kielar – meteorolodzy oraz Monika Zams i Arkadiusz Sionkowski – specjaliści ds. planowania lotów, a także pilot Bazyli Dawidziuk – strateg. Ponadto załogę naziemną uzupełnią dwaj kierowcy, którzy w USA będą podążać za pilotami.
Krakowski sztab ma za zadanie analizę prognoz pogody, opracowanie możliwych trajektorii lotu z uwzględnieniem ograniczeń geograficzno-politycznych, kontakt z kontrolą lotów i współtworzenie z pilotami strategii lotu. Ekipa naziemna ma kluczowy wpływ na wynik w zawodach, czyli osiągnięcie jak najdłuższego dystansu w prostej linii. Jacek Legendziewicz – organizator konferencji, właściciel Hotelu Galaxy zapewni pomieszczenia do pracy sztabu podczas zawodów.
Konferencji, podobnie jak całemu „Weekendowi w Krakowie” towarzyszyła powstająca w Hotelu Galaxy wystawa balonowa, na której zaprezentowany został między innymi udostępniony przez Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy kosz balonu, w którym polska załoga brała udział w latach 80. w Pucharach Gordona Bennetta i trofea zwycięzców. Dla entuzjastów sportów balonowych, którzy przybyli na konferencję, przygotowano specjalną atrakcję w postaci lotu krakowskim Balonem Widokowym – balonem gazowym wykonującym loty na uwięzi.
66. edycja Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta odbędzie się w dniach 6-14.10 br.. O najbardziej prestiżowe balonowe trofeum rywalizować będzie 17 zespołów z dziewięciu krajów. Polskę reprezentować będą dwie załogi: Krzysztof Zapart i Piotr Hałas (D-OOGYN) oraz Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki (D-OBAD). Trzecia z wcześniej zgłoszonych polskich załóg, Andrzej Olszewski/Jarosław Cieślak musiała jeszcze przed rozpoczęciem zawodów wycofać się z przyczyn technicznych. Załogi wystartują z Albuquerque i polecą jak najdalej przez USA i Kanadę. Rywalizację będzie można śledzić on-line obserwując traki zawodników na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie live.gordonbennett.aero. Pełna lista startowa dostępna jest na stronie balloonfiesta.com/Gordon-Bennett-2023-Teams.
Na podstawie materiałów nadesłanych przez Ewę Daszewką
opracował Zespół Redakcyjny PLAR
Zainteresowanych tematyką balonów wolnych i startach Polaków w Pucharze Gordona Bennetta odsyłamy do artykułów opublikowanych na naszych łamach:
PLAR nr 10/2021 – Z Torunia w świat
Artykuł przedstawiający relację z Mistrzostw Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie, czyli Zawodów o Puchar Gordona Bennetta, które odbyły się w dniach 19-28.08.2021 w Toruniu.
PLAR nr 7/2021 – Witamy Aeronautów!
Artykuł o przygotowywanej 64 edycji Pucharu Gordona Bennetta – po trzech niespełnionych zapowiedziach – nareszcie w Polsce, w Toruniu 19 sierpnia 2021.
PLAR nr 11/2019 – W hołdzie Hynkowi
Artykuł o życiu w służbie Ojczyzny i tragicznej śmierci tego aeronauty, przy okazji odsłonięcia muralu z balonem „Kościuszko”
Wszystkie te numery w wersji papierowej można nabyć w siedzibie Redakcji, zamówić za pośrednictwem naszego sklepu internetowego (numery wydań i tytuły artykułów w tekście są linkami do odpowiednich pozycji w sklepie), lub zamówić ich elektroniczne wersje za pośrednictwem serwisów e-kiosk.pl i Publio.pl.