Kraków widziany z pokładu Balonu widokowego. fot. Ewa Daszewska

Kraków steruje balonem nad USA

W ramach zorganizowanego przez Hotelu Galaxy „Weekendu w Krakowie”, 15.09 br. odbyła się konferencja prasowa „Kraków steruje balonem nad Stanami Zjednoczonymi”, podczas której najlepsi polscy piloci balonowi wyjaśniali, jak to możliwe, że balon polskiej załogi lecący nad Ameryką Północną będzie sterowany z Krakowa. Patronat nad konferencją sprawowało Stowarzyszenie Polskich Mediów.

Mateusz Rękas, Jacek Bogdański i Jacek Barski odpowiadają na pytania dziennikarzy. 
fot. Ewa Daszewska
Mateusz Rękas, Jacek Bogdański i Jacek Barski odpowiadają na pytania dziennikarzy. fot. Ewa Daszewska

W spotkaniu wzięli udział: Jacek Bogdański, pilot balonu polskiej załogi startującej w tegorocznych, 66. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta w Albuquerque w USA, Mateusz Rękas, pilot, z którym Jacek Bogdański wygrał 62 edycję Pucharu w 2018 w Szwajcarii oraz pilot Jacek Barski – szef sztabu załogi Jacka w 66 edycji.

Jacek Bogdański  w koszu balonu gazowego gotowego do startu. fot. Ewa Daszewska
Jacek Bogdański w koszu balonu gazowego gotowego do startu. fot. Ewa Daszewska

Jacek Bogdański opowiedział o szczególnej roli załogi naziemnej, której sztab będzie się znajdował w Krakowie. W skład sztabu wchodzą oprócz Jacka Barskiego: Iwona Lelątko i Rafał Kielar – meteorolodzy oraz Monika Zams i Arkadiusz Sionkowski – specjaliści ds. planowania lotów, a także pilot Bazyli Dawidziuk – strateg. Ponadto załogę naziemną uzupełnią dwaj kierowcy, którzy w USA będą podążać za pilotami.

W historycznym koszu z roku 1981 Jacek Bogdański i Mateusz Rękas z redaktorką TV Kraków. fot. Ewa Daszewska
W historycznym koszu z roku 1981 Jacek Bogdański i Mateusz Rękas z redaktorką TV Kraków. fot. Ewa Daszewska

Krakowski sztab ma za zadanie analizę prognoz pogody, opracowanie możliwych trajektorii lotu z uwzględnieniem ograniczeń geograficzno-politycznych, kontakt z kontrolą lotów i współtworzenie z pilotami strategii lotu. Ekipa naziemna ma kluczowy wpływ na wynik w zawodach, czyli osiągnięcie jak najdłuższego dystansu w prostej linii. Jacek Legendziewicz – organizator konferencji, właściciel Hotelu Galaxy zapewni pomieszczenia do pracy sztabu podczas zawodów.

Jacek Bogdański i Jacek Legendziewicz – organizator konferencji. fot. Ewa Daszewska
Jacek Bogdański i Jacek Legendziewicz – organizator konferencji. fot. Ewa Daszewska

Konferencji, podobnie jak całemu „Weekendowi w Krakowie” towarzyszyła powstająca w Hotelu Galaxy wystawa balonowa, na której zaprezentowany został między innymi udostępniony przez Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy kosz balonu, w którym polska załoga brała udział w latach 80. w Pucharach Gordona Bennetta i trofea zwycięzców. Dla entuzjastów sportów balonowych, którzy przybyli na konferencję, przygotowano specjalną atrakcję w postaci lotu krakowskim Balonem Widokowym – balonem gazowym wykonującym loty na uwięzi.

Krakowski Balon Widokowy. fot. Ewa Daszewska
Jedna z atrakcji konferencji i Weekendów w KrakowieBalon Widokowy z którego można podziwiać panoramę miasta jest dostępna dla każdego, kto chce zakosztować lotniczej przygody – wystarczy przyjechać do Krakowa i wykupić bilet na lot.
fot. Ewa Daszewska

66. edycja Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta odbędzie się w dniach 6-14.10 br.. O najbardziej prestiżowe balonowe trofeum rywalizować będzie 17 zespołów z dziewięciu krajów. Polskę reprezentować będą dwie załogi: Krzysztof Zapart i Piotr Hałas (D-OOGYN) oraz Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki (D-OBAD). Trzecia z wcześniej zgłoszonych polskich załóg, Andrzej Olszewski/Jarosław Cieślak musiała jeszcze przed rozpoczęciem zawodów wycofać się z przyczyn technicznych. Załogi wystartują z Albuquerque i polecą jak najdalej przez USA i Kanadę. Rywalizację będzie można śledzić on-line obserwując traki zawodników na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie live.gordonbennett.aero. Pełna lista startowa dostępna jest na stronie balloonfiesta.com/Gordon-Bennett-2023-Teams.

Start balonów wolnych podczas zawodów. fot. Ewa Daszewska
Start balonów wolnych podczas zawodów. fot. Ewa Daszewska

Na podstawie materiałów nadesłanych przez Ewę Daszewką
opracował Zespół Redakcyjny PLAR


Zainteresowanych tematyką balonów wolnych i startach Polaków w Pucharze Gordona Bennetta odsyłamy do artykułów opublikowanych na naszych łamach:

PLAR nr 10/2021Z Torunia w świat
Artykuł przedstawiający relację z Mistrzostw Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie, czyli Zawodów o Puchar Gordona Bennetta, które odbyły się w dniach 19-28.08.2021 w Toruniu.

PLAR nr 7/2021Witamy Aeronautów!
Artykuł o przygotowywanej 64 edycji Pucharu Gordona Bennetta – po trzech niespełnionych zapowiedziach – nareszcie w Polsce, w Toruniu 19 sierpnia 2021.

PLAR nr 11/2019W hołdzie Hynkowi
Artykuł o życiu w służbie Ojczyzny i tragicznej śmierci tego aeronauty, przy okazji odsłonięcia muralu z balonem „Kościuszko”

Wszystkie te numery w wersji papierowej można nabyć w siedzibie Redakcji, zamówić za pośrednictwem naszego sklepu internetowego (numery wydań i tytuły artykułów w tekście są linkami do odpowiednich pozycji w sklepie), lub zamówić ich elektroniczne wersje za pośrednictwem serwisów e-kiosk.pl i Publio.pl.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

33 Enea Ballon Cup 2024 fot. Zofia Prawicka

Ruszył 33 Enea Balloon Cup

Niebo nad Lesznem i okolicami już od kilku dni było pełne balonów, jest to niechybnym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wystawa w MLP: 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa w Operacji Market Garden 1944