Model Aurora Flight Sciences X-Plane w trakcie badań w tunelu aerodynamicznym. Fot: Aurora Flight Sciences

Boeinga opracuje samolot bez powierzchni sterowych

Amerykańska Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) zleciła Boeingowi opracowanie w ramach projektu Control of Revolutionary Aircraft with Novel Effectors (CRANE) samolotu bez ruchomych powierzchni sterujących.

System sterowania takiego samolotu polegać ma na aktywnej kontroli przepływu (AFC) — manewrowaniu za pomocą powietrza pobieranego z silnika i wyrzucanego z dysz i szczelin sterujących z różną w zależności od oczekiwanej reakcji prędkością. Według założeń teoretycznych projektu CRANE zmniejszyłoby to wagę samolotu, uprościło jego konserwację i maksymalnie zredukowało sygnaturę radarową.

Aurora Flight Sciences, spółka zależna Boeinga zajmująca, w pierwszej fazie programu ukończyła już wstępny projekt rozwiązań technologicznych i przeprowadziła ich testy w tunelu aerodynamicznym. Obecnie, zgodnie z decyzjami DARPA, firma przystępuje do realizacji drugiej fazy — opracowania szczegółowego projektu demonstratora technologii.

„W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w badaniach nad aktywną kontrolą przepływu dokonano znaczących postępów, które otwierają drogę do integracji technologii AFC w nowoprojektowanych samolotach (…) Jesteśmy pewni ukończenia projektu i testów w locie latającego demonstracyjnego z AFC, jako głównym elementem projektu” – Richard Wlezien, kierownik programu CRANE

W trzeciej fazie programu DARPA zamierza przeprowadzenie testów w locie z użyciem 3 tonowego drona Boeing X-Plane sterowanego z wykorzystaniem technologii AFC.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów lotniczych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, Międzynarodowych Pikników Lotniczych w Góraszce, Bielsku-Białej, krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 25 lat współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Dron Amazon Prime Air MK27. fot: Amazon

Amazon Prime Air rozpoczął dostawy dronami

Po dwóch tuzinach prototypów i ponad 188 aktualizacjach systemu usługa dostawy zamówień dronami dla klientów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *