eVTOL Joby. fot. Joby Aviation Inc.

eVTOL Joby otrzymał SAC FAA

Joby Aviation Inc. otrzymała 28.06 br specjalny certyfikat zdatności do lotu (SAC) dla swojego pierwszego prototypu produkcyjnego eVTOL-a zbudowanego w Marina w Kalifornii, umożliwiający rozpoczęcie prób w locie wersji seryjnej.

Wydany przez Federalną Administrację Lotnictwa certyfikat umożliwia firmie rozpoczęcie prób w locie swojego eVTOL-a.

„Dzisiejsze osiągnięcie jest zwieńczeniem lat inwestycji w nowe procesy i technologię i stanowi ważny krok na drodze do produkcji naszych eVTOL-i na dużą skalę” – powiedział, komentując postępy prac, JoeBen Bevirt, założyciel i dyrektor generalny Joby Aviation Inc.

Oczekuje się, że samolot ten stanie się pierwszym w historii eVTOL-em, który zostanie dostarczony klientowi, gdy w 2024 roku zostanie dostarczony do Bazy Sił Powietrznych Edwards i będzie tam wykorzystywany w ramach kontraktu firmy Agility Prime z Siłami Powietrznymi USA o wartości około 131 milionów dolarów.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

fot. Doroni Aerospace

Doroni H1 wykonał pierwszy lot pilotowany

Osobisty eVTOL H1 firmy Doroni Aerospace 03.07 br wykonał pomyślnie pierwszy pilotowany test w locie. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *