eVTOL Joby. fot. Joby Aviation Inc.

eVTOL Joby otrzymał SAC FAA

Joby Aviation Inc. otrzymała 28.06 br specjalny certyfikat zdatności do lotu (SAC) dla swojego pierwszego prototypu produkcyjnego eVTOL-a zbudowanego w Marina w Kalifornii, umożliwiający rozpoczęcie prób w locie wersji seryjnej.

Wydany przez Federalną Administrację Lotnictwa certyfikat umożliwia firmie rozpoczęcie prób w locie swojego eVTOL-a.

„Dzisiejsze osiągnięcie jest zwieńczeniem lat inwestycji w nowe procesy i technologię i stanowi ważny krok na drodze do produkcji naszych eVTOL-i na dużą skalę” – powiedział, komentując postępy prac, JoeBen Bevirt, założyciel i dyrektor generalny Joby Aviation Inc.

Oczekuje się, że samolot ten stanie się pierwszym w historii eVTOL-em, który zostanie dostarczony klientowi, gdy w 2024 roku zostanie dostarczony do Bazy Sił Powietrznych Edwards i będzie tam wykorzystywany w ramach kontraktu firmy Agility Prime z Siłami Powietrznymi USA o wartości około 131 milionów dolarów.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Próby EH216-S przeprowadzono w Jiulong Lake Park w Kantonie i Luogang Central Park w Hefei. fot. EHang

EHang EH216-S przeszedł testy komercyjne

Chińska firma zajmująca się technologią lotnictwa autonomicznego EHang ogłosiła 2.01 br. rozpoczęcie komercyjnych testów w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P