Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta - Toruń 2012. fot. Ewa Daszewska

Weekend w Krakowie

Do rozpoczęcia tegorocznej już 66. edycji Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta pozostało zaledwie trzy tygodnie. O najbardziej prestiżową nagrodę w świecie lotnictwa balonowego rywalizować będzie 18 załóg z 9 krajów.

Jeden z balonów polskiej reprezentacji  (D-OABD White Eagle) podczas startu do 64. Pucharu Gordona Bennetta - Toruń 2021. fot. Ewa Daszewska
Jeden z balonów polskiej reprezentacji (D-OABD White Eagle) podczas startu do 64. Pucharu Gordona Bennetta – Toruń 2021.
fot. Ewa Daszewska

Zanim 6.10. br. piloci wystartują z Albuquerque i polecą jak najdalej przez Stany Zjednoczone i Kanadę już w najbliższy piątek – 15 września o godz. 12.00 w krakowskim Hotelu Galaxy odbędzie się konferencja zatytułowana „Kraków steruje balonem nad Stanami Zjednoczonymi”.

Jacek Bogdański - zdobywca (wspólnie z Mateuszem Rękasem) Pucharu Gordona Bennetta w roku 2018. Na zdjęciu w koszu balonu, którym starował z Torunia w roku 2021 - ponownie z wspólnie z Mateuszem Rękasem - w 64. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych. fot. Ewa Daszewska
Jacek Bogdański – zdobywca (wspólnie z Mateuszem Rękasem) Pucharu Gordona Bennetta w roku 2018. Na zdjęciu w koszu balonu, którym starował z Torunia w roku 2021 – ponownie z wspólnie z Mateuszem Rękasem – w 64. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych.
fot. Ewa Daszewska

Podczas konferencji Jacek Bogdański, pilot jednego z trzech reprezentujących Polskę podczas 66. Puchar Gordona Bennetta balonu (POL-2) , opowie jak to jest możliwe, że balon polskiej załogi będzie sterowany z Krakowa.

W programie konferencji przewidziany jest pokaz kosza jednego z przedwojennych balonów wolnych, w którym polski załogi wygrały Puchary Gordona Bennetta w latach 1933-35 i w 1938r.

Franciszek Hynek z Pucharem Gordona Bennetta z 1933 roku zdobytym na własność przez Polskę w 1935 roku. fot. Nationaal Archief Nederland
Franciszek Hynek z Pucharem Gordona Bennetta z 1933 roku zdobytym na własność przez Polskę w 1935 roku.
fot. Nationaal Archief Nederland
EdycjaDataMiejsce zawodówZałogaBalon
2102.09.1933Chicago (Stany Zjednoczone)Franciszek Hynek, Zbigniew BurzyńskiSP-ADS Kościuszko
2223.09.1934Warszawa (Polska)Franciszek Hynek, Władysław PomaskiSP-ADS Kościuszko
2316.09.1935Warszawa (Polska)Zbigniew Burzyński, Władysław WysockiSP-AMY Polonia II
2611.09.1938Liège (Belgia)Antoni Janusz, Franciszek JanikSP-BCU LOPP
2701.07.1983Paryż (Francja)Stefan Makné, Ireneusz CieślakSP-BZO Polonez
6228.09.2018Berno (Szwajcaria)Mateusz Rękas, Jacek BogdańskiD-OWBA Polska
Polskie załogi – zdobywcy Pucharów Gordona Bennetta

 

Patronat nad konferencją sprawuje Stowarzyszenie Polskich Mediów, osoby prywatne oraz przedstawiciele mediów zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o skorzystanie z formularza akredytacyjnego dostępnego pod linkiem >>>

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Aeroklub Polski

Nadzwyczajny Kongres Aeroklubu Polskiego

XVII Nadzwyczajny Kongres Aeroklubu Polskiego obradował w Warszawie w dniu 26 listopada 2022 r. Ze …

Jeden komentarz

  1. Superb webportal!
    Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you write is fundamental and all.
    However imagine if you added more great graphics or videos
    to give your posts more populartity! Your content is excellent but with pics and videos, this site could undeniably be
    one of the very best in its niche.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje