Morski dron VSR700. fot. Airbus Helicopters

Dron Airbus VSR700 zakończył testy morskie

Airbus Helicopters na zlecenie francuskiej Direction générale de l’armement  (DGA) na początku maja 2023 r przetestował dron śmigłowcowy VSR700 w konfiguracji do wykonywania zadań SAR nad otwartym morzem. VSR700 wywodzi się z lekkiego śmigłowca Guimbal Cabri G2, może utrzymywać się w powietrzu do ośmiu godzin, patrolując obszar o promieniu około 150 kilometrów, jest wyposażony w morski radar obserwacyjny, system AIS służący do lokalizacji statków oraz kopułę optroniczną zoptymalizowaną do użytku w środowisku morskim.

Podczas testów wykonał 80 w pełni autonomicznych startów i lądowań z helipadu statku krążącego u wybrzeży Bretanii, z czego 14 o łącznym czasie ok. 8h w warunkach sztormowych, przy wietrze powyżej 40 węzłów i różnych stanach morza.

Oczekuje się, że drugi prototyp przeprowadzi więcej testów w locie na pokładzie wielozadaniowej fregaty francuskiej marynarki wojennej (FREMM).

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Próby EH216-S przeprowadzono w Jiulong Lake Park w Kantonie i Luogang Central Park w Hefei. fot. EHang

EHang EH216-S przeszedł testy komercyjne

Chińska firma zajmująca się technologią lotnictwa autonomicznego EHang ogłosiła 2.01 br. rozpoczęcie komercyjnych testów w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P