Przegląd Lotniczy – kwiecień 2011

Spis numeru:

EGNOS – to działa!
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Andrzej Rutkowski]
Na naszych oczach dokonuje się jedna z największych rewolucji w lotniczej nawigacji – oto wchodzi w użycie system, który umożliwia podejścia do lądowania na nieoprzyrządowanych lotniskach przy minimach zbliżonych do minimów dla ILS kategorii I. O tym czym jest EGNOS i czego można się spodziewać po jego wprowadzeniu, przeczytasz w kwietniowym numerze PLAR. A pilotom w kokpicie podczas testowych podejść towarzyszył niezawodny aparat fotograficzny Andrzeja Rutkowskiego

PLAR – 200 numerów czasopisma o lataniu
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Kwietniowy numer PLAR jest już dwusetnym numerem naszego magazynu, który trafia do polskiej społeczności lotniczej. Ponadto rok 2011 jest rokiem osiemnastych urodzin „Przeglądu Lotniczego Aviation Revue” – jest on już więc czasopismem pełnoletnim. Jako sprawca całego zamieszania, Krzysztof Krawcewicz spogląda wstecz i snuje refleksje o tym, jak przez te lata „Przegląd” wraz z polskim lotnictwem ewoluował, w jakich okolicznościach powstał i dzięki czemu uzyskał swoją pozycję opiniotwórczego czasopisma dla pilotów. Cała historia bez ściemy i przynudzania na jednej stronie w PLAR 4/2011.

Czekając na giganta
[latanie samolotowe / strona: 22 / autor: Miłosz Rusiecki]
To budujące – na własne oczy przekonać się ile osób w zimny, pochmurny, marcowy ranek, nie bacząc na wszechobecne błoto przyszło pod płot Okęcia tylko po to, by zobaczyć… samolot! 19 marca 2011 r. w porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina po raz pierwszy wylądował Airbus A380, przyciągając tłumy miłośników lotnictwa. Wydarzenie zrelacjonował dla czytelników PLAR niezrównany narrator Miłosz Rusiecki.

Nie wleć tam, gdzie nie trzeba
[latanie samolotowe / strona: 26 / autor: Andrzej Rutkowski]
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wlecieć w CTR albo TMA, mimo że wcale tego nie planowałeś? Bez uzgodnienia przeciąć MATZ albo TRA? No właśnie. Przynajmniej raz zdarzyło się to już prawie każdemu. I to nie tylko w naszym kraju… Aby opracować skuteczne działania zaradcze, istotne jest zbadanie każdego przypadku wtargnięcia. Dlatego warto mieć świadomość, że jeżeli pilotowi przytrafi się wtargnięcie, informator FIS lub kontroler ruchu lotniczego ma obowiązek napisać raport, a wnioski z niego pomogą dokonać zmian w strukturach przestrzeni powietrznej, programach szkolenia czy ulepszyć lotnicze mapy. O wnioskach jakie wyciągnęła Eurocontrol z analizy statystycznej wtargnięć pisze Andrzej Rutkowski.

Alaska – kraina lotników
[latanie samolotowe / strona: 30 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Nasz stały korespondent w USA Jerzy Orkiszewski na co dzień lata w Kalifornii i jest przyzwyczajony do powszechności GA. Jednak nawet na nim wrażenie zrobiła wszechobecność lotnictwa na Alasce, gdzie bez samolotu po prostu trudno myśleć nie tylko o podróżowaniu, ale i codziennym życiu. Zawarta w PLAR 4/2011 relacja z wyprawy na Północ może być dobrą inspiracją i źródłem informacji dla czytelników szukających ciekawych miejsc do latania.

Pierwszy samodzielny – kiedy?
[latanie samolotowe / strona: 38 / autor: Bolesław Kozłowski]
Stres pilota-ucznia związany ze zbliżającym się momentem lotu samodzielnego wpływa hamująco na postępy szkolenia i często doprowadza szkolonego do rezygnacji ze swoich lotniczych planów. A może program szkolenia można zmienić tak, by przed pierwszym wypuszczeniem go samodzielnie na krąg zapewnić mu znacznie większe doświadczenie, zmniejszające jego obciążenie psychiczne i pozwalające poradzić sobie, jeśli coś pójdzie nie tak? Owszem, można i warto, mało tego, to już działa – pisze w kwietniowym PLAR instruktor Bolesław Kozłowski.

Virus jest zaraźliwy
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Marcin Wiśniewski]
Pipistrel Virus SW100 – nowa wersja znanej konstrukcji o zmniejszonej rozpiętości skrzydeł – zyskuje coraz liczniejszych zwolenników. Nic dziwnego, bo ten zaawansowany technicznie ultralajt ze Słowenii ma wiele zalet i nawet w swojej krótkiej historii dwukrotnie zwyciężył w konkursie NASA na najbardziej efektywny lekki samolot. Virusa SW100 przedstawia w kwietniowym PLAR Marcin Wiśniewski, a artykuł wzbogacają nasze zdjęcia air-to-air.

Ameryka – tam też robią akrobacje
[latanie samolotowe / strona: 48 / autor: Łukasz Drózda]
Do tej pory pisaliśmy o wyprawach do USA głównie na szkolenie podstawowe, do IFR, na wielosilniki, do licencji zawodowej, czy też po budowanie nalotu. Na łamach PLAR 4/2011 Łukasz Drózda przekonuje, że Stany to także dobry adres, gdy chcemy uczyć się lotniczej akrobacji, wspierając tę tezę garścią osobiście zebranych doświadczeń.

Na kłopoty – „Delta”
[latanie samolotowe / strona: 54 / autor: Piotr Patalas]
„Delta” to w lotniczym alfabecie litera „D” – od tego słowa rozpoczynają się znaki wywoławcze statków powietrznych zarejestrowanych w Niemczech. Przytaczając swoje doświadczenia z samolotem zakupionym za Odrą, Piotr Patalas zauważa, że postępowanie związane z rejestracją samolotu jest w Niemczech zadziwiająco proste i bezstresowe dla petenta. Artykuł polecamy uwadze lotników i… osób odpowiedzialnych za organizację pracy ULC.

Hiszpania, słońce i… Ela
[śmigłowce / strona: 80 / autor: Kamil Antkowiak]
Pierwotne założenie wyprawy było takie, by pojechać na szkolenie z zakresu obsługi i napraw wiatrakowca ELA, a jeśli starczy czasu, polatać w pięknych okolicznościach hiszpańskiej przyrody. Kamil Antkowiak zrealizował swój cel z nawiązką, przywożąc z Hiszpanii lotnicze doświadczenia i wspomnienia niezwykłej atmosfery południa Europy, którymi dzieli się z czytelnikami PLAR

Jak pobić rekord?
[szybownictwo / strona: 58 / autor: Mirosław Majchrzak]
Pisaliśmy ostatnio o rekordowych lotach Polaków za oceanem. Jednak aby ustanowić szybowcowy rekord, wcale nie trzeba… wyjeżdżać z Polski. Mirosław Majchrzak udowadnia, że Polak potrafi to zrobić na polskim szybowcu, startując z polskiego lotniska.

Twoje pierwsze zawody PPG
[paralotniarstwo / strona: 68 / autor: Krzysztof Romicki]
Starty w zawodach PPG niekoniecznie musi oznaczać dążenie do zwycięstwa – to także doskonała okazja do zweryfikowania i podniesienia własnych umiejętności – pisze w kwietniowym PLAR Krzysztof Romicki

Bez napędu ani rusz
[paralotniarstwo / strona: 72 / autor: Roman Peczka]
Sezon paralotniowy można uznać za otwarty, czego widomym znakiem jest fakt, że Paragiełda 2011 już za nami. Nazwę imprezy uzupełniono w tym roku o słowa „Targi lotnictwa lekkiego”, co oznacza, że jej formuła nie wyczerpała się, lecz poszerzyła. Co ciekawego można było zobaczyć na warszawskich targach – o tym przeczytasz w kwietniowym Przeglądzie Lotniczym.

Zawody u szejka
[spadochroniarstwo / strona: 64 / autor: Agnieszka Wiesner]
Dubaj to jedno z wyjątkowych miejsc na Ziemi, w którym skoki ze spadochronem są naprawdę niezapomnianym przeżyciem – można sobie to uświadomić, czytając relację Agnieszki Wiesner z wyjazdu do Dubaju na drugie Międzynarodowe Zawody Spadochronowe w skokach na celność lądowania.

Certyfikaty Legacy 650
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Embraer uzyskał dla swego dyspozycyjnego odrzutowca Legacy 650 certyfikat FAA.

Będzie nowy Corvalis
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Cessna wprowadza do oferty nową generację jednosilnikowych dolnopłatów Corvalis TTX.

Niższy pułap Eclipse
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: FAA wydała dyrektywę bezpieczeństwa dla dyspozycyjnych odrzutowców Eclipse EA 500, obniżającą dopuszczalny pułap z FL 370 do FL 300.

W trzech skokach przez ocean
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Jacques Callies i Gilles Kha?at planują rekordowy przelot z Nowego Jorku do Cannes w czasie poniżej 24 godzin.

Miliardowy kontrakt Bombardiera
[aktualności / strona: 13 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Bombardier zawarł z firmą NetJets umowę na dostawę odrzutowców biznesowych, której łączna wartość może sięgnąć nawet 6,7 mld USD.

Panel co się zowie!
[aktualności / strona: 13 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Garmin zaprezentował zintegrowane systemy nawigacyjne nowej generacji GTN650 i GTN750, będące następcami znanych modeli GNS430 i GNS530.

P2002JF może w nocy
[aktualności / strona: 13 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Tecnam uzyskała dla swego samolotu P2002JF dopuszczenie do nocnych lotów VFR.

747-8 oblatany
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: 20.03 do pierwszego lotu wystartował najnowszy samolot pasażerski Boeinga.

Nagroda Colliera za X2
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: National Aeronautic Association zadecydowała o przyznaniu nagrody im. Roberta J. Colliera za rok 2010 firmie Sikorsky Aircraft Corp. i zespołowi demonstratora X2.

EC145 z fenestronem
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Eurocopter przedstawił nową wersję swego cenionego śmigłowca wielozadaniowego – EC145 T2.

Bezludny śmigłowiec
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Kaman Helicopters i Lockheed Martin pracują nad bezzałogowym śmigłowcem o dużym udźwigu dla US Marine Corps, będącym modyfikacją sprawdzonego modelu Kaman K-MAX.

Trzebicz zaprasza
[aktualności / strona: 15 / autor: Michał Setlak]
Notatka: W dniach 19-21 sierpnia w Trzebiczu Nowym koło Drezdenka odbędzie się 21 Zlot ULM.

Orliki działają!
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Według analiz EAA, prowadzony przez tę organizację program Young Eagles spełnia swoje założenia – przyciąga młodzież do lotnictwa.

Nowy silnik od Austriaków
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Austro Engine, dostawca wysokoprężnych silników AE 300 do samolotów Diamond, rozpoczęła prace nad nowym, sześciocylindrowym lotniczym dieslem o mocy 280 KM.

Prawdziwy „Odlot”!
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Oglądaliście disneyowski film „Odlot”, w którym staruszek ze skautem wyruszają w podróż domem uniesionym przez wielki pęk balonów? Niejaki Jonathan Trappe udowodnił, że to naprawdę możliwe!

Prywatni dla nauki
[aktualności / strona: 16 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Southwest Research Institute zawarł z Virgin Galactic i XCOR kontrakty, na podstawie których naukowcy instytutu polecą w loty suborbitalne organizowane przez tych prywatnych przewoźników.

Młodzi artyści nagrodzeni
[aktualności / strona: 16 / autor: Redakcja]
Notatka: 26.03 w Bemowskim Centrum Kultury odbyła się dekoracja finalistów ogólnopolskiej edycji konkursu Młodych Artystów FAI 2011.

Nowa strategia PLL LOT
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: Na początku marca podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w siedzibie LOT-u, Marcin Piróg, Prezes Zarządu firmy, przedstawił aktualną sytuację oraz prognozy w branży lotniczej, o które została oparta strategia Spółki.

Pasażerowie.com nagrodzili LOT
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: PLL LOT oraz LOT Charters powtórzyły sukces z zeszłego roku i otrzymały nagrody w tegorocznym plebiscycie portalu Pasazer.com oraz portu lotniczego Kraków-Balice.

Z Katowic do Monachium i Turynu
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: W nowym rozkładzie lotów, który ma obowiązywać w sezonie letnim 2011 roku PLL LOT wznowią połączenia z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach do Monachium i Turynu.

Transfer Centers na lotnisku Chopina
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: Z początkiem marca PLL LOT uruchomiły dwa LOT Transfer Centers na lotnisku Chopina w Warszawie, które usprawnią obsługę Pasażerów tranzytowych.

Dreamliner – nowy termin
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: PLL LOT S.A. zostały oficjalnie poinformowane o nowych terminach dostaw samolotów Boeing 787 Dreamliner.

First Minute z LOT-em
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: Od 3.03 obowiązuje nowa taryfa „First Minute”, zachęcająca podróżnych do wcześniejszego kupowania biletów na rejsy LOT-em w klasie ekonomicznej i biznesowej, co przełoży się na ich niższe ceny.

Zmiany kadrowe
[aktualności / strona: 17 / autor: (lot)]
Notatka: 25.02 stanowisko rzecznika prasowego PLL LOT S.A. oraz dyrektora Biura PR, Komunikacji Korporacyjnej i Spraw Społecznych objął Leszek Chorzewski. Od 1.03 Dyrektorem Pionu Lotniczego jest Mirosław Zalewski.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2011

Spis numeru: Doggy wodołaz – Husky na pływakach[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje