Sirius Jet eVTOL napędzany wodorem. fot. Sirius Aviation

Sirius Jet – bezogonowiec na wodór

Sirius Aviation, szwajcarski start-up kierowany przez urodzonego na Ukrainie Aleksieja Popowa, zaprezentował 17 stycznia 2024 r. swoją koncepcję hybrydowego eVTOL napędzanego wodorem Sirius Jet. Według konstruktora Sirius Jet będzie w stanie uzyskać certyfikat w ciągu 18 miesięcy.

Tym, co odróżnia tę koncepcję eVTOL od innych graczy w coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni eVTOL, jest technologia napędu. Sirius Aviation zrezygnowało z akumulatorów używanych przez większość swoich konkurentów i zamiast tego zdecydowało się na wodorowo-elektryczny układ napędowy. Kolejną unikalną cechą Sirius Jet jest spadochron awaryjny, który aktywuje się w przypadku awarii statku powietrznego i zapewnia miękkie lądowanie całemu samolotowi i jego pasażerom. Jest to funkcja, którą posiadają niektóre lekkie samoloty, takie jak Cirrus, ale odbiegająca od standardu w przestrzeni zaawansowanej mobilności powietrznej.

Sirius Jet będzie dostępny w dwóch wersjach: Sirius Business Jet, mogący przewieźć trzy osoby na dystansie do 1850 km oraz Sirius Millenium Jet, mogący przewieźć do pięciu osób na dystansie 1050 km.

„Zaczęliśmy od najważniejszego (przypis redakcji: układ napędowy) i dodaliśmy do niego kolejne elementy. Do całej reszty używamy gotowych technologii.”

– powiedział Aleksiej Popov

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Odys Aviation Laila Cargo. fot. Odys Aviation

Odys Aviation Laila UAV – dron jako prototyp samolotu

Odys Aviation pracuje nad wprowadzeniem na rynek bezzałogowego statku powietrznego (UAV) o nazwie Laila, przeznaczonego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock