Vertical Aerospace VX4 eVTOL. fot. Vertical

VX4 eVTOL uległ awarii podczas lotu testowego

Eksperymentalny prototyp samolotu VX4 eVTOL brytyjskiej firmy Vertical Aerospace rozbił się 9.08 br. podczas lotu testowego na lotnisku Cotswold — gdzie znajduje się centrum testów w locie firmy Vertical.

Eksperymentalny prototyp samolotu VX4 eVTOL brytyjskiej firmy Vertical Aerospace rozbił się 9.08 br. podczas lotu testowego na lotnisku Cotswold — gdzie znajduje się centrum testów w locie firmy Vertical.

Firma potwierdziła, że samolot był pilotowany zdalnie i nie nikt nie poniósł żadnych obrażeń podczas wypadku.

„Nasz program testów w locie ma na celu ustalenie granic osiągów samolotu, a incydent miał miejsce podczas testu manewrowości samolotu bez załogi podczas scenariusza testu awarii silnika, co jest kluczowym wymogiem, aby przejść do operacji z załogą” — stwierdziła firma.

Firma poinformowała, że VX4 do wypadku wykonał 18 startów i lądowań i osiągnął docelową prędkość 70 km/h. W trakcie testów eVTOL zrealizował pierwsze loty bez uwięzi w czasie których starował, wykonywał zawisy, loty i lądował dzięki ciągowi wytwarzanemu przez wirniki napędzane z elektrycznego układu napędowego zasilanego wyłącznie przez dedykowane akumulatory Vertical.

Vertical planuje zbudować drugi pełnowymiarowy prototyp VX4 w GKN Global Technology Centre. Oczekuje się, że drugi demonstrator będzie miał według oświadczenia wytwórcy „większe możliwości niż nasz pierwszy prototyp, w tym większy zasięg i wyższą wydajność, szczególnie w zawisie”.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Próby EH216-S przeprowadzono w Jiulong Lake Park w Kantonie i Luogang Central Park w Hefei. fot. EHang

EHang EH216-S przeszedł testy komercyjne

Chińska firma zajmująca się technologią lotnictwa autonomicznego EHang ogłosiła 2.01 br. rozpoczęcie komercyjnych testów w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje