Przegląd Lotniczy – czerwiec 2011

Spis numeru:

Pierwszy polski Phenom
[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Jacek Janiga, Piotr Długiewicz]
12 maja tego roku do Państwowego Rejestru Statków Powietrznych wpisany został pierwszy w Polsce Cembrując Phenom 100 SP-AVP. Korzystając z należnego redakcji PLAR prawa pierwszego lotu, przetestowaliśmy najmniejszego „Brazyliszka”, pytając kapitana Jacka Janigę o różnice i podobieństwa między nowym VLJ, a „dużymi” Embraerami, zaś Piotra Długiewicza, kapitana Phenoma 100 – czy to jeszcze GA, czy może coś więcej? Czytaj w czerwcowym numerze Przeglądu Lotniczego!

Dreamliner – przygotowania na przyjęcie
[latanie samolotowe / strona: 20 / autor: Rozmowa z Michałem Bobrowskim]
O tym, na czym polega nowoczesność koncepcji samolotu Boeing 787 Dreamliner, pisaliśmy już szczegółowo („Dreamliner – co wypada wiedzieć lotnikowi”, PLAR 1/2010). Wprowadzenie do floty nowego samolotu, znacznie różniącego się od obecnie użytkowanych, to skomplikowany proces, który trzeba starannie przygotować i sprawnie zrealizować, by nowy nabytek jak najszybciej mógł zacząć służyć pasażerom. Jak sobie z nim poradzi LOT, pytamy specjalnie do tego zadania powołanego pełnomocnika Zarządu PLL LOT Michaela Bobrowskiego.

Anatomia podejść GPS
[latanie samolotowe / strona: 22 / autor: Jerzy Orkiszewski]
Już wkrótce w Polsce zostaną udostępnione pierwsze podejścia według GPS. Zanim to nastąpi, zobaczmy, jak korzysta się z nich w praktyce w USA, gdzie od lat z powodzeniem funkcjonują. Praktyczny przewodnik po różnych wariantach tego rodzaju podejść, na przykładzie rzeczywistych kart Jeppesena, przedstawia w czerwcowym PLAR Jerzy Orkiszewski.

Lot do kukułczego gniazda
[latanie samolotowe / strona: 34 / autor: Krzysztof Krawcewicz]
Pamiętacie historię ucieczki Eugeniusza Pieniążka do jugosłowiańskiej Suboticy? Otóż konstruktor Kukułki wybrał ją wówczas nie bez powodu, bowiem trasa VFR z Polski na południe odwiecznym szlakiem handlowym przez Przełęcz Dukielską jest łatwa, malownicza i bezpieczna. Z jej zalet w locie na Węgry skorzystał Krzysztof Krawcewicz, który na łamach PLAR opisuje atrakcje swej wyprawy.

Air Fair Bydgoszcz – Wszystko dla lotnictwa
[latanie samolotowe / strona: 40 / autor: Roman Peczka]
Bydgoska wystawa Air Fair to przede wszystkim miejsce spotkań profesjonalistów lotniczych, zarówno z lotnictwa państwowego, jak i General Aviation. W ciągu dwóch dni można zapoznać się z ofertą sprzętu latającego, usług dla posiadaczy statków powietrznych, możliwościami szkoleń lotniczych oraz kształcenia w kierunkach lotniczych. Tegoroczna piąta edycja Air Fair zgromadziła w sumie 87 wystawców – relacja w czerwcowym Przeglądzie.

Ile masz paliwa?
[latanie samolotowe / strona: 42 / autor: Jacek Mainka, Zespół Latajmy Bezpiecznie]
„Są lotnicze głupstwa których ja nigdy nie popełnię, jestem na to za mądry! A już na pewno nie polecę bez… paliwa!” – czyż tak nie myśli każdy z nas? Tymczasem stan paliwa przed lotem można określić na różne sposoby i bez dwóch zdań trzeba to zrobić. W czerwcowym PLAR Zespół Latajmy Bezpiecznie ostrzega przed ślepym zaufaniem do wskazań paliwomierzy w kabinie.

Nad Morze Północne
[latanie samolotowe / strona: 44 / autor: Mariusz Stajewski]
Mimo, że pierwotny plan lotu do Grecji spalił na panewce ze względu na pogodę, alternatywna trasa okazała się nie mniej ciekawa i Klub WT-9 Dynamic rozpoczął sezon udaną wyprawą. W swej relacji w PLAR 6/2011 Mariusz Stajewski po raz kolejny udowadnia, że ultralajtami można zwiedzać Europę, zabierając nas tym razem na Wyspy Fryzyjskie.

Spitfire!
[latanie samolotowe / strona: 72 / autor: Jacek Mainka]
Ten samolot to symbol, marzenie wielu z nas, jednak dziś już tylko nieliczni mogą doświadczać nim lotu. Na szczęście do czasów obecnych w stanie zdatnym do lotu zachowało się kilka egzemplarzy w wersji dwuosobowej. W imieniu redakcji PLAR pilotowania dwumiejscowego Spitfire?a spróbował Jacek Mainka.

Zawody z widokiem na Tatry
[szybownictwo / strona: 50 / autor: Mirosław Wysocki]
Tereny rozgrywania międzynarodowych zawodów FCC 2011 w Prievidzy i Pribina Cup w Nitrze zostały już dawno temu przez Polaków odkryte, wiele osób tam latających powtarzało niezmiennie, że to „bezpieczne do latania góry”. Dlatego kwietniowe zawody Flight Challenge Cup w Prievidzy są doskonałym rozpoczęciem sezonu – udowadnia w czerwcowym Przeglądzie Lotniczym Mirosław Wysocki.

Antares oblatany
[paralotniarstwo / strona: 60 / autor: Mieczysław Walkiewicz]
PPG kojarzy się z ciężarem napędu na plecach podczas startu i hałasem silnika w locie – ale tak wcale nie musi być… Zajrzyjcie do czerwcowego PLAR i zobaczcie niezwykły wózek do PPG polskiej konstrukcji, który przedstawia Mieczysław Walkiewicz.

Szkocja – tu też się lata
[paralotniarstwo / strona: 62 / autor: Łukasz Studniarz]
Wśród skojarzeń ze słowem „Szkocja” jakoś brakuje odniesień paralotniowych. Okazuje się jednak, że jest to urzekająca przyrodą kraina, która świetnie nadaje się do uprawiania tego sportu, a jej północna część to teren przypominający pomniejszone Alpy… Na latanie do Szkocji zaprasza w czerwcowym Przeglądzie Łukasz Studniarz.

Turbo Porter dostępny w Polsce
[aktualności / strona: 12 / autor: Michał Setlak]
Notatka: W Polsce jest już dostępny legendarny Pilatus PC-6 Turbo Porter.

Ostatni projekt Rutana
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firebird to nowy samolot zwiadowczy, opracowany przez należącą do Northrop Grumman firmę Scaled Composites pod kierunkiem Burta Rutana tuż przed jego przejściem na emeryturę.

Skycar z certyfikatem FAA
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Pięciomiejscowy górnopłat Skycar firmy Oma Sud (patrz relacja z Friedrichshafen w PLAR 5/2011) uzyskał certyfikat amerykańskiego nadzoru lotniczego FAA.

Panthera od Pipistrela
[aktualności / strona: 12 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Pipistrel, słoweńska firma znana z budowy nowatorskich motoszybowców i samolotów ultralekkich, przedstawiła koncepcję czteromiejscowego samolotu o zasięgu ponad 1000 NM i prędkości przelotowej 202 KTAS przy zużyciu paliwa rzędu 37 l/h.

eGenius poleciał
[aktualności / strona: 13 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Sześć tygodni po prezentacji na targach Aero we Friedrichshafen, samolot demonstracyjny eGenius, wykonany według technologii finansowanej przez Airbusa, wykonał swój pierwszy lot po starcie z lotniska w Mindelheim (Bawaria, Niemcy).

Gulfstream wznawia próby
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Setlak]
Notatka: Firma Gulfstream wznowiła certyfikacyjne próby w locie modelu G650 po przerwie spowodowanej kwietniowym wypadkiem jednego z egzemplarzy.

W Płocku będzie się działo!
[aktualności / strona: 13 / autor: Michał Setlak]
Notatka: V Płocki Piknik Lotniczy 18 i 19.06 zapowiada się bardzo ciekawie – formuła pokazów naprzeciw wiślanej skarpy zostanie rozszerzona o niski przelot… Boeinga 767 PLL LOT z Jerzym Makulą za sterami.

Hybrydowy Eurocopter osiągnął 232 węzły
[aktualności / strona: 13 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: 12.05 doświadczalny hybrydowy śmigłowiec Eurocopter X3 osiągnął w locie poziomym prędkość 232 węzłów (TAS), którą utrzymywał przez kilka minut.

Pożegnanie „czajników”
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 26.04 w olsztyńskiej bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wdrożono do służby śmigłowiec EC135 – od tej chwili już wszystkie 17 baz LPR w Polsce dysponuje nowoczesnymi Eurocopterami.

„Piasecki i inni”
[aktualności / strona: 14 / autor: (inf. MLP)]
Notatka: W Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarto wystawę „Frank Piasecki i inni?”.

Rejestratory AF447 odczytane
[aktualności / strona: 14 / autor: Michał Setlak]
Notatka: 23 miesiące od katastrofy lotu Air France AF447, do której doszło 1.06.2009 r. ok. 600 mil od wybrzeży Brazylii, za pomocą podwodnego robota udało się odnaleźć rejestratory parametrów lotu i rozmów feralnego A330.

Solar Impulse w Brukseli
[aktualności / strona: 14 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: 13.05 zasilany energią słoneczną elektryczny samolot Solar Impulse HB-SIA wykonał swój pierwszy międzynarodowy przelot.

Zeppeliny dla Goodyeara
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Goodyear wycofuje się z produkcji sterowców bezszkieletowych – ich miejsce zajmą sztywne sterowce Zeppelin NT.

Festyn w Michałkowie
[aktualności / strona: 15 / autor: Jakub Markowski]
Notatka: 21 i 22.05 na lotnisku w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego odbył się festyn lotniczy „Lotnisko bliżej miasta”.

Udane próby Spaceship Two
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Scaled Composites przeprowadziła próby sprawdzające prawidłowość działania mechanizmu ustateczniającego opadanie kosmoplanu Spaceship Two.

Wycieczka wokół Księżyca
[aktualności / strona: 15 / autor: Krzysztof Setlak]
Notatka: Firma Space Adventures, która zorganizowała już osiem lotów turystów na stację kosmiczną, oferuje możliwość komercyjnego lotu wokół Księżyca za 150 mln USD.

Karol mistrzem
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Lewczuk]
Notatka: Szybowcowym Mistrzem Polski w klasie Otwartej został Karol Staryszak (A. Mielecki) na ASG 29. Karol wygrał pięć z siedmiu konkurencji, a w dwóch był drugi.

Grand Prix i KZS
[aktualności / strona: 16 / autor: (aks)]
Notatka: W Krajowych Zawodach Szybowcowych o Puchar Euroregionu Beskidy wygrał Arkadiusz Downar przed Robertem Ponikiewskim i Janem Krzyżanowskim.

Pribina – sukces!
[aktualności / strona: 16 / autor: Michał Lewczuk]
Notatka: W międzynarodowych zawodach szybowcowych Pribina Cup 2011 na Słowacji Polacy odnieśli wspaniały sukces w najbardziej prestiżowej klasie Otwartej.

Piloci Podkarpacia
[aktualności / strona: 16 / autor: (red)]
Notatka: Nowa książka „Piloci Podkarpacia” autorstwa jasielskiego dziennikarza i publicysty lotniczego Stanisława Fryca to zbiór sylwetek zasłużonych lotników związanych z regionem podkarpackim.

Posiedzenie sejmowej podkomisji w siedzibie PLL LOT S.A.
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: 11.05 w siedzibie Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie, na specjalne zaproszenie Prezesa Zarządu, Marcina Piróga, odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ds. transportu lotniczego sejmowej Komisji Infrastruktury.

Nowy członek zarządu PLL LOT
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Rada Nadzorcza PLL LOT S.A powołała 27.05.br na stanowisko Członka Zarządu ds. Operacyjnych Tomasza Balcerzaka.

„Noc Muzeów” w PLL LOT
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: 14.05 już po raz ósmy odbyła się w Polsce „Noc Muzeów”. Wśród otwartych dla publiczności placówek po raz pierwszy była Sala Historii Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wakacyjna promocja LOT-u
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Najnowsza oferta jest wakacyjną propozycją Polskich Linii Lotniczych LOT skierowaną do wszystkich podróżnych, którzy do dnia 12 czerwca zdecydują się kupić bilety na loty w ramach europejskiej siatki połączeń LOT-u.

Dodatkowy samolot na rejsy atlantyckie
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o wynajęciu w okresie od 27.04 do 12.05 od linii Air Italy dodatkowego samolotu Boeing 767-300, który czasowo obsługiwał rejsy transatlantyckie PLL LOT.

Z LOT-em na beatyfikację
[aktualności / strona: 19 / autor: (lot)]
Notatka: PLL LOT uruchomiły na przełomie kwietnia i maja specjalne rejsy do Rzymu dla podróżnych udających się na beatyfikację papieża Jana Pawła II.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2011

Spis numeru: Doggy wodołaz – Husky na pływakach[latanie samolotowe / strona: 6 / autor: Krzysztof …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje